ŠALVIA  LÚČNA (Salvia pratensis L.)
Hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: šalvěj luční
anglicky: Sage Clover
nemecky: Wiesen-Salbei
ruskyШалфей луговой 

Opis: trváca, 0,2 – 0,7 m vysoká, slabo aromatická bylina,  s drevnatejúcim, krátkym podzemkom. Stonka je priama alebo krátko vystúpavá, hore rozkonárená. V dolnej časti bez žliazok, hore žliazkatá a lepkavá.  Dolné listy sú usporiadané v prízemnej ružici; dlho stopkaté, podlhovasto vajcovité, na báze srdcovité; 60 – 120 x 20 – 40 mm veľké. Listová čepeľ je podlhovasto vajcovitá až kopijovitá, na báze srdcovitá, na okraji hrubo vrúbkovaná až pílkovitá; na rube odstavajúco chlpatá až lysá, vráskavá. Byľové listy sú krátko stopkaté až sediace, po 1 až 3 v pároch.  Listene sú zelené,  vajcovité, 3 – 6 mm dlhé. Paprasleny sú 4 – 6-kveté, v riedkom prerušovanom paklase. Kvety sú krátko stopkaté až sediace, obojpohlavné, 20 – 30 mm dlhé, resp. oveľa menšie, iba samičie; kvitnú v máji až auguste, sú intenzívne vyhľadávané hmyzom. Kalich je zvončekovitý, 7 – 11 mm dlhý, žliazkato páperistý až chlpatý. Koruna je tmavomodrá alebo modro? alová, občas ružová až biela. Rúrka koruny je dlhšia ako kalich. Horný pysk je prilbicovito prehnutý, dvojlaločný; dolný pysk trojlaločný, kratší. Plody sú vajcovité, 2 mm dlhé, hnedočierne, hladké tvrdky.   

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt. Rastie na suchších, výhrevných a slnečných stanovištiach, hlavne na lúkach, pasienkoch, pozdĺž ciest. Hojný druh v SR, rozšírený do 1000 m n. m., na zásaditých až slabo kyslých, humóznych, hlinitých a piesočnato-hlinitých pôdach.   

Možnosti získania:  zberom z prírody.   

Droga: nie je o?cinálna a používa sa veľmi zriedkavo iba v ľudovom liečiteľstve. Z tohto dôvodu neuvádzame ďalšie časti.

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby