BAZALKA PRAVÁ (Ocimum basilicum L.)
Hluchavkovité  (Lamiaceae)
česky: bazalka pravá
anglicky: Sweet Basil 
nemecky: Basilikum, Basiliennkraut
rusky: Базилик душистый

Opis: jednoročná, aromatická, takmer holá alebo roztrúsene chlpatá, zelená alebo purpurová bylina. Stonka je priama, rozkonárená, na báze neskôr drevnatejúca; 0,10 – 0,40 (0,60) m vysoká. Listy sú dlhostopkaté s lesklým povrchom, 30 – 60 x 20 – 30 mm veľké. Listová čepeľ je podlhovasto vajcovitá až kosoštvorcová, obyčajne vrúbkovaná alebo pílkovitá, na báze celistvookrajová, na vrchole končistá. Listene majú tvar listov. Paprasleny tvoria 5 – 7-kveté, terminálne, prerušované paklasy. Kvety sú krátkostopkaté, odstávajúce až zohnuté, kvitnú v júni až septembri. Kalich je vajcovito zvončekovitý, dvojpyskový, mnohožilový. Horný pysk kalicha je okrúhlo klinovitý, nedelený; dolný pysk kopijovitý, štvorzubý. Koruna je dvojpysková, 10 – 15 mm dlhá. Korunné lístky môžu byť biele, žltobiele alebo ružové; 5 – 8 mm dlhé. Tyčinky ležia na dolnom pysku koruny, sú 4 so žltými guľovitými peľnicami. Plod je čiernohnedá, vajcovitá až guľovitá, hladká tvrdka s oválnymi semenami, dlhá 1 – 2 mm.  

Rozšírenie a výskyt: terofyt, pochádzajúci pravdepodobne z Indie. Rastlina zdomácnela v južnej Ázii a severovýchodnej Afrike. Na Slovensku sa pestuje hlavne v záhradách, miestami v poľných kultúrach; zriedkavo splanieva.  

Možnosti získavania: zberom rastlín z pestovateľských plôch. U nás sa pestujú odrody, ktoré majú rôznu veľkosť i zafarbenie listov.  

Droga: usušená kvitnúca vňať – Basilici herba (syn.: Ocimi citrati herba). Pomer zosušenia je 5 – 7 : 1.   

Obsahové látky: silica (do 1,5 %) obsahujúca metylchavikol, eugenol, linalol, 1,8-cineol, ?-terpeniol, ?-karyofylén, geraniol, gáfor, pinén, ocimén a iné. Ďalej triesloviny (4 – 5 %), saponíny, flavonoidy, glykozidy, biologicky aktívne látky.  

Liečivé vlastnosti a účinnosť: droga pôsobí protikŕčovo (spazmolytikum), protizápalovo (antiflogistikum), proti zápcham a plynatosti (karminatívum), podporuje chuť do jedenia a urýchľuje trávenie (stomachikum). Pozitívne vplýva na činnosť mliečnych žliaz počas dojčenia (laktagogum).  

Použitie: droga je u nás neoficinálna, avšak v ľudovom liečiteľstve má široké použitie. V súčasnosti sa používa ako korenina vo forme čerstvých, sušených alebo mrazených listov. Ako podporná droga sa používa pri únave, nespavosti, migréne vo forme záparu i kúpeľov; pri zápaloch ústnej dutiny vo forme kloktadla a pri ochoreniach dýchacích ciest vo forme inhalácie. Vňať býva zložkou kúpeľových zmesí (balneologikum), pre priaznivé chuťové vlastnosti sa pridáva do bylinných zmesí (korigens). Silica sa používa v kozmetike pri výrobe mydiel, voňaviek, parfumov; usušené listy v potravinárstve do nátierok, syrov, konzerv, dressingov a pod. Čerstvé listy sa používajú v homeopatii.    

Toxicita: pri vyšších dávkach pôsobí dráždivo, môže vyvolať žalúdočnú nevoľnosť a bolesti hlavy. Neodporúča sa dlhodobo používať.

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby