Saturejka záhradná. Jednoročná bylina má do 30 cm vysokú rozkonárenú stonku s protistojacimi čiarkovito kopijovitými celistvo okrajovými lístkami. Drobné súmerné, päťpočetné kvety sú fialové, ružové alebo biele, tvoria riedke pazušné paprasleny.
Pochádza zo stredomorských oblastí; u nás je pestovaná v záhradkách, ale miestami sa rozširuje sama. Saturejka sa používala už v dávnych dobách. V staroveku bola obľúbená ako korenina aj liečivo. Antickí lekári často preceňovali jej vlastnosti, keď ňou chceli liečiť vodnatieľku alebo impotenciu.
Na liečenie sa používa celá vňať, ktorá predstavuje drogu Saturejae (hortensis) herba (syn. Cunilae sativae herba).
Vňať obsahuje 0,3 - 2 % silice (v nej približne 30 % karvakrolu, približne 20 % pcymolu, tujón, αpinén, borneol, myrcén, cineol, terpinén, karyofylén, kadinén a i.), 4,8 - 8,5 trieslovín, živicu, sliz a minerálne látky.
Celkovo pôsobí rastlina proti nadúvaniu - karminatívum, zabraňuje vývoju a rozmnožovaniu mikróbov a zastavuje ich činnosť - antiseptikum, účinkuje sťahujúco - adstringens, lieči hnačky - antidiaroikum, podporuje chuť do jedenia a trávenie - stomachikum, potláča parazitov - anthelmintikum a uľahčuje odkašliavanie - expektorans...
MUDr. K. Mika