Farmaceuticky sa používa kôra mladých kmeňov a konárov – kôra marzdénie, kondurangovej – Condurango cortex a víno – Condurango vinum. Je to liana rastúca v Južnej Amerike, v tropických horských lesoch na západných svahoch Kordilier v Ekuádore, Peru a Kolumbii. V Európe je známa od roku 1870. (Condurango – KONDURANGO)

Kôra obsahuje účinné glykozidy, pregnánové deriváty, málo silice, horčiny saponínového charakteru – kondurangíny (ich rozpustnosť vo vode klesá zahrievaním), flavonoidy a kumaríny.

Čaj sa pripravuje z 1 – 2 čajových lyžičiek na 1/4 l studenej vody, pomaly sa zahrieva do varu, nechá sa vychladnúť a potom sa zahreje na teplotu prijateľnú na pitie a užíva sa 1 šálka nesladeného čaju po hltoch pred jedením – kondurangín je totiž za tepla dokonale nerozpustný.

Vinum condurango (1 lyžica 3-krát denne medzi hlavnými jedlami na žalúdočné a črevné choroby a tonikum) je zdravotné víno, ktoré býva niekedy súčasťou prípravkov na ochorenia žalúdka a čriev; býva liekopisne oficinálne.

Homeopatia uplatňuje kondurango zriedka – potencia D2 pri ťažkostiach so žalúdkom, nechutenstve – 5 – 10 kvapiek 3 – 5-krát denne.

Ľudové liečiteľstvo na Západe drogu uplatňuje pri: bolesti, krvácaní, pokazenom žalúdku, syfilise, na zvýšenie chuti do jedenia.

Vedľajšie nežiaduce učinky: môžu vzniknúť až po vyššom predávkovaní (nie v terapeutických dávkach) zrýchli sa cirkulácia krvi, zvýši potenie a močenie a môžu vzniknúť poruchy zraku, závraty a tras.

Interakcie: nevhodná je kombinácia s prípravkami s obsahom atropínu a skopolamínu.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby