MEDOVKA LEKÁRSKA  (Melissa officinalis L.)

hluchavkovité (Lamiaceae)

česky: meduňka lékařská

anglicky: Lemon Balm
nemecky: Zitronen-Melisse
rusky: Мелисса лекарственная

 

Z histórie: vedecký názov bol odvodený od intenzívnej citrónovej vône, lákajúcej v čase kvitnutia včelu medonosnú – Apis mellifera. 

Opis: medovka je trváca, rozkonárená, krátko žliazkato chlpatá, prenikavo aromatická (citrónová vôňa) bylina so šupinatým, dužinatým, bohato rozkonáreným podzemkom. Stonka je priama, rozkonárená, riedko chlpatá, štvorhranná byľ s krížovito protistojnými listami; 0,3 – 0,9 m vysoká. Listy sú široko vajcovité až kosoštvorcové, dlhostopkaté (10 – 30 mm), celistvookrajové, na okraji hrubo vrúbkovano pílkovité až pílkovité, na vrchole krátko končisté; 20 – 70 mm dlhé. Listová čepeľ je na vrchnej strane sýtozelená, jemne páperistá; na spodnej strane bledšia, takmer holá. Listene sú menšie, majú tvar listov, vrúbkované. Kvety sú usporiadané v pazuchách listov, do riedkych, 3 – 6 (12)-kvetých papraslenov. Kvitnú v júni až júli, sú medonosné s vysokou produkciou nektáru. Kalich je rúrkovito zvončekovitý, žliazkato chlpatý; 7 – 9 mm dlhý, 13-žilový, dvojpyskový, pričom horný pysk je plochý s tromi širokými vydutými zubmi a dolný pysk s dvoma kopijovitými, ostinkatými zubmi. Tyčinky sú 4, holé, dvojmocné. Plody sú 4 čiernohnedé, 1,5 – 2,0 mm dlhé, podlhovasto vajcovité tvrdky. 

Rozšírenie a výskyt: hemikryptofyt, pôvodom z východného Stredozemia, u nás sa oddávna pestuje v záhradách, v súčasnosti aj v poľných kultúrach; miestami môže dočasne splanievať. 

Možnosti získavania: zberom rastlín z pestovateľských plôch. 

Droga: usušená vňať – Melissae herba, resp. list – Melissae folium; zberané na začiatku kvitnutia. Pomer zosušenia je 5 : 1. Destiláciou sa získava silica – Melissae aetheroleum (syn.: Citronellae oleum). 

Obsahové látky: silica (do 0,3 %), obsahujúca alifatické monoterpény (citronelal, citral, citronelol, geraniol, linalol a i.), seskviterpény (?-karyofylén); organické, tzv. trieslovinové kyseliny: k. rozmarínová (cca 4,0 %), k. chlorogénová (1,9 %), k. kávová (1,6 %); triterpénové látky (k. oleánolová a k. ursolová); horčiny a flavonoidy. 

Liečivé vlastnosti a účinnosť: silica pôsobí ukľudňujúco pri nervovo podmienených poruchách žalúdočného a črevného traktu (mierne sedatívum a nervínum); účinné látky drogy uvoľňujú kŕče pri poruchách trávenia spojených s kolikami a nadmernou plynatosťou (spazmolytikum a karminatívum). Trieslovinové kyseliny pôsobia antivirózne, antibakteriálne, antiflogisticky a virostaticky pri liečení zápalových ochorení kože, napr. oparov. 

Použitie: droga je vhodná na priame použitie (usušené listy a vňať vo forme záparu, odvaru; v kulinárstve ako korenina) a na farmaceutické spracovanie (silica, extrakty; droga je súčasťou galeník – bylinných čajovín, aromatických vôd, tinktúr). Silica i extrakty bývajú súčasťou kozmetických prípravkov (šampóny, pleťové a revitalizujúce vody, mydlá, saunovacie a masážne oleje a i.). Droga sa používa v aromaterapii, balneoterapii,  v potravinárstve ako surovina na výrobu likérov, nealko nápojov, granulovaných čajov a i.; tiež na izoláciu kyseliny rozmarínovej. 

Toxicita: pri dodržaní terapeutickej dávky sa nezistili vedľajšie účinky. Liehové výťažky z medovky (tinktúry, extrakty) sa nesmú užívať pri kontraindikácii na alkohol.

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby