Vitamínové tablety

AKO a KEDY?

Dávkovanie vitamínov je veľmi individuálne, preto ich užívanie musíme vopred konzultovať s lekárom. Dôležité je  neužívať ich zbytočne a neprekračovať odporúčané dávkovanie.

Aby bol efekt  z užívania vitamínov čo najväčší, mali by sme dodržiavať základné zásady:

  1. vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K) podávame po jedení.
  2. vitamíny rozpustné vo vode (P, B, C, H) podávame oddelene od vitamínov rozpustných v tukoch, a to najlepšie 2 hodiny pred jedením alebo 2 hodiny po jedení. Mali by sa prijímať pravidelne v optimálnych dávkach.
  3. proteínové prípravky nepodávame pred spaním, taktiež aj vitamín C, ktorý vzpruží organizmus a oddiali spánok. Optimálny čas na užívanie je pol hodiny pred spaním.

Vitamín A –podporuje rast a regeneráciu  tkanív kože a slizníc, dôležitý je pre zrak a metabolizmus železa.  Ak sa však užíva dlhodobo, začnú vypadávať vlasy a nadmerné množstvo znehodnocuje vitamín D, čo sa prejaví zhoršeným vstrebávaním vápnika.

Vitamín D – podporuje vstrebávanie vápnika,  tvorí základ  pre zdravý vývoj zubov a kostí (nesmie sa podávať pacientom so zvýšenou hladinou vápnika v krvi)

Vitamín E – potrebný na ochranu buniek a ako antioxidant, dôležitý je pre normálny rast a vývin svalov, funkciu krvného obehu, nervového a zažívacieho systému.

Vitamíny B-komplexu– sú dôležité na premenu bielkovín v potrave na svalové bielkoviny. Pomáha pri depresiách, zabraňuje únave, podporuje trávenie a chuť do jedenia. Užívame ráno nalačno – vtedy pôsobia najúčinnejšie.

Vitamín C– potrebný pre normálnu funkciu všetkých orgánov ľudského tela, kostía a zubov.Uľahčuje tvorbu červených krviniek, podporuje vstrebávanie železa, podporuje odbúravanie cholesterolu v cievach, ovplyvňuje odolnosť organizmu. Najvyšší účinok dosiahneme, ak ho užívame spolu s jedlom, čo je aj najbezpečnejšie, ak je žalúdok citlivý na kyseliny.

Multivitamíny a antioxidanty (A, C, E)– neodporúča sa užívať vitamíny v synteckej forme dlhodobo – hrozí predávkovanie,  preto konzumáciu konzultujeme s lekárom. Užívame v priebehu dňa a zapíjame ich vodou.

Tablety s postupným uvoľňovaním užívame  pri hlavnom jedle.

Antioxidanty chránia  organizmus pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré vznikajú ako vedľajšie produkty v priebehu okysličovania organizmu. Môžu poškodzovať bunky a celé tkanivá. Ak organizmus nemá dostatok vlastných obranných mechanizmov, ktoré by ich zlikvidovali, dochádza k mnohým ochoreniam – ateroskleróza, nádorové ochorenia, artróza, šedý očný zákal, Alzheimerova choroba, poškodenie svalov a ďalšie.

Najnovšie výskumy však ukazujú, že predávkovanie vitamínmi A a E môžu život skôr skrátiť ako predĺžiť. Zaujímavé je zistenie, že samotný beta-karotén, ktorý mal  výrazne znížiť rakovinu pľúc u silných fajčiarov, ukázalo sa však, že u užívateľov karoténu sa riziko vzniku rakoviny zvýšilo až o 28 %. Z toho vyplýva, že množstvo antioxidantov potrebných na ochranu organizmu nie je celkom jasné a u rôznych jednotlivcov sa líši.

Železo – je životne dôležitá látka, jeho funkcia je v našom tele nenahraditeľná.Podieľa sa na tvorbe červených krviniek – je súčasťou krvného farbiva hemoglobínu, ktorý je zodpovedný za prenos molekúl kyslíka ku všetkým bunkám. Pri jeho vstrbávaní je dôležitý aj vitamín C. Užívame ho na prázdny žalúdok (v niektorých prípadoch môže spôsobovať nevoľnosť.)

Vápnik  ( kalcium) – je jeden z najdôležitejších minerálov v ľudskom tele. Tvorí základ pore zuby a kosti. Je dôležitý nielen pre ne, významne sa podieľa aj na  fungovaní svalov, nervov a krvi. Užívame ho prevažne večer alebo medzi hlavnými jedlami.

Zinok – je súčasťou biochemických látok (enzýmov), ktoré sa zúčastňujú na mnohých metabolických procesoch, aj tvorby energie.  Mali by sme ho brať pri jedle, ak je objem potravy nízky, môže vyvolať žalúdočnú nevoľnosť.

Horčík (magnézium) – ovplyvňuje dráždivosť nervového systému, pôsobí proti poruchám srdcového rytmu. Uvoľňuje cievy, čím  pomáha udržiavať normálny krvný tlak. Neodporúča sa však ľuďom s ochorením obličiek a nízkym krvným tlakom – horčík ho znižuje.  Môže mať uspávajúce účinky, takže je najbezpečnejšie dať si ho večer.

Tabletové vitamíny je vhodné užívať ako doplnok stravy, keď je ich príjem v potrave nedostatočný a tiež po chorobe. Pamätajte však, že aj tu platí zlaté pravidlo – menej je niekedy viac.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby