Medovka lekárska - Melissa officinalisMedovka lekárska (Meduňka lékařská), Melissa officinalis L., Hluchavkovité-Lamiaceae

Opis: Trváca bylina s husto rozkonáreným podzemkom, štvorhrannou, priamou stonkou a protistojnými listami. Dorastá až do výšky 150 cm. Z pazúch listov vyrastajú kvety, ktoré s vekom menia farbu od svetložltej cez bielu až po svetlomodrú. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do augusta

Výskyt: Domovom medovky je Stredomorie. Dnes sa pestuje v záhradách (medonosná a liečivá rastlina) a na poliach (na získavanie drogy).

Zber a úprava: Zbierajú sa listy (Folium melissae) a nadzemná časť rastliny (Herba melissae). Materiál sa suší rýchlo v tieni, alebo umele do 40 st. C. Droga sa uchováva oddelene od ostatných rastlín na suchom a vetrateľnom mieste.

Obsahové látky: Listy obsahujú asi 0,07 - 0,3% silice (citral, citronelal, geraniol, linalol), karotén, kyselinu askorbovú, horčiny, slizy, triesloviny a iné.

Použitie: Medovka pôsobí sedatívne a spazmolyticky. Priaznivo pôsobí pri srdcových ochoreniach. Výluh stimuluje tráviacu činnosť. V praxi sa výluh z medovky používa pri poruchách tráviacej činnosti (dyspepsia, meteorizmus), neuróze srdca a chronických kataroch priedušiek.

Dávkovanie:

(uvedené v printovom vydaní)


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby