ŠALVIA MUŠKÁTOVÁ (Salvia sclarea L.)
Hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: šalvěj muškátová
anglicky: Clary sage
nemecky: Muskatellersalbei
rusky:  Шалфей мускатный 

Opis: dvojročná až trváca, muškátovo voňajúca bylina, vysoká 1,0 až 1,3 m. V prvom roku vegetácie vytvára dlhostopkaté prízemné listy, usporiadané v prízemnej ružici. Listová čepeľ je srdcovito vajcovitá, na okraji vrúbkovaná až zúbkatá, tupo končistá, páperistá – sivo plstnatá,  50 – 180 mm dlhá, 30 až 100 mm široká. Listene sú sediace, široko vajcovité, špicaté, prekrývajúce paprasleny, modrofialové alebo biele so zeleným okrajom. Paprasleny sú 4 – 6-kveté, oddialené, v rozkonárenom metlinatom súkvetí. Kvety sú krátko stopkaté, 20 – 35 mm dlhé; kvitnú v júni až auguste, sú intenzívne aromatické a počas kvitnutia svojou vôňou lákajú hmyz. Kalich je široko zvončekovitý, 10 mm dlhý, plstnatý a žliazkato bodkovaný, zuby kalicha sú pichľavo ostinkaté. Koruna je bledoružová až ? alová, na dolnom pysku žltkastá. Horný pysk koruny je prehnutý, prilbicovitý, na vrchu s výkrojkom. Plody sú podlhovasté, 2 – 3 mm dlhé tvrdky.  

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, pôvodný v Stredomorí. U nás sa pestuje v záhradkách ako okrasná kvetina so silnou až omamnou vôňov. Zriedkavo môže splanievať.  

Možnosti získania: zberom pestovaných rastlín.  

Droga: silica šalvie muškátovej – Salviae sclareae aetheroleum, ktorú uvádza Európsky liekopis (Ph. Eur., IV). Neo? cinálnymi drogami sú usušený list – Salviae sclareae folium, používaný na technické účely a usušená kvitnúca vňať – Salviae sclareae herba. Pomer zosušenia je 6 – 5 : 1.  

Obsahové látky: triesloviny, silica (1,5 %) obsahujúca linalol, cedrén a sklareol; kyselina gálová, živice, horčiny.  

Liečivé vlastnosti a účinnosť: najmä silica, ktorá pôsobí upokojujúco pri neuróze, nervovej vyčerpanosti (tonikum – nervínum), depresiách akéhokoľvek pôvodu a nespavosti (sedatívum).  

Toxicita: pri predávkovaní sa môžu prejaviť bolesti hlavy, ospalosť, zvýšené krvácanie počas menštruácie; uvedené sú aj euforetické účinky. Väčšie množstvo silice a intenzívna vôňa čerstvej rastliny môže pôsobiť omamne a byť príčinou alergickej reakcie. Neodporúča sa deťom a dojčiacim matkám.    Použitie: v súčasnosti sa terapeuticky používa menej. Uplatňuje sa najmä v ľudovom liečiteľstve pri tráviacich ťažkostiach, počas menštruácie, svalových kŕčoch, na podporu sexuálnej aktivity (afrodiziakum), tiež ako prostriedok proti strume (zväčšenej štítnej žľaze). Hlavné použitie je v kozmetike – parfumérií, kde sa používa sklareol tvoriaci zložku niektorých kompozícií parfumov a toaletných vôd. Silica sa používa ako náhrada za pravú  silicu získavanú z muškátovníka voňavého – Myristiceae aetheroleum. V niektorých oblastiach pestovania viniča sa šalvia muškátová vysádza do vinohradov, kde sa používajú listy na aromatizovanie vín, vermútov a likérov. V pivovarníctve sa v minulosti používala ako náhrada za chmeľ.

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby