Rojovník močiarny (Rojovník bahenní),Ledum palustre L., Vresovcovité-Ericaceae

Opis: Ker dorastajúci do výšky 100 cm, listy sú striedavé, kopijovité, celistvookrajové a hrdzavo plstnaté. Obojpohlavné kvety tvoria koncové okolíky. Sú bielej farby. Plod je tobolka. Kvitne od mája do júla.

Výskyt: Rastie na mokrých lúkach s kyslým substrátom. Jej výskyt potvrdzuje výskyt rašeliny.

Zber a úprava: Na liečebné účely sa požívajú listy a mladé výhonky vňate (Herba palustris), ktoré sa zbierajú v júli až septembri. Sušia sa obvyklým spôsobom.

Obsahové látky: Rastlina (okrem koreňov obsahuje silice so silne dráždivým účinkom (ledol). V listoch sa nachádza glykozid erikolín, triesloviny, fytoncidy, flavonoidy, cukry, kyselinu askorbovú a mikroprvky.

Použitie: Po vnútornom užití má dráždivé pôsobenie výluhu drogy za následok zosilnenie kontrakcií žalúdka a reflektoricky dochádza k uvoľneniu slizov z bronchov. Po vstrebaní účinných látok nastáva tonizácia činnosti srdca, spomaľuje sa tep, rozširujú sa koronárne cievy a znižuje sa arteriálny krvný tlak. Rojovník sa používa ako prostriedok expektoračný pri akútnych a chronických zápaloch bronchov, pri bronchiálnej astme, ako prostriedok antiseptický a potopudný a tiež pri reumatizme a ekzémoch.

V ľudovom veterinárstve sa rojovník požíva vo forme záparu pri tympánii bachora u kráv, u koní pri dilatácii žalúdka, zvonka vo forme záparu a odvaru proti svrabu, všiam a blchám.

Rastlina je vo vysokých dávkach pre zvieratá nebezpečná (u kráv pôsobí narkoticky). Nedoporučuje sa prekračovať dávku drogy!

Dávkovanie:

Rojovník močiarny

 


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby