Angelika lesná
latinsky: Angelica sylvestris
česky: děhel lesní
rusky: Дудник лесной
mrkvovité - Apiaceae
Opis: je dvojročná až vytrvalá, statná rastlina dorastajúca do výšky 50 - 150 cm, podzemok (oddenek) má silný, vonia po mrkve, má horkú, pálivú chuť. Lodyha je priama, dutá, ryhovaná, na vrchu hranaá a vetvená, listy má v obryse trojuhlé, 2 - 3-krát perovité, dolné dlhé rapíkaté. Rapíky majú na líci mäkký žliabok a na priereze dutinu v tvare polmesiaca. Vyššie postavené listy priliehajú k lodyhe veľkými nafúknutými pošvami. Úkrojkami listov sú kopijovito-vajcovité s brvitými alebo len drsnými okrajmi. Okolíky sú vrcholové, polguľovité 20 - 35 okolíkmi s asi 2 mm veľkými belavými alebo naružovelými kvetmi. Okolíky nemajú obaly, listence okolíčkov sú čiarkovité a odstávajúce. Koruna je biela alebo mierne červenkastá, tyčinky 2-krát dlhšie ako koruna. Plody sú vajcovité, 4 - 5 mm dlhé po stranách so širokými, niekedy mierne zvlnenými krídlami. Tri rebrá na dvojnažkách sú tenké.
Rastie na vlhkých lúkach, rašeliniskách, mokradiach, vlhkých priekopách, vlhkých lesoch a krovinách, záhradách, od nížin do subalpínskeho stupňa. Rozšírený je od Španielska až po južnú Sibír. Latinský názov je odvodený od povesti, podľa ktorej túto mocnú rastlinu ukázal ľuďom anjel (grécky angelos). Kvitne od júna do augusta.
Obsahové látky a účinky: Drogu tvorí koreň (Radix angelicae silvestris), prípadne plody. bsahové látky: silice, organické kyseliny, flavonoidy, kumaríny (furokumarín), fytosteroly a seskviterpén bisabolangelon.
Ľudové použite: kedysi sa droga používala proti kašľu a chorobám dýchacích ciest, pri zažívacích problémoch. Homeopatia používa plody pri nervovej vyčerpanosti a zažívacích problémoch nervového pôvodu.
Upozornenie: silice môžu byť vo vysokých koncentráciách jedovaté. Rastlina sa podobá na archangeliku lekársku - anděliku lékařskú (Archangelica officinalis Hoffm.), ktorá je mohutnejšia, silnejšia aromatická a má zelenavo biele, žltkasté nebo ružovkasté kvety. Je však vzácnejšia.