Obyvateľkám starého Ruska nebol cudzí cit pre krásu a starostlivosť o pleť. Používaniu kozmetiky venovali ruské ženy veľkú pozornosť. Všetky potrebné kozmetické prostriedky čerpali z prírody: zbierali byliny, kvety, plody a bobule a korene bylín, ktoré dobre poznali. Ženy – trávnice, ktoré sa vyznali v bylinkách (volali ich „jazyčnice“), vedeli, čo- ktorá farba v sebe ukrýva, ako vplýva na človeka. Ruské ženy priraďovali každej farbe v kozmetike špeciálny magicky význam. Niektoré farby pre nich znamenali šťastie, lásku, iné mali privolať nešťastie. Vedeli tiež ako za pomoci prírodných kozmetických prostriedkov dosiahnuť zamilovanie vytúženej osoby alebo naopak odviesť od seba nežiaducu mužskú pozornosť.

OstružinaAko farbu na líčka a rúž na pery používali šťavu z malín, višní, a cvikly. Očné linky a tiene si vyrábali zo sadze. Na tvár používali bielidlá vyrobené z pšeničnej múky, tiež šťavu z uhorky alebo odvar z petržlenu. Sýtočervenú farbu ženy vedeli vyrobiť z drišťáľu obecného (Berberis vulgaris), malinovú aj z mladých listov jablone, zelenú z výhonkov jarnej cibule, žihľavy, žltú z listov šafranu, šťaveľa alebo kôry jelše. Šupka z cibule bola akousi farbou na vlasy, keď chceli mať vlasy sfarbené do zlatista. Ak žena zatúžila stať sa blondínou, pripravila si „farbu“ na vlasy vyrobenú zo zmesi odvaru šafranurumančeka. Výluh z chrpy modrej  používali pri mastnej pórovitej pleti. Proti lupinám a vypadávaniu vlasov zase hloh, žihľavu, koreň lopúcha, podbeľ liečivý. Vedeli tiež, že obyčajné slepačie vajcia sú dobré na umývanie vlasov a bylinné odvary na ich opláchnutie. Pre špeciálnu starostlivosť o svoju pleť používali ruské ženy aj mlieko, smotanu, med, vaječný žĺtok, živočíšny tuk, ale aj uhorky, kapustu, mrkvu a cviklu. Poznali pôsobenie kyslého mlieka, kyslej i sladkej smotany, medu, živočíšnych tukov, masla  a oleja na zmäkčenie a výživu pokožku rúk, krku, tváre, že robia pleť zamatovou.

V historických ruských prameňoch môžeme nájsť recepty na starostlivosť o pleť už v dokumentoch 12. storočia. Jevpraksia (Zoja), vnučka cára Vladimíra Monomacha, napísala jednu z prvých liečebných kníh s názvom Masti. Kniha obsahovala nielen poznatky z liečby rôznych ochorení, ale aj recepty na starostlivosť o vlasy, pokožku a celé telo, recepty na starostlivosť o chrup a proti zápachu z úst.

Predávané kozmetické prostriedky boli dostupné len pre ženy z vyšších vrstiev.

Poznatky o používaní liečivých rastlín a prírodných prostriedkov s kozmetickými využitím sa zapisovali do starých trávnikov a liečebných kníh. Spomenieme niektoré: Travovrač, Zelnik, Žiznennik, Cvetnik.

Mgr. M. Žiaková
Celý článok nájdete v č.3/2010


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby