DÚŠKA ÚZKOLISTÁ
česky: mateŕídouška úzkolistá
anglicky: Wild Thyme
nemecky: Sandthymian
rusky

Opis: trváci, nízky, poliehajúci a zakoreňujúci poloker. Stonky na báze drevnatejú, sú dlhé, listnaté, väčšinou s koncovým súkvetím. Kvetonosné byle (konáriky) sú tupo štvorhranné, dookola chlpaté, 20 - 100 mm vysoké. Listy sú úzko kopijovité až obráteno vajcovité, elipsovité; pod súkvetím sú široko vajcovité. Listová čepeľ je 5-10 mm dlhá, 1 - 3 mm široká, do polovice od bázy brvitá. Súkvetie je hlávkovité, usporiadané v paklasoch papraslenov. Paklasy sú guľovité, nakopené. Kalich je 3 - 4 mm dlhý, brvitý, zuby horného kalicha sú rovnostranné trojuholníkovité. Koruna je dvojpysková, červenofialová, bodkované žliazkatá, 6-7 mm dlhá. Kvitne v júli až septembri. Plodom sú veľmi malé tvrdky

Rozšírenie a výskyt: chamefyt, na Slovensku najmä v teplejších oblastiach, na slnečných stanovištiach, pozdĺž ciest a železničných tratí, ale i na okraji lesov, hlavne na piesočnatých pôdach. ® Možnosti získania: zberom z prírody. Droga: usušená vňať dúšky úzkolistej (dúšky materinej) - Serpylli herba. V starších liekopisoch uvádzaný ako súborný druh. Pomer zosušenia je 4-5:1.

Obsahové látky: silica (0,1 - 0,6 %) obsahujúca p-cymol, tymol, karvakrol, citral, linalol, terpineol, a- a P-pinén a iné terpény, triesloviny (5-7 %), flavonoidy, horčiny (serpylín) a i.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica a fenolové látky (tymol a izomér karvakrol) majú antiseptické a protibaktériálne účinky. Silica má spazmolytický účinok a súčasne napomáha vylučovaniu žalúdočných štiav a tráviacich orgánov, podporuje chuť do jedenia spolu s horčinami. Spazmolytický účinok drogy uvoľňuje zvýšené napätie hladkého svalstva priedušiek a pôsobí ako expektorans.

Použitie: usušená kvitnúca vňať sa používa na prípravu bylinných sirupov proti kašľu. Použitie je podobné ako pri dúške tymianovej (pozri číslo 2/2006). Droga je súčasťou bylinných zmesí, ktoré sa vo forme záparu, macerátu používajú zvnútra ako expektorans, stomachikum - amarum. Používa sa do kozmetických prípravkov Vo forme obkladov a kúpeľov sa používa na ťažko sa hojace rany a preležaniny. Karvakrol sa používal v stomatológii. Dúška úzkolistá je známou kuchynskou a koreninovou rastliou, používa sa ako zložka koreninových zmesí na polievky so strukovinami, korigens chuti a pod.

Toxicita: tymol v silici je toxický, pri dlhodobom predávkovaní drogy môže dôjť ku poškodeniu štítnej žľazy (tyreotoxikóza). Izolovaná silica je vo vyšších dávkach toxická.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby