Pyštek obyčajný (Lnice obecná), Linaria vulgaris L., Krtičníkovité-Scrophulariaceae

Opis: Trváca bylina s plazivým koreňom, 20-40 cm vysokou stonkou husto porastenou čiarkovitými listami, ukončenou klasom žltých kvetov. Plod je tobolka. Kvitne od júna do septembra.

Výskyt: Rastie ako poľná a záhradná burina na piesočnatých pôdach.

Zber a úprava: K liečebným účelom sa zbiera vňať v čase kvitnutia (Herba linariae).

Obsahové látky: Droga obsahuje flavónový glykozid linarín, noelinarín, alkaloid 1-peganin, kyselinu askorbovú, fytosterol a iné.

Použitie: Pyštek sa používa ako prostriedok močopudný a zmäkčujúci, pri ochoreniach srdca a pri kožných ochoreniach.

Experimentálne sa dokázalo, že galenické formy pyšteka obyčajného sú málo toxické a majú výrazný kardiotonický účinok. U laboratórnych a hospodárskych zvierat zvyšujú krvný tlak, zvyšujú amplitúdu srdca, spomaľujú jeho frekvenciu, znižujú systolický tlak a predlžujú diastolu.

Preparáty z pyšteka obyčajného podporujú kontrakcie svaloviny tenkého čreva a posilňujú činnosť bachora (výrazný ruminatórny účinok). Po vnútornom podaní výluhu pyšteka kravám dochádza k zrýchleniu a zosilneniu kontrakcií bachora.

Ochorenia srdcocievnej sústavy sú často doprevádzané hypotóniou predžalúdkov. V tomto smere má pyštek obyčajný výrazný komplexný účinok. Galenické formy tejto drogy v porovnaní s ostatnými rastlinami pôsobiacimi na srdcovocievnu sústavu nemajú nepriaznivé vedľajšie účinky.

Pyštek obyčajný má aj diuretický účinok, podporuje vylučovanie žalúdočnej šťavy a zosilňuje proteolytickú aktivitu bielkovinového fermentu proteázy.

Dávkovanie:

(uvedené v printovom článku)


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby