MÄTA KLASNATÁ (Mentha spicata L.)
Synonymné názvy: mäta kučeravá (Mentha spicata L. var. crispata Schrad; Mentha crispa L.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: máta kadeřavá
anglicky:   Spearmint
nemecky:  Krauseminze
rusky:  Мята колосистая

Opis: veľmi premenlivý, tetraploidný druh, na jeho vzniku sa pravdepodobne podieľali diploidné typy mäty dlholistej (Mentha longifolia /L./ L. in Nath.) a mäty voňavej (Mentha suaveolens Ehrh.). Trváca bylina. Podzemok s podzemnými výbežkami, dlhými do 0,3 m. Byľ je priama, v hornej polovici rozkonárená, vysoká 0,45 – 1,1 m. Stonka je štvorhranná, zdanlivo holá, v hornej časti súkvetia s drobnými papilkami. Listy môžu byť kopijovité, podlhovasté až elipsovité, vajcovito kopijovité, na báze tupé až vykrojené, na okraji riedko ostro pílkovité, na vrchu končisté. Niektoré vajcovité až okrúhle, nápadne kučeravé.   Súkvetie je usporiadané vo vrcholovom, riedkom, niekedy prerušovanom paklase, 40 – 110 mm dlhom. Kvety sú svetloružové až ružovo? alové, kvitnú v júli až septembri. Kalich je úzko zvončekovitý až rúrkovitý. Plody sú tvrdky. Druh je variabilný, na Slovensku v dvoch poddruhoch:

  • mäta klasnatá chlpatá (Mentha spicata subsp. condensata) – rastlina husto sivo chlpatá, so slabo parohovito rozkonárenými chlpmi. Tvrdky sú hnedé, s výraznou čiernohnedou sieťkovanou skulptúrou. Ako liečivá rastlina je poddruh menej významný.
  • mäta klasnatá pravá (Mentha spicata subsp. spicata) – rastlina zdanlivo holá, v hornej časti pokrytá veľmi drobnými papilkami. Tvrdky sú tmavohnedé, s nevýraznou sieťkovanou skulptúrou. Rastlina začína kvitnúť až začiatkom augusta a kvitnutie trvá do neskorej jesene. Ako liečivá rastlina je poddruh významný, najmä v kultúrnom klone s kučeravými listami, tzv. mäta kučeravá (Mentha spicata ´Crispa´). Pre množstvo druhov a krížencov dochádza v rode mäta k častej zámene druhov. Významným identi? kačným znakom mäty kučeravej je, že má listy výrazne kučeravé, tmavozelené, ostrej jablkovej vône s nádychom rasce – obsahuje karvón.

Ďalej je charakterizovaný kultúrny klon, označovaný ako mäta kučeravá (Mentha spicata (L.) var. crispata Schrad, tiež Mentha  crispa L.), ktorý sa oddávna pestoval pre produkciu silice vhodnej na potravinárske využitie – aróma do potravín a cukroviniek.  

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, na Slovensku nepôvodný, zvyčajne sa pestuje v záhradkách, pozdĺž, ktorých plotov môže splanievať; tiež na smetiskách, v okolí rybníkov a pozdĺž ciest. 

Možnosti získania: zberom z pestovaných rastlín v záhradách. Najviac sa pestuje v USA, Nemecku, Anglicku, Škandinávii a Egypte. 

Droga: usušený list mäty kučeravej – Menthae crispae folium. Pomer zosušenia je 5 : 1. Z vňate sa získava silica mäty kučeravej – Menthae crispae aetheroleum.  

Obsahové látky: silica (1,0 – 2,5 %) obsahujúca karvón (42 – 67 %), acetáty (dihydrokarveol, dihydrokumínalkohol), terpény (pinén, limonén, felandrén). Neobsahuje mentol. Ďalej obsahuje triesloviny, horčiny, ? avonoidy (diosmín, apigenín, luteolín, hesperidín) a i.   

Liečivé vlastnosti a účinnosť: obsah horčín v droge za spolupôsobenia silice podporuje chuť do jedenia a činnosť tráviacich enzýmov (stomachikum), terpény prítomné v silici účinkujú spolu s trieslovinami pri meteorizme (karminatívum), droga podporuje vylučovanie žalúdočných štiav a pôsobí žlčopudne (cholekinetikum). Droga a zriedený roztok má priaznivé chuťové vlastnosti a môže sa použiť na úpravu vône a chuti (korigens).  

Použitie: usušený list, resp. vňať sa používa vnútorne vo forme záparu, odvaru a externe na inhaláciu, obklady a kúpele.  Čerstvé listy a mladé stonkové výhonky sa používajú ako prísada do alkoholických nápojov, likérov a pod. Usušené listy sa používajú ako korenina v balkánskych krajinách na dochucovanie strukovinových jedál. 

Toxicita: droga užívaná v terapeutických dávkach (1,5 g jednotlivo) nepôsobí toxicky a nemá nijaké nepriaznivé vedľajšie účinky. Zvýšené dávky môžu pôsobiť toxicky, podobne ako pri mäte piepornej.

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby