Ekologické problémy, rýchle životné tempo, neracionálne stravovanie a nerešpektovanie zákonov prírody už stačili poznamenať zdravie človeka v negatívnom zmysle. Spôsobujú nahromadenie toxických produktov v organizme a z toho následne vzniká. Nahromadenie toxických produktov nielen oslabuje našu životnú silu, ale má tiež priamy vplyv na fyziologické funkcie vnútorných orgánov a v konečnom dôsledku spôsobuje aj poruchy sprevádzané bolesťami alebo rôznymi chronickými ochoreniami.

Znečistenie organizmu môžeme rozdeliť do 6 štádií:

  • vyčlenenie toxínov – v procese metabolizmu sa organizmus snaží vylúčiť tieto látky z organizmu
  • štádium reakcie alebo odpoveď na hromadenie toxínov – zvýšená teplota, nádcha, kašeľ, potenie, hnačka a pod.
  • veľké množstvo nahromadenia toxínov – lipómy, fibrómy, aterómy, polypy a pod.
  • nasýtenie toxínmi – prejav subjektívnych symptómov. Objektívne symptómy sa vyskytujú ešte pomerne málo, preto sa diagnózy označujú medicínskou terminológiou: migrény, cievne problémy, skoré klimaktérium, poruchy látkovej výmeny, syndróm únavy (ľudia sú často označený za simulantov, tzv. nemé problémy).
  • štádium degenerácie – porúch organizmu – nastupujú viacmenej objektívne symptómy
  • zlyhávanie organizmu – nástup onkologických ochorení

Prvé tri štádiá označujeme ako štádium nahromadenia toxínov v tkanivách, pri ďalších troch štádiách sa toxíny ukladajú priamo v bunkách a poškodzujú ich.

Štandardné lekárske postupy a lieky tento problém neriešia. V zahraničí sa už bežne odporúčajú detoxikácie organizmu, ktoré sa môžu vykonávať doma, ale sú zriadené aj rôzne sanatóriá a kliniky, kde môžu pacienti pod lekárskym dohľadom vyskúšať aj viacdňové očistné a ozdravné kúry. Niekoľko nenáročných detoxikácií sme vybrali z knihy Metódy očistenia a regenerácie organizmu. Autorkou knihy je ruská lekárka, kandidátka lekárskych vied, Oľga Ivanovna Jelisejeva, ktorej vďačia za vyzdravenie tisíce pacientov. Sama trpela rôznymi zdravotnými problémami, s ktorými si ani ako lekárka nevedela poradiť. V úvode knihy sa píše: Len taký človek, ktorý prešiel bolesťami a ťažkosťami vie pochopiť aj trápenie druhých. Aby sa vyhla náročnej operácii a liečbe prešla osobne rôznymi vzdelávacími pobytmi v zahraničí a sama na sebe odskúšala pozitívne pôsobenie pôstu, očistenia organizmu a iných netradičných metód liečenia. V apríli 1996 v sanatóriu KIVAČ (Karelská republika) zaviedla liečbu detoxikáciou. Pacienti aj odborníci ju označujú ako „supertechnológiu“ a za krátky čas od založenia sa u pacientov dosiahol výrazný klinický efekt (kniha vyšla v roku 1999). Sama autorka ďakuje viacerým osobám, ktorí ju pred 16 rokmi priviedli k poznaniu samoočistenia organizmu a tiež predstaviteľom Medzinárodného fondu Pomôž sám sebe, ktorí jej v priebehu 4 rokov umožnili zoznámiť sa s týmto spôsobom liečby na viacerých svetových klinikách a realizovať ich aj v jej vlasti.

Varianty očistenia organizmu sú dané vo veľkej miere tým, či ide o prevenciu alebo už konkrétny prejav spomínaných štádií toxikácie. Očistenie sa môže vykonávať v každom období, v ľubovoľnej časti roka, mesiaca, lunárneho kalendára alebo tak, ako to vyžaduje naše zdravie. Ak ide o profylaktickú detoxikáciu (predchádzanie ochoreniam), odporúča sa: podľa lunárneho kalendára vykonávať očistu pri splne mesiaca alebo podľa vzťahu mesiacov k jednotlivým orgánom: január – žlčník, február – močový mechúr, marec – žalúdok, apríl – hrubé črevo, máj – tenké črevo, jún – chrbtica, júl – obličky, august – slezina, september – pečeň, október – mozog, november – pľúca, december – srdce.podľa cirkulácie maximálnej energie – podľa mesiacov v súvislosti s dátumom narodenia (narodenie a optimálny čas očisty): január (narodenie) – júl (očista), február – august, marec – september, apríl – október, máj – november, jún – december, júl – január, august – február, september – marec, október – apríl, november – máj, december – jún.

Pri akútnych štádiách intoxikácie ponúkajú už mnohé zahraničné firmy rôzne enterosorbenty, čiže látky, ktoré dokážu rozložiť toxíny v zažívacom trakte. Pomerne často sa odporúča aj u nás známa tzv. ryžová metóda.

Praktické návody na očistu organizmu

Očista organizmu vhodná pre deti:

Preventívne Očistenie organizmu sa môže robiť aj u detí, čím skôr sa začne, tým lepšie (v sanatóriu, kde pôsobí Dr. Jelisejeva ho praktizujú už u detí od 3 rokov).

Odporúča sa: pri hromadných ochoreniach v mieste bydliska: chrípka, alimentárne ochorenia (súvisiace s príjmom potravy), encefalitída a pod. pri počiatočných symptómoch spomínaných ochorení vyskytujúcich sa u dieťaťa pri chronických ochoreniach vo všetkých štádiách: chronická angína, bakteriálny črevný katar, chronický očný zápal, zápal nosohltana, priedušiek, pľúc, pečene, žalúdka, čriev, reumatizmus, chronické ochorenia, bronchiálna astma, diabetes bez náhrady inzulínu a pod. pri alergických ochoreniach vo všetkých štádiách pri teplote do 38 °C rozličného charakteru

Kontraindikácia: štádium zhoršenia ochorenia.

Schéma detoxikácie: Predvečer pred detoxikáciou sa odporúča zjesť o 17.00 hodine posledné jedlo, vykonať očistný klystír

1. deň: celý deň nič nejesť, piť jablčnú šťavu po ? pohára o 10, 14, 16 hodine alebo po ? pohára o 9, 11, 13, 15, 17 hodineo 8.00 hodine vypiť teplý bylinkový odvar v množstve: 50 ml deti 3 – 6-ročné, 75 ml 6 – 9-ročné, 100 ml 9 – 14-ročné o 19.00 hodine vypiť olivový alebo rastlinný olej v množstve: 25 ml deti 3 – 6-ročné, 30 ml 6 – 9-ročné, 40 ml 9 – 14-ročné. Olej zapiť 1 polievkovou lyžicou šťavy z citróna (bez dužiny). Priložiť teplý obklad (elektrický alebo ohriaty vankúš) na oblasť pečene, ležať na pravom boku s pritiahnutými nohami k bruchu 1 – 1,5 h (koľko dieťa vydrží, môže pritom spať). Potom obklad odložiť, ľahnúť si a spať. 2. deň: o 7.00 – 8.00 hodine vykonať očistný klystír. V priebehu dňa piť šťavy zodpovedajúce želaniam a chuti dieťaťa v neobmedzenom množstve. Vhodné sú kombinácie: mrkva 100 ml, cvikla 25 ml, uhorka 50 ml, alebo uhorku možno nahradiť jablkom 100 ml.o 19.00 hodine vykonať očistný klystír. V nasledujúcich dňoch je režim voľný, postupne sa prechádza na bežnú stravu. Odporúča sa natierať telo jablčným octom rozriedeným vodou v pomere 1:2

Liečebne: pri všetkých chronických ochorenich v štádiu remisie (dočasné zlepšenie ochorenia) alebo relapsu (návrat ochorenia k predchádzajúcemu stavu) alergie, kožné ochorenia ochorenia zhybov, kĺbov, reumatizmus

Kontraindikácie: teplota vyššia ako 38,5 °C  hormonálne poruchy, astma, diabetes žalúdočný alebo dvanástnikový vred stenóza mitrálnej chlopne, vrodené ochorenia srdca nie je vhodná u detí pri oslabení organizmu a rastu. V procese očistenia sa môžu vyskytnúť reakcie ako ťažoba, vracanie, slabosť, alebo tiež zhoršenie ochorenia. Očistu nie je potrebné prerušiť.

Schéma detoxikácie: Predvečer o 17.00 hodine zjesť posledné jedlo. O 18.00 hodine vypiť teplý odvar z liečivých bylín – množstvo podľa veku detí: 50 ml deti 3 – 6-ročné, 75 ml 6 – 9 -ročné, 100 ml 9 – 14-ročné. O 19.00 hodine vykonať očistný klystír.

1. deň: v tomto dni nič nejesť, piť iba šťavy (jablčnú alebo grepovú, ak nie je alergia na citrusy). Šťavy možno piť v čase od 9.00 do 19.00 hodiny bez obmedzenia. O 8.00, 12.00, 16.00 hodine vypiť teplý odvar zo zmesi liečivých bylín (množstvo ako v predošlom návode)

O 19.00 hodine očistný klystír

2. deň: o 9.00, 12.00, 14.00, 16,00 hodine v priebehu dňa piť jablčnú alebo grepovú šťavu – môže sa rozdeliť po štvrť pohára v uvedených hodinách o 8.00, 10.00, 13.00, 15.00 hodine vypiť bylinkový odvar podľa hore uvedeného množstva o 19.00 hodine vypiť olivový alebo rastlinný olej v množstve: 50 ml deti 3 – 6-ročné, 75 ml 6 – 9-ročné, 100 ml 9 – 14-ročné.

O 20.30 hodine: 25 ml deti 3 – 6ročné, 50 ml 6 – 9-ročné, 75 ml 9 – 14-ročné. Olej zapiť citrónovou šťavou od 25 – 50 ml podľa priania dieťaťa po každom dávkovaní oleja. Teplý obklad ako v predošlom prípade, po druhom užití oleja vymeniť vodu v termofore (ohrievači). Ak dieťa chce chodiť, teplý obklad neodkladáme.

O 22.00 obklad zložiť. Ak sa vyskytujú prejavy ťažoby, hladu, závratu a pod. treba vypiť pohár teplej vody. 3. deň: o 7.00 hodine očistný klystír, o 8.00 hodine – variant ako pri prevencii.

Metóda detoxikácie čreva kefírom a jablčnou šťavou

Odporúča sa pri niektorých druhoch diabetu, detoxikáciu je všaktreba prekonzultovať s ošetrujúcim lekárom, urobiť čerstvú analýzu krvi, moču a glykémie. Pod dozorom lekára a komplexnom vyšetrení je takto možné znížiť dávky inzulínu a celkove hladinu cukru v krvi.

Postup:

1. deň: na lačný žalúdok – očistný klistír (2 – 4 litre). V priebehu dňa nič nejesť, len piť kefír strednej tukovosti bez cukru a ovocia. Iné mliečne výrobky nie sú vhodné. Kefír sa pije v množstve do 3 litrov, nie menej ako 1,5 litre, rozdelený vždy asi pohár po hodine. Ak by došlo k hypoglykémii (slabosť, chladný pot, triaška) možno vypiť jeden pohár horúceho čaju s jednou čajovou lyžičkou medu. K nohám treba priložiť ohrievač, telo pomasírovať octom. Ak glykémia pretrváva, ku kefíru je možné podať kúsok čierneho suchého chleba. Okrem toho sa nepodáva žiadne iné jedlo, ani tekutiny.

2. deň: na lačný žalúdok – očistný klistír. V priebehu dňa sa pije len šťava, domáca, čerstvo pripravená (jablčná, kapustová, mrkvová, uhorková a i.). Najvhodnejšia je jablčná, môže byť aj v inej kombinácii. Množstvo – každé 2 hodiny (od 9.00 hod). jeden pohár. Pozn.: ak pacient chodí do práce, klistír sa môže urobiť večer. Ak chce urobiť dôkladnú očistu, môže si dať klistír ráno aj večer po 2 litre.

3. deň: ľahké raňajky, najvhodnejšia je zmes štiav. V priebehu dňa zeleninové šaláty, zeleninové šťavy, zeleninové ragú bez tuku.

4. deň: podobne ako 3. deň, no už s olejom. Masírujeme dlane pre nezávislé očistenie (vyprázdnenie) čreva..

Takúto detoxikáciu je možné robiť 1 – 2- krát do mesiaca. Po detoxikácii kefírom a jablčnou šťavou  je vhodné aj očistenie ryžovou metódou, prípadne prejsť na prísnejšie metódy detoxikácie. V každom prípade treba byť pod kontrolou lekára endokrinológa a dávky inzulínu znižovať na základe laboratórnych výsledkov zdravotného stavu.

Preložila a spracovala: Ing. Mária Kleňová

Pozn.:

Názvy liečivých rastlín uvedených v knih sme neprekladali, pretože niektoré druhy sú u nás málo známe a nie sú bežne dostupné. K detoxikácii sa môžu využiť aj u nás predávané bylinné čaje.

Množstvo vody pri očistnom klystíre sa uvádza podľa veku dieťaťa:

3 – 6-ročné 1,5 litra, 6 – 9-ročné 2 litre, 9 – 14- ročné 3 – 4 litre. Uvedené množstvo treba určiť individuálne, prípadne konzultovať s lekárom.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby