Vŕba biela (vŕba bílá), Salix alba L., Vŕbovité - Salicaceae

Opis: Ker alebo strom s hnedozelenou borkou a žltozelenými, elastickými konármi. Striedavé, kopijovité listy sú na rube sivo plstnaté. Rastlina je dvojdomá. Samčie a samičie kvety sú usporiadané do jahniad. Plod je tobolka.

Výskyt: Rastie v močiarnych spoločenstvách, sprevádza vodné toky aj stojaté vody od nížin až do hôr.

Zber a úprava: Na liečbu sa využíva kôra stromu (Cortex salicis) a samčie jahňady. Kôra sa zbiera zavčasu na jar (február, marec) do kvitnutia a rozvitia listov. Suší sa v tieni. Samčie jahňady sa zbierajú v čase kvitnutia a sušia sa v tenkej vrstve na tienistom mieste.

Obsahové látky: Kôra vŕby obsahuje triesloviny a flavonové glykozidy, salicín, kyselinu askorbovú a ďalšie látky.

Použitie: Droga sa používa ako prostriedok sťahujúci, krvzastavujúci a protizápalový pri hnačkách a kataroch žalúdka. Ďalej ako žlčopudný, močopudný a teplotu znižujúci prostriedok. Antipyretický účinok je spôsobený tým, že glykozid salicín sa pôsobením enzýmov štiepi na glukózu a saligenín, ktorý je východzím produktom pre vznik kyseliny salicylovej. Odvar zo samčích súkvetí vŕby rakyty sa používa pri zápaloch obličiek a 10 % liehový extrakt pôsobí na srdce podobne ako náprstník (Digitalis).

Vo veterinárnej praxi sa kôra a púčiky (gemma) používajú pri hnačkových ochoreniach, na zníženie zvýšenej telesnej teploty a ako prostriedok s hemostatickým účinkom (zastavenie krváciania).

Vŕba biela

 


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby