Mentha piperita, čeľaď Lamiaceae
CH: Trváca bylina so štvorhrannou stonkou, ktorá nesie protistojné stopkaté listy kopijovitého tvaru, dorastajúca do výšky 30 – 50 cm. Paprasleny drobných fialových kvetov vytvárajú na vrchole stonky hrubé koncové klasy. Plody sú tvrdky. Celá rastlina vonia mentolom.
DG: (Menthae piperitae folium SL1) Drogu tvorí celý alebo rezaný list materskej rastliny. Má charakteristický pach a aromatickú chuť. Po rozmelení droga silne páchne mentolovo a chuť má korenistú a neskôr chladivú. List je stopkatý, zelený až hnedozelený, pri niektorých odrodách s hnedofialovou žilnatinou.
OL: Z obsahových látok je najdôležitejšia silica, ktorej podstatnú časť tvorí mentol. Droga ďalej obsahuje triesloviny, flavonoidy, triterpény a organické kyseliny.
KI: Užívaniu fytofarmák s obsahom mäty by sa mali vyhnúť pacienti s achlórhydriou, žlčovými kameňmi alebo žlčníkovou obštrukciou. Pre výraznú aromatickú (štipľavú) chuť nie je mäta vhodná pre malé deti z dôvodu možnosti vyvolania asfyxie.
D: Na prípravu záparu: 1 kávová lyžička (1,5 g) drogy na 1 šálku (200 ml); pije sa 3-krát denne pred hlavnými jedlami. Tekutý extrakt: 1,5 až 4 ml denne. Tinktúra: 30 – 50 kvapiek 2- až 5-krát denne. Izolovaná silica: 0,05 – 0,15 g, príp. 0,15 – 0,6 ml (3 – 12 kvapiek) denne. Mätová voda (Aqua menthae): 1 – 3 kávové lyžičky denne deťom, 1 polievková lyžica niekoľkokrát denne dospelým.
P: Droga je spazmolytikum, karminatívum a cholagogum. Zápar sa indikuje pri bolestivých dyspeptických ťažkostiach spojených s meteorizmom. Sama mentolová silica pôsobí výrazne antisepticky. Lokálnym dráždením chladových receptorov vyvoláva príjemný pocit chladu, ktorý prekryje iné nepríjemné pocity (svrbenie, pálenie, dráždenie alebo miernejšiu bolesť). Izolovaná silica sa používa pri kožných ochoreniach, zápaloch slizníc a pri dysmikrobiálnych poruchách v tráviacej sústave.
IT: Izolovaná silica antagonizuje spazmatický účinok chloridu bária, pilokarpínu a fyzostigmínu. Protikŕčový účinok mentolovej silice je založený na vlastnostiach charakteristických pre kalciových antagonistov.
NU: Pri užívaní drogy v terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Vtieranie izolovanej koncentrovanej silice na veľké plochy môže indukovať dermatózu, začervenanie alebo pri inhalácii bolesti hlavy. Silica pre svoj účinok uvoľňovať hladké svalstvo v niektorých prípadoch môže zhoršiť príznaky hernie. Užívanie poťahovaných tabliet s obsahom silice, ktorá sa uvoľňuje už v žalúdku, môžu vyvolať gastralgiu. Neúmerné užívanie izolovanej silice vyvoláva akútne renálne zlyhanie a intersticiálnu nefrózu.