Trváca bylina je do 70 cm vysoká. Stonka má striedavé, dvojito, ojedinele trojito nepárno protistojace, celistvo okrajové, stopkové lístky. Dekoratívny veľký obojpohlavný koncový kvet má päťpočetný aj viacpočetný kalich; rozprestiera až desaťlupienkovú, purpurovú alebo belavú korunu s početnými tyčinkami so žltými peľnicami a 2 – 3 vrchnými semenníkmi. Plod predstavuje mechúrik s modročiernymi okrúhlymi lesklými semenami.
Pôvod má v južnej a juhovýchodnej Európe. V našich oblastiach sa pestuje ako okrasná a dekoratívna rastlina; miestami zdivie. Na liečenie slúžia iba červené alebo tmavočervené odrody.
Z chorôb, ktoré postihujú tieto okrasné druhy, sú najmä hubovité postihnutia, ako je šedivá stonková hniloba a zasychanie pupeňov alebo čierne listové škvrnitosti.
Drogu predstavuje kvet – Paeoniae (officinalis) flos (syn.: Paeoniae rubrae flos), koreň – Paeoniae radix a semeno – Paeoniae semen. Drogy pivonky obsahujú alkaloid peregrinín, antokyánové farbivo a sliz. Uvoľňujú kŕče hladkých svalov – spazmolytikum; vizuálne vylepšujú vzhľad – kvetné farebné korigens.
Liečivé látky uvoľňujú nadmerný tonus hladkého svalstva tráviacej rúry, čím pôsobia spazmolyticky. Keďže zmierňujú brušné bolesti a tlmia peristaltiku, ordinujú sa pri zvýšenom napätí hladkého svalstva žalúdka i čriev spojenom s vracaním a pri hnačkových ochoreniach spojených s kolikami. Kontraindikáciou podania každej drogy, ktorá tlmí rýchlu peristaltiku, sú diaroické stavy, kde je vyplavovanie toxických látok žiaduce a potrebné.
Zápar z kvetu sa pripravuje z jednotlivej dávky 1 g, alebo z 1 kávovej lyžičky na šálku vody a pije sa podľa potreby cez deň.Na prípravu záparu z koreňa sa ordinuje 1 kávová lyžička na šálku vody; predstavuje celodennú dávku. Zo semena sa pripravuje odvar z 1 kávovej lyžičky na šálku vody; rovnako má dávka vystačiť na deň...
MUDr. K. Mika