ALOA OZBROJENÁ
Latinsky: Aloë ferox Mill.
česky: aloe kapská
anglicky: Cape Aloe
nemecky: Kap-Aloe
rusky: Алoэ
Asfodelovité (Asphodelaceae) (predtým ľaliovité (Liliaceae)
Opis: sukulentná rastlina s dužinatými listami, starnutím drevnatie a vytvára kmeň obrastený starými, nekrotizovanými listami a mladými, zelenými, až 1 m dlhými a 15 cm širokými, mäsitými listami. Strom dorastá do výšky 3 až 5 m. Listy sú usporiadané v hustej listovej ružici. Na okrajoch listovej čepele sú červenohnedé, ostré ostne, až 6 mm dlhé. Kvety sú oranžové až oranžovočervené, usporiadané do racemózneho, klasovitého súkvetia, dlhého aj 0, 5 m, širokého 10 – 20 cm klasu. Tyčinky sú 20 – 25 mm dlhé, vyčnievajúce z kvetu. Listene sú 8 – 20 mm dlhé, 3 – 5 mm široké. Plody sú podlhovasté, trojboké tobolky.
Výskyt a rozšírenie: prirodzený areál rozšírenia má v južnej a juhovýchodnej Afrike. Optimálne podmienky pre rast má v tropickej oblasti, na otvorených, vzdušných a slnečných stanovištiach, so strednou zásobou pôdnej vlahy, na priepustných, piesočnato-hlinitých pôdach. V Európe sa väčšinou pestuje v botanických záhradách, parkoch, v prímorských oblastiach.
Možnosti získania: obchodný druh aloy kapskej sa vyváža z Venezuely, Indie, Haiti. Droga sa získava zberom z 3 – 5 ročných rastlín pestovaných zo semien alebo zakorenených vrcholových odrezkov. Priemerná hmotnosť listu vhodného na zber a spracovanie je 1,5 – 2,0 kg.
Droga: tvorí ju do sucha zahustená šťava z listov niektorých druhov, najmä Aloë ferox Mill. – aloa kapská a jeho krížencov. Musí obsahovať najmenej 18 % hydroxyderivátov antracénu, vyjadrené ako barbaloín (C21H22O9; Mr 418,4) počítané na vysušenú drogu. Podľa spôsobu zahustenia šťavy sa získava lesklá aloa – Aloe lucida (zahustená varením nad ohňom) a matná aloa – Aloe hepatica (zahustená prirodzeným sušením slnečnými lúčmi). Lesklá aloa neobsahuje kryštáliky aloínu, v porovnaní s matnou.
Používa sa tiež štandardizovaný suchý extrakt aloy – Aloes extractum siccum normatum, ktorý sa pripravuje z aloy barbadoskej alebo aloy kapskej, alebo zo zmesi oboch druhov extrakciou vriacou vodou. Je to hnedý alebo žltohnedý prášok mierne rozpustný vo vriacej vode.
Obsahové látky: droga obsahuje antrachinónové deriváty, najmä aloín (kapaloín) (10-C-β-D-glukopyranozid aloeemodínantrónu) v množstve 5 – 35 %, aloinozidy A a B (steroizoméry aloín-11-α-L-ramnozidu), aloeemodín, živica (15 – 60 %), horčiny.
Liečivé vlastnosti, účinnosť a použitie: antrachinóny pôsobia ako veľmi účinné preháňadlá (laxatíva) a spomedzi antrachinónových preháňadiel pôsobia najspoľahlivejšie, predovšetkým v hrubom čreve a sú nenávykové a účinnejšie ako sennový list – Sennae folium. Účinnosť nastáva do 12 h po užití terapeutickej dávky drogy (0,5 – 2 g). Droga sa najčastejšie užíva vnútorne pri zápche (akútnej obstipácii) vo forme suchého extraktu, prášku. Komplex účinných látok za spolupôsobenia horčín podporuje sekréciu žlče (choleretikum), užíva sa vo forme tinktúry 5 – 20 kvapiek na podporenie chuti do jedenia (stomachikum).
Iné listové pletivá, získavané z vnútornej dužiny listu, poskytujú drogu, tzv. aloe gél, ktorý neobsahuje antrachinónové deriváty a nemá preháňavé účinky. Používa sa zvonka vo forme mastí, zahustených extraktov, ako aj čistého gélu hlavne v dermatológii na liečenie hnisajúcich rán, popálenín, alergických zápalov kože, psoriázy. Výrobky z aloy kapskej (ozbrojenej) sa používajú hlavne v Južnej Afrike, Spojených štátoch Amerických, tiež v Európe. V Ázii sa uprednostňujú prípravky z aloy barbadoskej (pravej).
Ing. Miroslav Habán, PhD. – Ing. Marta Habánová, PhD. (zostavené z dostupných literárnych zdrojov a internetu)