Slovensky: Repík lekársky
Latinsky: Agrimonia eupatoria L.
Česky: řepík lékařský
Anglicky: Common Agrimony
Nemecky: Kleiner Odermennig
Rusky: Репяшок обыкновенный
Francúzsky: Aigremoine eupatoire
Španielsky: Agrimonia
Taliansky: Agrimonia
Poľsky: Rzepik pospolity
Maďarsky: közönséges párlófű
Ľudové názvy: repíček, starček, konopinec, útrobník, boží bič
Repík je jednou z najuniverzálnejších a u nás asi aj najpoužívanejších drog.
Výskyt: Rastie na suchých miestach v lesoch, na rúbaniskách a čistinkách, stranách, lúkách, na pasienkoch, kopcoch, popri cestách a pod.
Zbieraná časť: Zbierame kvitnúcu vňať so spodnými listami.
Čas zberu: jún - august
Obsahové látky: Používa sa vňať, ktorá obsahuje nehydrolyzovateľné triesloviny (katechíny), menej elagotaníny, flavonoidy, triterpény, kyselinu kremičitú, fenolové kyseliny, vitamíny skupiny B a vitamín K. Má mierne diuretické a adstringentné pôsobenie. Za adstringentné a protizápalové pôsobenie sú zodpovedné práve prítomné triesloviny. Pre obsah trieslovín sa vnútorne užíva aj ako antiflogistikum, dezinficiens a mierne cholagogum pri zápalových chorobách tráviacej sústavy, pri kapilárnom krvácaní z tráviacej sústavy, pri chronických ochoreniach pečene, žlčníka a v pediatrii pri dyspepsiách. Zvonka sa používa vo forme obkladov, výplachov a kúpeľov pri zápalových kožných ochoreniach, hnisavých vyrážkach, vredoch predkolenia aj pri drobných poraneniach a omývaní rán po chirurgických zákrokoch alebo na kloktanie pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Spôsob zberu: Pretože repík je trváca rastlina, nebolo by hospodárne vytrhávať ju s koreňom. Dobrá droga má mať veľa lístkov a tých je najviac v dolnej časti rastliny. Preto vňať zrezávame kosákom alebo nožom čo najnižšie, pravda, bez spodných zdrevnatených častí. Dolná časť osi nesmie byť silnejšia ako 5 mm. Zber robíme na začiatku kvitnutia. Najkrajšia vňať býva približne koncom júla. Hrdzou napadnuté lístky pri zbere vyradíme.
Sušenie: Sušíme v tenkej vrstve na tienistých a vzdušných miestach prirodzeným teplom. Ak máme k dispozícii umelú sušiareň, môžeme sušiť aj umele pri teplote do 35 °C
Pomer zoschnutia: 4-5:1
Použitie: V tradičnej medicíne našiel uplatnenie v liečbe hnačky, kolitídy, cystitídy. Droga stimuluje činnosť žlčníka, napomáha ku zvýšeniu detoxikácie organizmu a zlepšuje metabolizmus tukov a cholesterolu. Celkovo zlepšuje trávenie, tlmí zápal na sliznici gastrointestinálneho traktu (črevné, žalúdočné katary) či v ústnej dutine (pri paradentóze), hltane a pod. Účinný je aj pri hemoroidoch a zápaloch močových ciest. Na rôzne kožné ochorenia, ako sú hnisavé kožné vyrážky, chronické ekzémy, rany, popáleniny, sa používa vo forme obkladov, mastí alebo ako liečivý kúpeľ. Vhodný je na výplach nosa pri sennej nádche. Na vonkajšie použitie je vhodná najmä kombinácia s kostihojom lekárskym. Pri ochoreniach pečene sa zas odporúča kombinácia s lipkavcom obyčajným a lipkavcom marinkovým. Odvar z listov osladený medom je veľmi účinným liekom pri rôznych vnútorných ochoreniach
Poznámka: Byle silnejšie ako 5 mm a prímes plodov zo zberu odstránime a pred expedíciou do nákupne vňať zbavíme prachu.
Pozri aj: