Ker Prútnatec metlovitý s päťhranými zelenými konármi do 200 cm vysoký; má striedavé, stopkové trojpočetné dolné listy s kopijovitými končistými na opaku chlpatými listami a jednoduchými sediacimi hornými listami. Koncové strapce sú z obojpohlavných súmerných päť početných kvetov vyrastajúcich po jednomdvoch na brachyblastoch v pazuchách listeňov. Kalich je dvojzubý, koruna žltá so strieškou, krídlami a člnkom; desať tyčiniek zrastá a vrchný semenník je prstovitý. Plod je červenejúci struk.
Prútnatec metlovitý rastie od nížin po podhorské pásmo. Obľubuje teplejšie a suchšie lokality. U nás je jediným zástupcom tohto rodu.
Droga je kvet - Sarothamni (scoparii) flos, vňať - Sarothamni (scoparii) herba (syn.: Sarothamni scoparii summitates, Genistae scopariae herba, Spartii scoparii herba).Najúčinnejšie látky sú chinolizidínové alkaloidy (vo vňati asi 0,3 - 1,5 %; sparteín, sarotamnín, izosparteín, lupalín, hydroxylupalín a i.). Okrem toho sa tu nachádzajú flavonoidné glykozidy (skorarozid, vitexín, orientín), aromatické amíny (napr. tyramín), triesloviny, horčina, živica a stopy silice. Obsah účinných látok v drogách veľmi kolíše, preto sa priamo v terapii užívajú zriedkavo, väčšinou iba ako izolované účinné látky.
Účinkuje pri srdcových chorobách - kardiakum, pri poruchách srdcového rytmu - antiarytmikum, na zvýšenie napätia svalstva maternice - uterotonikum a zvyšuje močenie - diuretikum.
Pri pôsobení drogy na organizmus má dominantné účinky alkaloid sparteín. Oslabuje vnímavosť i vodivosť nervových prevodov v srdcovom svale a znižuje počet aj amplitúdu srdcových kontrakcií, čím pôsobí podobne ako chinidín. Preto sa používa pri niektorých vysokofrekvenčných srdcových arytmiách s polytopnými vzruchmi pri chvení predsiení. Jeho podávanie je kontraindikované pri prevodových poruchách, atrioventrikulárnej blokáde a pri komorovom rytme.
Sparteín pôsobí aj na svalstvo maternice, pričom zvyšuje amplitúdu kontrakcií. Jeho účinnosť sa terapeuticky využíva pri slabých alebo nepravidelných pôrodných kontrakciách, prípadne na vyvolanie pôrodu pri prenášaní plodu. Po jeho aplikácii sa celkovo skracujú pôrodné doby, pričom účinok po jednotlivej dávke trvá 2 - 4 h. Najviac sa osvedčujú pri slabých alebo nepravidelných kontrak ciách počas vypudzovacej fázy pôrodu, prípadne pri atonickom utere.
Niektorí autori uprednostňujú sparteín pred oxytocínom, pretože je pre plod neškodnejší.
Keďže je droga silne účinná, nesmie sa užívať v čajových zmesiach; pri nerovnomernom premiešavaní by ľahko mohlo nastať predávkovanie. Samostatne sa môže užívať vo forme záparu, ktorý sa pripraví z priemernej jednotlivej dávky 1 g. Pre nestabilné množstvo alkaloidov v drogách je bezpečnejšie ordinovať izolovaný alkaloid...
MUDr. K. Mika