Pred vyše 10 000 rokmi cez Beringov prieliv začalo praobyvateľstvo Ameriky ázijského pôvodu (vynímajúc Inuitov a Aleutov) osídľovať územie Severnej Ameriky a pri svojej migrácii pozdĺž tichomorského pobrežia zostupovať až do Južnej Ameriky. Pôvodných obyvateľov, ktorých uvidel Krištof Kolumbus, pomenoval Indiánmi v domnienke doplavenia sa do Indie. Ich potomkovia žijúci v USA sa nazývajú „American Indians“ alebo „Native Americans“, pričom federálne je uznaných 573 kmeňov, z ktorých možno spomenúť napríklad Cherokee, Chippewa, Menominee vo východnej časti a Shoshone, Navajo, Zuni, Cheyenne a Apache v západnej oblasti USA.
Tradičná indiánska medicína je širokou zbierkou starých liečebných metód a liečivých rastlín tradovanou a využívanou všetkými kmeňmi Indiánov. Neoddeliteľnú súčasť liečebného procesu tvorí komplexné prepojenie a súlad fyzického zdravia s emocionálnou, mentálnou a spirituálnou stránkou ľudskej osobnosti. Rituálne obrady sa často uskutočňujú vo vigvame (kopulovitý stanový príbytok najčastejšie z byvolých koží). Ceremónie zapájajúce kmeňového liečiteľa, členov rodiny a komunity sú vedené napr. prostredníctvom tanca, spevu, modlitieb, rituálu prečistenia a pálenia bylín za účelom pomoci chorému. Liečivé rastliny sa využívajú v podobe rôznych odvarov, balzamov, parných kúpeľov, obkladov a pod. Prvé písomné zmienky o používaní rastlín pôvodnými obyvateľmi Ameriky vznikali až s príchodom prvých európskych osadníkov. Domorodci sa po určitom čase podelili o svoje znalosti a skúsenosti, vďaka čomu vznikli záznamy o stovkách liečivých rastlín.
- Actaea racemosa L. (Cimicifuga racemosa (L.) Nutt.) (Ploštičník strapcovitý – ploštičník hroznatý), Ranunculaceae (iskerníkovité – pryskyřníkovité)
- Pseudognaphalium obtusifolium (L.) Hilliard & B. L. Burtt (protnice, protěž), Asteraceae (astrovité – hvězdnicovité)
- Caulophyllum thalictroides (L.) Michx. (Kaulofylum žltuškovité – kohoš žluťuchovitý), Berberidaceae (dráčovité – dřišťálovité)
- Podophyllum peltatum L. (Noholist štítovitý – noholist štítnatý), Berberidaceae (dráčovité – dřišťálovité)
- Monarda didyma L. (Monarda dvojmocná – zavinutka podvojná), Lamiaceae (hluchavkovité)
...
Mgr. P. Herczogová