ŠALVIA  LEKÁRSKA   (Salvia officinalis L.)ŠALVIA  LEKÁRSKA  
(Salvia officinalis L.)
Hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: šalvěj lékařská
anglicky: Common Sage
nemecky: Echter Salbei
rusky: Шалфей лекарственный

Z histórie: o liečivých účinkoch šalvie sa zmieňuje Hipokrates, Plínius, Dioscorides a Galenos už v časoch starovekého Grécka. V stredoveku vzniklo o šalvii porekadlo Cur moritur homo, cui crescit salvia in horto – Prečo zomiera človek, ktorému rastie šalvia v záhrade. Rodový názov je odvodený z latinského salvus – zdravý.  

Opis: viacročný až trváci, aromatický poloker s drevnatejúcimi byľami, vysoký 0,5 – 0,8 m. Stonky sú priame, štvorhranné, v hornej časti rozkonárené, jemne plstnaté. V ďalších vegetačných rokoch dolné časti stoniek drevnatejú. Listy sú stopkaté, 20 – 100 mm dlhé, 10 – 20 mm široké; na vrchnej strane sivozelené; na spodnej strane biele, plstnaté, s drobnými chĺpkami a hustou sieťou výrazných žiliek. Čepeľ je podlhovastá, vajcovito oválna, s okrajom jemne vrúbkovaným až celookrajovým, na báze klinovitá, až zaokrúhlená, niekedy s dvomi malými lalokmi; vráskavá. Kvety sú usporiadané v 5 – 10 kvetých papraslenoch, tvoriacich riedky, krátky, terminálny paklas. Listene sú vajcovito kopijovité, ostro končisté, za plodu opadavé. Kvety stopkaté, 20 – 35 mm dlhé. Kalich rúrkovito zvončekovitý, 10 – 15 mm dlhý, dvojpyskový, žliazkato bodkovaný, plsnato chlpatý. Zuby kalicha sú vajcovito kopijovité, dlho končisté. Koruna tmavofialová, zriedkavo biela; rúrka koruny široká, v ústí s venčekom chlpov. Horný pysk priamy, dvojlaločný; dolný pysk dlhší, trojlaločný. Kvitnú v máji až júli; sú medonosné. Plody sú štyri tmavohnedé, hladké, guľovito vajcovité tvrdky.  

Rozšírenie a výskyt: chamefyt, pôvodný v Stredomorí, najmä v Dalmácii, u nás sa pestuje a môže miestami splanievať.  

Možnosti získania: zberom z pestovateľských plôch. Pestujú sa rôzne odrody (Krajová, Primorska, Comune a i.). 

Droga: celé alebo rezané usušené listy šalvie lekárskej – Salviae officinalis folium. Mikroskopicky je typická dlhými, viacbunkovými, tenkoblannými trichómami s bičíkovitým zakončením (identifikačný znak!). Pomer zosušenia je 5 – 6 : 1. Zo šalviového listu sa pripravuje šalviová tinktúra – Salviae tinctura. Predmetom zberu býva aj bylinná časť vňate, ktorá sa zberá pred kvitnutím – Salviae oficinalis herba.  

Obsahové látky: silica (0,5 – 2,5 %) obsahujúca monoterpény (najmä tujón: ?-tujón, ?-tujón v množstve 35 – 60 %) a cineol), seskviterpény; triesloviny (3,0 – 7,0 %), flavonoidy (1,0 až 3,0 %), triterpény (deriváty kyseliny oleanolovej), diterpénové horčiny (pikrosalvín, salvín), abietánové kyseliny a ich deriváty; kyselina karnosová, kyselina nikotínová, tiamín.  

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica pôsobí protizápalovo (antiflogistikum), horčiny pôsobia pri poruchách trávenia (mierne spazmolytikum), triesloviny pôsobia sťahujúco (adstringens) na zapálené sliznice. Abietánové kyseliny pôsobia antibakteriálne a spolu s účinkami kyseliny karnosovej pôsobia antivirózne pri liečení hnisavých a ťažko sa hojacich ranách (antiseptikum, dermatikum). Komplex obsahových látok drogy znižuje nadmerné potenie (antihidrotikum) a hladinu cukru v krvi (podporné antidiabetikum).  

Použitie: droga je súčasťou viacerých bylinných čajov. U nás sa spracováva suchou cestou (voľne sypaná droga, záparové vrecká) i mokrou cestou (extrakciou liehom, destiláciou). Ako zložka čajovín sa vnútorne užíva pri poruchách trávenia s kolikami, na potlačenie nadmerného potenia, najmä nočného a nervového pôvodu (v klimaktériu, pri tuberkulóze, v puberte), na zníženie sekrécie mliečnych žliaz a hladiny cukru v krvi. Zvonka sa používa ako kloktadlo pri infekčných zápaloch ústnej dutiny a pri angíne; na zle sa hojace rany, ekzémy a ako prísada do kúpeľa (zápar 100 g drogy na 1 l vody). Pre bohatý obsah silice a gáfru patrí šalvia medzi najúčinnejšie prostriedky na pleť a proti akné. Zo šalviových extraktov a silice sa vyrábajú fytofarmaká a kozmetické prípravky (zubné pasty, šampóny, antiperspiranty, mydlá a pod.). Usušené šalviové listy sú obľúbenou koreninou; môžu sa vkladať medzi bielizeň ako prostriedok proti hmyzu. 

Toxicita: pri dodržaní terapeutickej dávky (4,0 – 6,0 g denne) a vnútornom užití odvaru z vňate sa nezistili vedľajšie účinky. Pre obsah toxicky pôsobiaceho tujónu môžu deti od 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy užívať iba zníženú dávku (1,5 – 2,0 g). Neodporúča sa užívať bez prerušenia dlhšie ako 4 týždne. Vo zvýšených dávkach môže vyvolať epileptiformné kŕče, tachykardiu a závraty.


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby