Téma očisty organizmu najviac rezonuje na jar. Očiste tela a ducha sa venuje v Rusku netradičná a tradičná medicína, liečitelia, bylinkári, individuálne množstvo ľudí. Špeciálne medicínske centrá po celej krajine ponúkajú „zázračné“ metódy jarnej a celkovej očisty, ale aj liečbu hladom. Stačí si vybrať. Načasovanie očisty organizmu na jar zodpovedá aj lunárnemu kalendáru.

Kedysi dávno človek nepoznal chronické ochorenia, zomieral najmä na akútne infekcie alebo traumy a zranenia. Za čias gigantického rozvoja priemyslu narastal aj jeho škodlivý vplyv na organizmus človeka. Následkom toho človek zomieral prevažne na pomalú chronickú otravu znečisteným prostredím, nevhodnú stravu a následky nezdravého spôsobu života, najmä z nedostatku pohybu.

Na tému očisty organizmu v Rusku sa vyjadruje množstvo odborníkov, amatérov, ľudí, ktorí si to vyskúšali sami na sebe. Dôležité je dodržiavať určité zásady a neuškodiť si a správne očistu načasovať. Očista má prebiehať prirodzeným spôsobom, a to cestou obnovy a udržania správnej latkovej výmeny – metabolizmu. Spomeniem niektoré populárne recepty:

Ryža

Očista, vďaka ktorej sa z organizmu vylúči nadmerná tekutina a toxíny, ktoré vznikajú počas metabolizmu: 3 polievkové lyžice nelúpanej ryže variť vo vode, nie dlho, aby ryža zmäkla len trochu. Vypiť pohár vody, po 30 minútach zjesť ryžu, 4 hodiny nič nekonzumovať. Opakovať počas jedného týždňa.

Jabĺčný ocot

Jabĺčný ocot napomáha zlepšeniu látkovej výmeny vďaka množstvu mikroelementov a organických kyselín. Kúra trvá mesiac: 1 – 2 polievkové lyžice octu pridať do medom osladeného čaju. Užívať 3-krát denne.

Kefír

Veľmi populárna diéta v Rusku je s použitím kefíru. Odporúča sa aj ako 9-dňová redukčná diéta. Vhodný je kefír s nižším obsahom tuku, možno použiť aj acidofilné mlieko alebo tekutý jogurt.

Prvé 3 dni pijeme len kefír – 1,5 litra

Ďalšie 3 dni konzumovať jablká v množstve 1,5 kg, posledné 3 dni opäť 1,5 litra kefíru.

Prevaľovanie oleja v ústnej dutine

Osobitnú pozornosť si zaslúži metóda detoxikácie a zároveň ozdravenia organizmu za pomoci oleja. Olej sa má použiť nerafinovaný, za studena lisovaný, najlepšie slnečnicový. Jedna polievková lyžica sa prevaľuje v ústach 15 – 20 minút. Olej sa postupne prevaľuje v celej ústnej dutine. Olej zmení konzistenciu – mala by vzniknúť biela penistá hmota, ktorá je plná toxínov. Dôležité je preto v žiadnom prípade olej neprehltnúť! Procedúra má lepší účinok ráno nalačno alebo neskoro večer. Táto metóda nemá žiadne obmedzenia, procedúra sa môže opakovať toľkokrát, koľko pacient zvládne. Pri pravidelnom používaní sa metóda osvedčila aj pri najťažších ochoreniach, používanie oleja má trvať niekedy aj rok. Pri ľahkých ochoreniach postačí niekoľko procedúr.

Očistné bylinné čaje

Pŕhľava dvojdomá je v Rusku veľmi obľúbená, je to najúčinnejší bylinný prostriedok najmä na čistenie krvi. Pŕhľava vyplavuje z tela jedy – toxíny, ktoré sú vedľajším produktom látkovej premeny. Okrem iného pŕhľava aktivizuje činnosť obličiek k zvýšenému vylučovaniu vody z tela. Čerstvý pŕhľavový čaj čistí celý tráviaci trakt, aktivizuje imunitné sily organizmu. Čaj sa nesmie užívať dlhšie ako pol roka, denná dávka nesmie prekročiť 3 – 4 šálky denne a užíva sa 2 týždne, potom sa liečba preruší a opakuje sa....

Púpava lekárska

Jarná rastlina, ktorá má schopnosť vylučovať toxíny z tela podobne ako pŕhľava. Vďaka obsahu unikátnych látok (glykozidy, karotenoidy, taníny, inzulín, soli kália, železo, vitamíny A,B,C,D ). Púpava je jarná rastlina, ktorá je najúčinnejšia v surovom stave, preto je na nezaplatenie práve na jar, keď vyženie prvé stebielka. Liečivú silu majú listy, steblo, kvet aj koreň. Púpava stimuluje správnu latkovú premenu, vyvoláva zdravú chuť do jedenia. Nedávno sa zistilo, že koreň púpavy pozitívne ovplyvňuje činnosť pankreasu, odvar mladého jarného koreňa púpavy podporuje vylučovanie inzulínu a redukuje zápalový proces pri ochoreniach pankreasu.

Praslička roľná

Praslička roľná patrí do arzenálu jarných bylín, ktoré majú čistiace schopnosti na ľudský organizmus. Praslička – jedna z mála bylín, ktorá má vysoký obsah kremíka – tak dôležitého pri stavbe kostí, pre zdravie chrupaviek, nechtov, zdravie vlasov. Praslička normalizuje metabolizmus solí v tele, vylučuje z tela cholesterol, ťažké kovy a toxíny.

Čaj z prasličky roľnej sa užíva 3-krát denne hodinu po jedení. Pri užívaní tohto čaju by mali byť opatrní ľudia s ochorením obličiek.

Čaj na očistu čriev

Recept na tento čaj sa odovzdával z generácie na generáciu – čaj z harmančeka a slamihy piesočnej. Zber sa robí v období kvitnutia bylín. Odvar sa nechá lúhovať počas troch dní, má sa hermeticky uzavrieť. Pije sa teplý každé ráno ako ranný čaj pred jedením počas jedného mesiaca, nesmie sa prekročiť doba užívania. Opakovať kúru je možné až po 3 mesiacoch.

S témou očisty organizmu tesne súvisí aj téma liečebného hladovania. Metódy hladovania v Rusku majú dlhú tradíciu, existuje tu rad škôl liečebného hladovania, metódy rôznych liečiteľov, vedcov, lekárov. Okrem obrovského množstva informácii dostupných v tlači, na internete, v knižnej podobe, existuje v Rusku v súčasnosti množstvo kliník, ktoré ponúkajú uzdravenie organizmu metódou liečebného hladovania.

V tejto súvislosti je veľmi pozoruhodná kniha popularizátora zdravého spôsobu života Gennadija Malachova.

Liečivá detoxikácia hladom.

Autor píše, že ľudia sa o hladovanie stále zaujímajú, je to prirodzená a dostupná metóda. Od počiatku svojej existencie využívajú ľudia aj zvieratá hladovanie v prospech svojho zdravia. Hladovanie nemôže uškodiť keď je správne načasované a správne praktizované.

Knihu Malachov napísal na základe vlastných skúseností s hladovaním. Ako jeden z prvých sa venoval otázke, čo sa deje s vedomím človeka počas núteného a dobrovoľného hladovania.

Medicína, ktorá pracuje s telom človeka podľa Malachova nezbaví človeka ochorenia, keďže skutočná príčina ochorenia je v jeho vedomí. Hladovanie ovplyvňuje naše myslenie, zmysly a pocity. Keď sa človek rozhodne pre hladovku, začína pracovať nie s chorobou, ale so svojím vedomím, s určitým pocitom. Autor knihy hľadá paralely v živote zvierat a ľudí. Aj pre zvieratá je typické prechodné prerušenie príjmu potravy: nútené alebo  dobrovoľné. Počas tohto obdobia dochádza pri zvieratách k obnove imunitného a genetického systému, posilneniu obranných síl organizmu, jeho životaschopnosti. „Bohatá strava a život bez stresu oslabuje organizmus, je to jedna z príčin chorôb národov žijúcich v blahobyte a presýtenosti“ – hovorí Malachov.

Autor sa venuje dvom hľadiskám hladovania.

  • Prvé má negatívny charakter. Súvisí s udalosťami v  histórii ľudstva, keď človek zomieral práve z nedostatku potravy. Preto sa vo vedomí človeka hlboko  zakorenil negatívny vzťah k nútenému prerušeniu potravy.
  • Druhé hľadisko, ktorému sa Malachov venuje veľkú pozornosť je pozitívne a zaslúžene vzbudzuje obdiv autora. A to sú príklady, keď sa ľudia dobrovoľne vzdali potravy a usilovali sa o duchovnú dokonalosť, snažili sa zbaviť chorôb.

G. Malachov sa vo svojej knihe Liečivá detoxikácia hladom delí s čitateľom o svoje skúsenosti a zážitky z hladovania. Zdôrazňuje, že spôsob akým človek preruší prijem potravy je podobný procesu dobrovoľného prerušenia potravy  pri zvieratách. Predtým ako autor na sebe vyskúšal účinky hladovania, bol prekvapený z faktu, že ľudia, ktorí hladujú 10 až 40 dní, nie sú vyčerpaní ani zoslabnutí, a už vôbec od hladu nezomierajú.

Starodávni filozofi a vedci zistili, že hladovanie má zázračné účinky, pretože okrem zdravia zlepšuje aj myslenie. Grécki filozofi PlatónSokrates pravidelne hladovali počas desiatich dní, aby lepšie pochopili duchovnú pravdu a udržali sa v dobrej fyzickej kondícii.

Celý rad skúseností a objavov vniesli do problematiky liečebného hladovania ruskí vedci.

Profesor Moskovskej univerzity P. Venianinov v roku 1769 vydal knihu Slovo o pôste ako prostriedku proti chorobám. V nej píše: „ Slabší ( zdravím) jedinci, keď uvažujú o svojom zdravotnom stave, mali by pomaly znižovať dávky jedla až nakoniec sa ho majú úplne vzdať. Tak uzatvoria zo žalúdkom istý druh prímeria a žalúdok si odpočinie a naberie nové sily, tým pádom sa zlepší trávenie“.

V roku 1822 známy profesor Jurjevskej univerzity L. Struve široko popularizoval vo svojich prednáškach liečebné hladovanie a odporúčal ho pri viacerých ochoreniach. Jeho súčasník profesor Moskovskej Univerzity I.Spasskij s veľkým úspechom aplikoval pôst pri liečbe chronických ochorení. V rokoch 1887 – 1888 sa objavuje teória odborného lekára z Alma - Aty N. Zelanda pod názvom Dávkovaného hladovania. Išlo o teóriu krátkeho obdobia hladovania v pravidelných intervaloch.

Najväčší vklad do ruskej vedy o liečebnom hladovaní vniesol v 20. storočí profesor I. Pašutin so svojimi žiakmi. Pašutin sa považuje za zakladateľa fyziologickej teórie liečebného hladovania.

Veľkú zásluhu v uvedení liečebného hladovania do lekárskej praxe ma profesor J. Nikolajev, ktorý v roku 1948 začal liečiť chorých hladovaním. Uvedenie metódy do praxe bolo ťažké, keďže išlo o obdobie tesne po druhej svetovej vojne a slovo hlad sa vnímalo negatívne. Nikolajev študoval procesy, prebehajúce v organizmu počas dávkovaného liečebného hladovania a konštatoval, že sa v tele aktivizuje špeciálny mechanizmus, pri ktorom sa zužitkovávajú vlastné tkanivá. Preto človek nepociťuje hlad, pretože ide o úplne iný typ výživy. Metóda Nikolajeva dostala názov detoxikáčna a dietetická terapia.

Od roku 1952 začali v Rusku oficiálne touto metódou liečiť pacientov so somatickými ochoreniami, chorobami srdca, astmou, zápalom pľúc, trombózou, sklerózou ale aj inými ochoreniami.

V závislosti od dôvodov, ktoré hladovanie vyvolávajú, existuje celý rad spôsobov hladovania: hladovka z náboženských dôvodov, profesionálna, fyziologická, patologické a experimentálne hladovanie.

Pôst je charakteristický pre väčšinu náboženstiev. Najviac dní pôstu (spolu 200 dní) odporúčajú v pravoslávnej viere. Pravoslávna cirkev rozdeľuje pôsty do štyroch kategórií. Veľký pôst sa dodržiava na Paschu (Veľká noc), je najdlhší a najprísnejší, trvá 40 dní, povolená je len strava rastlinného pôvodu. Podobne je to aj pri katolíckej viere.

Počas náboženského hladovania alebo pôstu sa jedinec usiluje o zdokonalenie duchovného myslenia alebo hladuje za účelom vykonania náboženského obradu. Fyziologické hladovanie je prirodzeným zrieknutím sa potravy (môžeme pozorovať pri zvieratách v prírode v období zimného spánku a sezónneho prerušenia potravy).

Terapeutické alebo liečebné hladovanie znamená úplné prerušenie príjmu potravy, človek prijíma len vodu. Aby bolo možne dosiahnuť určité fyziologické zmeny v organizme je nevyhnutné, aby človek prerušil príjem stravy úplne (ľahšie diéty neprichádzajú do úvahy). Je potrebné, aby sa zastavila činnosť tráviacich orgánov a spustili sa regeneračné mechanizmy vo vnútri. Je dôležité, aby hladovanie nespôsobilo vyčerpanie organizmu alebo závažné zmeny.

Podľa autora knihy Liečivá detoxikácia hladom u človeka s vekom dochádza k odumieraniu vlastných buniek, produkty životnej činnosti a cudzorodé latky sa stále hromadia v tele. Keď človek začne hladovať, životné pole človeka nie je tak zaťažené, spustí sa proces regenerácie kvantového tela, číže regenerácie vnútrobunkových prvkov, začne sa aktivácia enzýmov a spustí sa obnova genetického aparátu buniek a bunkových membrán.

Počas hladovania sa tkanivá organizmu pomaly rozkladajú, životná energia prechádza do aktívnej podoby, a preto sa tento proces dá prirovnať k procesom rozvíjajúceho sa organizmu, čiže detskému, keďže takzvane kvantové telo v detskom veku predbieha vo svojom vývine rast fyzického tela. Preto pri praktizovaní dlhšieho hladovania zostáva organizmus človeka mladý a je odolný voči škodlivým faktorom okolitého prostredia.

Malachov vymedzuje aj pravidlá liečebného hladovania pre rôzne typy ľudí. Napríklad, ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou (nadváha nad 20 kg) by mali zvoliť dlhšie hladovanie, pretože disponujú nadbytočnou energiou priestoru, času a gravitačnej energie. Takýto typ ľudí môže hladovať až 30 dní a viac, mali by počas hladovania piť menej vody, vykonávať viac pohybovej aktivity, podstúpiť pravidelné saunovanie a stály pobyt v suchšej a teplej miestnosti. Po ukončení hladovania treba obmedziť pitie tekutín.

Pre osoby s nízkou hmotnosťou odporúča Malachov kratšie jednodňové týždenné suché hladovanie, číže bez príjmu vody.

Keď dochádza k úplnému prerušeniu potravy, organizmus začne spotrebovávať rezervné zdroje a sekundárne tkanivá, človek prechádza na endogénnu výživu. Pri štiepení výživných látok a tkanív sa hromadia produkty tohto procesu, pH vnútorného prostredia sa posúva na kyslú stranu, pričom hodnoty okysličenia nepresahujú fyziologické normy. Prebieha proces zvaný acidóza. Je to prvý fyziologický mechanizmus spúšťajúci reťaz liečivých procesov, ktoré sú pri normálnej výžive utlmené. V kyslom prostredí sa aktivujú fagocyty a enzýmy , ktoré pôsobia na rozklad nezdravých a oslabených buniek a cudzích látok v organizme. Počas autolýzy (rozklad tkanív) v kyslom prostredí dochádza k spustení očistných mechanizmov, pri ktorých sa z organizmu vylučujú nečistoty, oslabené tkanivá a patologicky zmenené ložiská.

Na začiatku (prvý až druhy deň) hladovania má telo dostatok cukrov, ktoré spotrebováva.

Neskôr sa v krvi začínajú hromadiť kyslé produkty v dôsledku neúplného štiepenia tukov. Preto má človek nepríjemné pocity: bolesti hlavy, nevoľnosť, pocit slabosti. Signalizuje to fakt, že v krvi sú nahromadené škodlivé produkty. Človek by mal ísť na čerstvý vzduch, vykonávať dychové cvičenia, vykonať očistu hrubého čreva (podľa metódy Malachova za pomoci klystíru), prípadne sa osprchovať. Symptómy by mali zmiznúť. Symptómy ľahkej otravy vlastnými kyslými produktmi rozpadu tukov sa môžu prejaviť na piaty až siesty deň liečebného hladovania, neskôr však zmizmnú. Pri dlhšom hladovaní za účelom liečby chronických ochorenia podľa Malachova má človek prekonať prvú, aj druhú acidotickú krízu. Len tak môže dôjsť k prudkému posilneniu obranných síl organizmu.

Veľkú pozornosť venuje Malachov v knihe o hladovaní prihliadnutiu na biologický rytmus človeka, individuálnu konštitúciu a vek. Podľa autora hladovanie by nemalo byť náhodné, pretože sa nedosiahne požadovaný výsledok. Počas zimného slnovratu je hladovanie jednoduchšie a účinnejšie, všetky pôsty, najmä dlhodobé sa väčšinou dodržiavajú počas týchto období. Pre hladovanie je najvhodnejšie teplé a vlhké počasie. Na začiatku leta okolo Petrovho pôstu (pravoslávny kalendár) sa rýchlejšie vylučujú nečistoty a odstraňujú škodlivé útvary z tela von. V lete je ťažšie hladovať, ale očista prebieha veľmi dobre.

Uvedieme, kedy sa dá dosiahnuť najlepší výsledok v hladovaní v súlade s lunárnymi cyklami.

1. Hladovanie do siedmich dní sa praktizuje len v druhej a štvrtej fáze lunárneho cyklu. V priebehu tohto obdobia sa organizmus čistí prirodzeným spôsobom a hladujúci sa tomu lepšie prispôsobí.
2. Hladovanie dlhšie ako sedem dní má pripadať na druhú alebo štvrtú fázu lunárneho cyklu (aspoň väčšina dní hladovky).
3. Hladovanie dlhšie než štrnásť dní má byť prispôsobené lunárnemu kalendáru tak, aby ukončenie hladovky pripadalo na začiatok lunárneho cyklu. Najlepší variant podľa Malachova má pri dlhodobom hladovaní začať s hladovkou na začiatku lunárneho cyklu a ukončiť ju na konci lunárneho cyklu.
4. Jednodenné a jeden a poldenné hladovanie je najlepšie načasovať na jedenásty deň po nove alebo jedenásty deň po splne.

Ďalšia aktuálna kniha G. Malachova Očista tela a správna výživa obsahuje konkrétne odporúčania, ako dosiahnuť uzdravenie netradičnými metódami, ponúka cvičenia, ktoré posilnia obranné sily organizmu. Autor opisuje očistné procesy a postupy, ktoré sú zamerané na vylúčenie odpadových látok, ktoré životné sily potláčajú. Na úvod Malachov cituje staré porekadlo: „Keď ochorieš, zmeň spôsob života. Keď to nepomôže zmeň stravovanie. V prípade, že ani to nepomôže, obráť sa na lekára a užívaj lieky.

Pri vzniknutí zdravotných ťažkostí sa opotrebováva a ničí predovšetkým žalúdočný a tráviaci trakt, odkiaľ sa patologický proces šíri ďalej“– hovorí autor.

Malachov zdôrazňuje, že nesprávnou výživou a prítomnosťou škodlivých látok dochádza k znečisteniu a deformácií hrubého čreva, hnilobným a kvasným procesom. Toxické látky potom prenikajú do krvi a vyvolávajú jav, zvaný črevná autointoxikácia. Preto sa práve s hrubým črevom začína pri očiste celého organizmu. Okrem iného netreba zabúdať na jednu z unikátnych funkcií hrubého čreva – vyrábať teplo a energiu. Hrubé črevo je akousi pozoruhodnou pecou, ktorá zohrieva všetky orgány dutiny brušnej.

Malachov tvrdí, že všetky choroby človeka sa dostavajú ústami. Náš organizmus má svoj očistný systém a určitú postupnosť. Preto pri programe očisty tela treba dodržať postupnosť, ktorá je pre telo človeka prirodzená. Postupnosť očisty podľa Malachova sa zhoduje aj s ruskou ľudovou medicínou. Sedem krokov očisty sú nasledovné

  • Očista čriev
  • Očista pečene
  • Očista kĺbov
  • Očista ľadvín
  • Očista lymfatického systému
  • Očista močových ciest a pohlavného systému
  • Očista cievneho systému

Metóda očisty organizmu podľa Malachova je v Rusku veľmi rozšírená a populárna. Je netradičná a veľmi špecifická, zakladá sa najmä na urinoterapii.

To však neznamená, že z knihy sa nemôžu čerpať iné dôležité poznatky a odporúčania. Sú to najmä upozornenia Malachova na príčiny znečistenia organizmu, predovšetkým hrubého čreva, obmedzenia  konzumácie potravín a ich kombinácií. Spomenieme len niektoré nevhodné kombinácie.

Potraviny obsahujúce kyseliny a škroby sa majú používať oddelene.

Škrobová a bielkovinová potrava sa musí konzumovať oddelene, pretože škrob ku svojmu spracovávaniu v dutine ústnej a dvanástorníku potrebuje zásaditú reakciu a bielkoviny sa štepia v kyslom prostredí žalúdka.

Nemali by sa kombinovať rôzne druhy bielkovín, napríklad mäso a vajcia, mäso a orechy, mäso a syr, syr a orechy. To znamená, že jedno jedlo by malo obsahovať jednu koncentrovanú bielkovinu. Taktiež by sa mali samostatne konzumovať cukry a bielkoviny. Mlieko by sa malo piť tiež samostatne.

Či sa nám podarí podniknúť očistu tela a ducha alebo podstúpiť hladovku, zásada platiaca pre všetkých by mala byť racionálna výživa: čo najviac čerstvej zeleniny a ovocia, ľahko stráviteľné cukry, najlepšie med, vylúčiť kvasené a sladké pečivo, konzumovať netučné mäso a rybu aspoň raz do týždňa. Ako pitný režim – piť neperlivú vodu – 2,5 – 3 litre denne. Pohár vody ráno 30 minút pred raňajkami pomáha vylúčiť škodlivé toxíny a nánosy z tela. Nesmieme zabúdať na zásadu, že množstvo a kalórie stravy má zodpovedať množstvu pohybovej aktivity.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby