JABLČNÍK OBYČAJNÝ (Marrubium vulgare L.)
hluchavkovité (Lamiaceae)
česky: jablečník obecný
anglicky:   White Horehound
nemecky:  Gemeiner Andorn
rusky: Шандра обыкновенная  

Z histórie: rastlina pochádza z južnej Európy a v minulosti sa používala pri liečbe malárie a tuberkulózy. Dioskorides odporúčal jablčník pri kašli, astme a ušných chorobách.  

Opis: trváca, slabo voňavá bylina, s viachlavým podzemkom. Stonka je na báze drevnatejúca, štvorhranná, vystúpavá, nepravidelne rozkonárená, najskôr sivasto vlnato chlpatá a neskôr v dolnej časti lysá; 0,4 – 0,6 (0,8) m vysoká. Listy sú sivasto zelené, dlho stopkaté (10 – 50 mm), vlnato chlpaté až lysé, široko vajcovité až okrúhle; 20 – 50 x 15 – 40 mm veľké. Čepeľ listu je na báze široko klinovitá, na okrajoch nepravidelne pílkovito zubkatá, na vrchole tupá; na líci riedko chlpatá až lysá a na rube husto chlpatá až plstnatá, s výraznou žilnatinou podmieňujúcou zvráskavenosť listov. V pazuchách listov vyrastajú, guľovité, 20 – 50-kveté paprasleny. Kvety sú krátko stopkaté až sediace v pazuchách husto chlpatých listencov. Kalich je rúrkovitý, 3 – 7 mm dlhý, 10-zubý, husto chlpatý. Koruna je biela, 6 – 8 mm dlhá, chlpatá, dvojpyskovitá, pričom vrchný pysk je väčší. Kvitne od júna do septembra. Plody sú vajcovité, tupo trojhranné, sivohnedé, holé, slabo lesklé tvrdky.  

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, európsko-západoázijský druh rozšírený do suboceánických polôh.  Pochádza z oblasti Stredomoria a je zdomácnený aj v strednej Európe. U nás sa vyskytuje roztrúsene od nížin do horského stupňa, ale aj v spoločenstvách buriny. Rastie na humóznych, piesočnatých i hlinitých, výhrevných pôdach.    Možnosti získania: a) zberom z prírody b) zberom pestovaných rastlín z kultúr, čo je najvhodnejší spôsob získania suroviny na terapeutické účely. U nás sa pestuje odroda ‚Moravský‘.  

Droga: usušená vrchná časť kvitnúcej vňati – Marrubii herba. Pomer zosušenia je 4 – 5 : 1.  

Obsahové látky: diterpénové, glykozidické horčiny, hlavne marubiín (0,3 – 1,0 %), marubiol, marubenol a ich poloacetály, triesloviny (5 – 7 %), silice, saponíny, sliz.  

Liečivé vlastnosti a účinnosť: horčina marubiín (amárum) podporuje tvorbu žlče a žalúdočných štiav (choleretikum) a napomáha tráveniu (stomachikum) – vňať je účinná pri chronickom nechutenstve, podráždenom žalúdku a tráviacich ťažkostiach. Obsahové látky drogy zvyšujú sekréciu bronchov dýchacích ciest (sekretolytické expektorancium), pritom nedráždia na vracanie a priaznivo pôsobia pri srdcových arytmiách (kardiosedatívum).   

Použitie: pri zápalových ochoreniach žlčníka a pečene, zvonka vo forme obkladov a kúpeľov pri bolestiach chrbta, pri hemoroidoch a ťažko sa hojacich ranách. V ľudovom liečiteľstve sa používa pri zápale priedušiek, kašli, ale aj pri hnačkách, obezite, bolestivej menštruácii a i. Jablčníková droga je súčasťou žlčníkovo-pečeňových čajovinových zmesí; v potravinárstve sa používa na výrobu horkých likérov, cukríkov proti kašľu a žalúdočných vín.  V homeopatii sa používajú čerstvé listy.  

Toxicita: pri dodržaní dennej terapeutickej dávky (5 g) nie sú známe vedľajšie účinky ani kontraindikácie.

ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby