Cesnak kuchynskýCesnak kuchynský (Česnek kuchyňský) Allium sativum L. Ľaliovité-Liliaceae

Opis: Trváca rastlina, ktorej cibuľa je zložená z jednotlivých strúčikov. Bylina je vysoká asi 30 až 80 cm. Ukončená je okolíkatým súkvetím, ktoré je obalené pošvou blanitých šupiniek. Cesnak sa pestuje odpradávna ako významná korenina, zelenina a ako liečivá rastlina. Kvitne od júla do septembra. Rozmnožuje sa vegetatívne. Jednotlivé strúčiky sa vysádzajú v radoch na pripravený záhon.

Výskyt: Domovom cesnaku je Orient. Pestuje sa v záhradách a na poliach.

Zber a úprava: Na liečebné ciele sa používajú struky cesnaku (Bulbus allii sativi). Vykopávajú sa zo zeme na jeseň. Pred zberom sa nechajú na poli uschnúť, zbavia sa vňate a uskladnia sa na chladnom mieste v surovom stave.

Obsahové látky: Struky obsahujú silicu, glykozid aliin, vitamíny (A, B1, B2, C, D, kyselinu nikotínovú), fytoncídy, stopové prvky, látky s účinkami sexuálnych hormónov a iné.

Použitie: Už od pradávna sa používa pri ochoreniach dýchacích ciest, žalúdočno-črevného traktu, pri atónii čriev, plynatosti (meteorizmus), chronických zápchach a avitaminóze C. Cesnak provokuje sekrečnú činnosť tráviaceho traktu, tlmí hnilobné procesy v tráviacom trakte, má močopudné, antiseptické a upokojujúce účinky. Vo veterinárnej praxi sa cesnak a jeho prípravky používajú s cieľom povzbudenia tráviacej činnosti, proti kvasiacim procesom v bachore prežúvavcov, pri atóniach žalúdka a čriev a pri avitaminóze C. Teľatám pri žalúdočných dyspepsiach sa doporučuje liehový extrakt cesnaku (tinktúra), ktorý sa pripraví z 200 g rozdrveného cesnaku na 1 liter čistého liehu. Za 12 - 14 dní extrahovania pri izbovej teplote dávame teľatám 2-3 krát denne pred kŕmením v dávke 0,3 - 0,5 ml na 1 kg živej hmotnosti. Pred použitím rozriediť vodou v pomere 1:4 - 1:5.

Dávkovanie:

Cesnak kuchynský

 


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby