Ambrosia artemisiifolia L. – ambrózia palinolistá, Asteraceae / astrovité nebezpečný invazívny alergén (6)
Ambrosia artemisiifolia L. – ambrózia palinolistá česky: ambrozie peřenolistá, syn.: Ambrosia elatior var. artemisiifolia (L.) Farwje, patrí medzi invazívne a alergénne rastliny, ktoré treba z prírody, podľa našej legislatívy odstraňovať.
Vzhľad Ambrózie
Je to jednoročná burina. Má značne rozvetvenú chlpatú stonku. Dorastá do výšky až 1,5 m. Listy sú v dolnej časti protistojné, v hornej časti stonky striedavé, delené, mäkké, chlpaté, tmavozelené, na rube sivozelené, dvakrát perovito strihané, dlhé 3 – 12 cm.
Kvety sú jednopohlavné. Samčie súbory sú žlté a mnohokveté. Samičie sú jednokveté. Sú umiestnené v pazuchách horných listov. Kvitne od augusta do októbra. Kvety sú vetrom opelivé. Plodom je svetlohnedá nažka. Produkuje veľké množstvo ľahko klíčiacich semien. Tie sú roznášané vetrom na veľké vzdialenosti. Rozmnožuje sa len generatívne. Koreň je kôlovitý a rastie do značnej hĺbky.
Výskyt Ambrózie
Pôvodom je zo Severnej Ameriky, odkiaľ sa do Európy dostala náhodne spolu s osivom. Prvé semená sa dostali do Európy pravdepodobne okolo roku 1860, spolu so semenom ďateliny. V 30. rokoch 20. storočia sa rozšírila do Číny. V súčasnosti je v Európe, mimo Slovenska rozšírená v 30 štátoch, hlavne v Maďarsku, v krajinách bývalej Juhoslávie, v Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku a Rusku. V Ázii je rozšírená okrem Číny aj v Japonsku a Južnej Kórei. Z iných svetadielov je rozšírená v Austrálii, na Novom Zélande a v Južnej Amerike. Na Slovensku sa postupne sa rozšírila popri cestách a železničných tratiach do ostatných častí krajiny. Dnes sa vyskytuje takmer na celom území Slovenska, hlavne v jeho južných častiach a kotlinách severného a stredného Slovenska. Nemá osobitné nároky na pôdu a stanoviská. Produkcia veľkého množstva semien, ktoré sú roznášané vetrom na veľké vzdialenosti, jej zabezpečuje rýchlu reprodukovateľnosť.
...
Ing. V. Štalmach