Slnovrat, Vianoce, koniec roka. Je to obdobie plné citov, spomienok ale i nádejí a predsavzatí. Ak sme sa už aspoň trochu „infikovali“ citom nielen k ľuďom, ale i k prírode, tak aj tieto Vianoce prežívame ľudskejšie vo vzťahu nielen k sebe, k ľuďom, ale aj k iným organizmom. A tak aj náš vianočný stromček je živý, v kvetináči jednoducho a ohľaduplne ozdobený, skôr na tradičný, ľudový spôsob orieškami, jabĺčkami, sušenými plodmi, hoci aj máčanými v horkej čokoláde, vystrihovanými postavičkami anjelikov, zvieratiek, hviezdičiek.

Stromček krátko po Vianociach môžeme zasadiť do záhrady po postupnej aklimatizácii z teplej izby na vonkajší chlad alebo ho umiestnime na balkón, počkáme do jari a potom vysadíme. Potešíme sa ním na Štedrý večer, prijmeme dar jeho symboliky, lásky, mladosti a nového života a potom obdarujeme jeho krásou i našu záhradku. A dary? Nuž najvzácnejším a najväčším darom, a nielen pod stromčekom, je darovať sa príbuzným, milým, ľuďom, ale najmä deťom. Zavŕšiť toto obdobie láskavých darov môžeme aj na sviatočnom vianočnom stole. Darujme svojim blízkym aj chutné zdravie na tanieri z plodov našej biozáhradky a štrngnime si dobrým červeným vínkom plným zdravia a slnečného svitu a nechajme si aj ním rozžiariť do spokojnosti a lásky naše duše.

Pri obdarúvaní nezabudnime ani na našich spevavých pomocníkov v záhrade. Ťažké zimné obdobie im uľahčíme aj prilákame ich plnými kŕmitkami zrnín, semiačok či nesoleného loja a orieškov za oblokom, alebo v záhrade. Ich pomoc pri ochrane bioplodín je stále ešte nedocenená a je nenahraditeľná. Ich spev symbolizujúci blížiacu sa jar i jar v plnom rozkvete pôsobí tak blahodarne ako kedysi spevy trávnic dievok pri hrabaní sena.

Slnovrat v biozáhadke je veľmi dôležitý termín, najmä pri realizácii rekonštrukcie klasickej záhrady na biozáhradku, v ktorej chceme minimalizovať ochrannú chémiu. Je to obdobie ďalšej prípravy na preštepenie na choroby náchylných ovocných odrôd na odrody voči nim odolné. Je najvyšší čas, najmä pri kôstkovinách, aby sme si už teraz narezali vrúble z vybraných zdravých, vitálnych, rodiacich stromov. Neskorý odber vrúbľov kôstkovín zhorší ich prijatie na preštepovaných stromoch. Vrúble režeme z vyzretých letorastov vyrastených na južnej dobre oslnenej strane materského stromu. Podľa odrôd ich zviažeme do zväzkov a označíme odrodu nezmývateľnou menovkou. Ukladáme ich až do predjarného štepenia do vlhkého piesku v chladnej vlhkej pivnici alebo v záhrade, kde v nezamokrenom mieste vykopeme 50 – 70 cm hlbokú jamu, na jej dno dáme vlhký piesok a doň zapichneme do hĺbky asi 10 cm zväzky vrúbľov nastojato. Jamu prekryjeme doskami a zasypeme pôdou. Kde sú myši alebo hraboše tam vrúble v jame chránime hustým pletivom. V núdzi môžeme skúsiť vrúble skladovať zabalené v polyetylénovom vrecúšku v chladničke. Teplota by nemala kolísať, aby sa nevyzrážala vo vrecúškach voda a aby vrúble nesplesniveli.

Zberom a uskladnením dopestovaného ovocia a zeleniny sa však naša starostlivosť o ne nekončí. Aj v dobrej chladnej vlhkej pivnici musíme 2 – 3-krát za mesiac starostlivo prezrieť v debničkách uložené ovocie. Poškodené, nahnité plody ihneď odstránime, aby sa choroby ďalej nešírili. Ak je ovocie poškodené plesňou a hnilobou vo väčšom rozsahu ako 10 – 15 %, nekonzumujeme ho ani po vyrezaní poškodenej časti, ani surové, ani uvarené , pretože hepatotoxické a karcinogénne mykotoxíny produkované plesňami sa už rozšírili do celého plodu a nedajú sa zničiť. Nebezpečné sú najmä pre deti, tehotné ženy a pre chorých a oslabených

V tomto období veľa v záhrade nenarobíme, až na niektoré hygienické opatrenia. Je to odstránenie starých chorých stromov, striasanie ťažkého mokrého snehu (ak napadne) z okrasných ihličnanov, tiež z fóliovníkov, aby ho enormné zaťaženie snehom nepoškodilo ich konštrukciu a fóliu. Ako ochranu pred prípadným vniknutím hladnej zvery a poškodením stromov podrobne prehliadneme a opravíme oplotenie záhrady, prípadne stromy obalíme ochranným papierom alebo dreveným či kovovým pletivom. Proti mrazovým doskám vzniknutým prehriatím kmeňa a nízkych konárov odrazenými slnečnými lúčmi od snehu chránime stromy spomínaným zábalom alebo jednoduchšie vápenatým postrekom, prípadne náterom, ktorý odráža teplé lúče predjarného slniečka.

Teraz je však najvhodnejší čas na bilancovanie úspechov z minulého roka – čo sa nám podarilo a čo nie a čo musíme urobiť v novom roku. Urobíme si podrobný plán preštepovania, časový plán rezu stromov a ďalších pestovateľských opatrení. Dôležité je vypracovať si podrobný výsevný plán zeleniny v záhrade, v pareniskách, vo fóliovníkoch a skleníkoch a na biohriadkach. Vybrané druhy a odrody semien, zelenín, kvetov a byliniek si už teraz môžeme zakúpiť a uskladniť v suchu.

Aby sme nezostali ani v zime bez svojej pestovateľskej vášne, môžeme si vysiať aspoň niektoré z byliniek už teraz vysiať do črepníkov alebo hrantíkov a umiestniť ich na okennom parapete. Je to najmä kôpor, žerucha, ale aj cibuľka sadzačka, či strúčky cesnaku na dopestovanie vňatiek. Vňatky si môžeme dopestovať aj zo starej vyklíčenej cibule ktorú zasadíme do kvetináča , tiež z malého zeleru, petržlenu alebo mrkvy. Tu môžeme využiť, i keď len na 1 – 2 rezy vňatiek, aj vrchné odrezky z týchto zelenín, ktoré majú nepoškodený vegetačný vrchol. Reznou plochou ich postavíme do plytkej misky s vodou a necháme vňatky vyrásť. Áno, aj mrkvová vňatka obsahuje mnoho vitamínov a veľa biologicky aktívnych látok.

Ošetrovaním tejto malej bytovej biozáhradky môžeme poveriť i naše deti, pre ktoré to bude aj zábava aj poučenie a postupne ich takto pritiahneme k peknej pestovateľskej záľube.

Dostaneme kúpiť i hotové dopestované bylinky v črepníkoch ako bazalku, saturejku, mätu, medovku, rozmarín a ďalšie, ktoré si teraz kúpime a ich vňate využívame na dochutenie a ovoňanie našich jedál i počas zimy čerstvými vňaťkami. Budúci rok si však tieto bylinky môžeme dopestovať od jari aj sami.

Človek však nie je živý len jedlom, ale i krásou a láskou. A tak si aj teraz v zime môžeme vytvoriť v byte krásnu ilúziu kvitnúcej jari. Stačí, ak si zo skorokvitnúcich okrasných kríkov narežeme konáriky s kvetnými púčikmi, ponoríme ich na pár hodín do vlažnej vody, napríklad do vane naležato a dáme do vázy s vodou. Za pár dní nám konáriky rozkvitnú a navodia nám príjemnú jarnú atmosféru napriek tomu, že za oblokom môže zúriť metelica. Konáriky môžeme narezať z forzície – zlatovky (nesprávny názov zlatý dážď),  dulovca, ale aj čerešne, višne, broskyne či marhulemandle. Rezné rany u kôstkovín však musíme ihneď zatrieť štepárskym voskom, aby sa neinfikovali glejotokom, lebo keď miazga ešte neprúdi strom sa proti tejto infekcii nevie brániť. Preto aj broskyne, marhule a mandle režeme na jar ako posledné, až keď už prúdi miazga. Ak chceme zabrániť glejotoku a mŕtvici broskýň a marhúľ, nesmieme na tento princíp zabudnúť pri jarnom reze.

Cez zimu nezabudnime tiež na opravu, ošetrenie a naostrenie záhradného náradia. Nie je od veci si potrebné náradie alebo strojných záhradných pomocníkov nadeliť pod stromček. Ale aj tu by sme mali myslieť na ekológiu prostredia, teda pokiaľ je to možné, vyhnúť sa strojom poháňaným hlučným a zapáchajúcim benzínovým motorom.

Zimné večery a voľno sú ideálne aj na doplnenie našich pestovateľských znalostí a informačného rozhľadu. Záhradkárskej literatúry a časopisov je dostatok, takže môžeme nenápadne upozorniť svojich milých aj na takýto vhodný vianočný darček pre nás.

Ako vidieť záhradkár nemá kedy zimu prespať. Je to veľmi dôležité obdobie, pre plánovanie prác v záhrade, čas na reálne zváženie na čo všetko budeme stačiť, aj finančne, aby naše záhradkárske hobby nebolo stresom, ale krásnou pohodovou zábavou užitočnou pre nás i celú rodinu.

Ing. J. Pížl

 

 


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby