Kostihoj lekárskyKostihoj lekársky (Kostival lékařský), Symphytum officinale L., Borákovité-Boraginaceae

Opis: Trváca bylina s čiernym koreňom, štvorhrannou stonkou a striedavými listami. Kvety sú modrofialovej a niekedy aj bielej farby. Plody sú tvrdky. Kvitne od mája do augusta.

Výskyt: Rastie na lúkach, poliach a priekopách s vlhkým podkladom. Kostihoj sa pestuje aj ako krmovina.

Zber a úprava: Zbiera sa koreň s podzemkami. Vykopáva sa na jeseň a po dôkladnom umytí v studenej vode a rozrezaní na menšie časti sa suší bežným spôsobom.

Obsahové látky: Koreň kostihoja obsahuje pyrolizidínové alkaloidy (konsoidín, symfyzín) alantoín, sacharózu, triesloviny, slizy a iné.

Použitie: Na liečebné účely sa používa odvar z koreňa obsahujúci slizy a zmäkčujúce látky. Je indikovaný pri ochoreniach dýchacích ciest, ako sťahujúci prostriedok pri hnačkách, ďalej pôsobí priaznivo na zastavenie krvácania a hojenie rán. Okrem toho sa používa na podporu trávenia pri kolikách.

V pokusoch na zvieratách bolo dokázané, že vnútrožilové podanie prípravkov z kostihoja znižuje arteriálny tlak, posilňuje dýchanie, zvyšuje tlak a kontrakčnú schopnosť svaloviny čreva a maternice. Vo veterinárstve sa odvar z koreňa používa pri bolestivom močení (tenesmus), pri poruchách činnosti tráviaceho traktu (hnačka, kolika).

Príprava odvaru: 1 časť koreňa na 10-15 častí vody nechať vrieť dovtedy, pokiaľ sa neodparí polovica množstva. Pri hnačkách možno pridať k odvaru rumanček pravý (zápar).

Dávkovanie:

(uvedené v printovom vydaní)


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby