MÄTA DLHOLISTÁ  (Mentha longifolia /L./ L. in Nath.)
hluchavkovité   (Lamiaceae)
česky: máta dlouholistá
anglicky:  Horsemint
nemecky: Roßminze
rusky:  Мята длиннолистная

Opis: trváca  bylina  s podzemnými poplazmi, dlhými do 0,2 m. Byľ je priama, v hornej polovici rozkonárená, vysoká 0,4 – 1,2 m. Stonka je sivo chlpatá, v dolnej časti holá, prípadne chlpatá na hranách. Listy sú podlhovasto kopijovité až obráteno kopijovité, sediace alebo krátko stopkaté; 15 – 30 mm široké a 60 – 90 mm dlhé. Listová čepeľ je na báze vykrojená alebo uťatá, na okraji ostro pílkovitá so zubami často namierenými do strán, na vrchole končistá. Lícna strana čepele je riedko ochlpená, takmer holá, sivozelená; na rube sivo chlpatá až bielo plstnatá s málo výraznou žilnatinou a hustými chlpmi.  Listene sú drobné, čiarkovité. Súkvetie je usporiadané v hustom, 40 – 80 mm dlhom paklase. Koruna kvetov je svetlo? alová až belavoružová. Peľnice v 0,3 – 0,4 mm dlhé. Kalich je krátko rúrkovitý, do polovice zárezový. Zuby kalicha sú trojuholníkovité až šidlovité, husto ochlpené s 0,45 mm dlhými trichómami. Rúrka kalicha je 10-žilová, v ústi holá, zvonku chlpatá. Súkvetie kvitne v júli až septembri. Plody sú tmavohnedé až čiernohnedé tvrdky, dlhé 0,6 – 0,8 mm; s výraznou sieťkovanou skulptúrou.  

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt. Na Slovensku je rozšírený po celom území. Rastie na brehoch, pozdĺž vodných tokov a ciest, na vlhkých lúkách, na výživných, často bázických, ílovitých a oglejaných pôdach; od najnižších polôh do montánneho stupňa.  

Možnosti získania: zberom z prírody. Zriedkavo sa môže pestovať.    Droga: usušená kvitnúca vňať mäty dlholistej – Menthae longifoliae herba. Pomer zosušenia je 5 – 6 : 1. Je neo? cinálnou drogou, ktorá sa využíva niekedy v miestnom ľudovom liečiteľstve.  

Obsahové látky: silica (pinény, limonén, cymol a mentofurán), triesloviny, ? avonoidy, organické kyseliny a i.   

Liečivé vlastnosti, účinnosť a použitie: droga sa používa ako anti? ogistikum, antiseptikum, karminatívum a stimulans. Pri kolikách, hnačkách, nespavosti a neurózach sa odporúča vo forme tinktúry. Zvonka ako kozmetický prípravok na aknóznu pleť. V Taliansku sa čerstvé rastliny využívajú na prípravu sirupu a vína. 

Toxicita: dlhodobé užívanie vo forme záparu sa neodporúča. Vhodnejšie je použiť drogu mäty piepornej a klasnatej.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby