Česky: trnovník bílý
Anglicky: Acacia
Nemecky: Weisse Robinie
Bôbovité (Fabaceae)
Opis: Strom s tŕnitou ochranou, pôvodom zo Strednej Ameriky. Rastie aj v pôdach chudobejších na živiny. Rastie rýchlo, poskytuje trvdé a odolné drevo. Je invazívny a agresívne potláča rast okolitých rastlín vylučovaním toxických látok z koreňového systému. V jeho blízkosti sa nedarí pestovať ovocie a na Záhorí miestami celkom vytlačil stepnú kvetenu. Pozitívom je dostatok voňavých kvetov poskytujúcich nektár. Med z neho znášajú aj pacienti alergickí na med z iných rastlín.
Kvitne: od mája do júna
Zber: kvety alebo súkvetia sa zberajú odtrhnutím prstami zo stopiek alebo odrezaním celých súkvetí a ihneď sa sušia v tenkej vrstve
Obsahové látky a účinky: okrem kvetov sú zastúpené v celej rastline jedovaté lektíny, toxalbumíny. Na človeka a zvieratá pôsobia toxicky. Kvety treba užívať bez stopky. Kvet zlepšuje chuť do jedenia, povzbudzuje vylučovanie tráviacich enzýmov. Flavonoidy zlepšujú činnosť močových ústrojov. Spolupôsobenie silice uvoľňuje hladké svalstvo močových ciest, tráviacej trubice a žlčových ciest – uvoľňuje kŕče hladkého svalstva a pôsobí proti nim aj preventívne. Viaceré zložky pôsobia na zníženie žalúdočnej kyseliny.
Použitie a recepty: tvorí ochucujúcu zložku čajovín (šípkový, žlčníkový). Mierny močopudný a spazmolytický účinok má zápar z kvetov: 1 – 2 čajové lyžičky na 2 – 4 dl vriacej vody.
Upozornenie: Použitie ktorejkoľvek inej časti agátu ako kvetu poškodzuje výstielku tráviaceho traktu. Vyvolá hnačku, vracanie, koliku. Po vstrebaní sa zrážajú červené krvinky a dochádza k ochnutiu CNS.
Dôležité: agát biely predstavuje vážnu ekologickú hrozbu pre pôvodnú vegetáciu v Severnej Amerike. Zloženie drevín v európskych lesoch je tiež ovplyvnené vlastnosťami korunovej vrstvy agáta, ekosystém ovplyvňujú aj iné skutočnosti, napr. že pomer uhlíka a dusíka v listovej hmote agáta je aj napriek jeho schopnosti viazať dusík nižší ako rovnaký pomer u ostatných listnatých drevín.
Viaceré druhy inváznych rastlín vytvárajú na Slovensku rozsiahle porasty a zasahujú do pôvodných rastlinných spoločenstiev. Ak sa masovo rozšíria, významne zmenia charakter biotopov, vytláčajú pôvodné druhy rastlín. Agát ako invázna rastlina výrazne zhoršuje kvalitu pôdy, vytláča iné druhy rastlín a následne klesá druhová pestrosť v danej lokalite. Pre jeho negatívny vplyv na lesné ekosystémy treba kontrolovať rast agáta v celosvetovom meradle. Nepodarilo sa zatiaľ vytvoriť prijateľnú metódu kontroly, ktorá by cielene pôsobila len na nechcené druhy. Zatiaľ sa darí účinne kontrolovať šírenie mladých výhonkov vyžínaním a vypaľovaním.