Breza obyčajná – Betula pendula, č. Betulaceae

CH: Vysoký štíhly strom s hladkou, lesklou, bielou olupujúcou sa kôrou. Listy sú striedavé, dlhostopkaté s trojhrannou čepeľou a pílkovitým okrajom. Kvety tvoria jednodomé jahňady. Plod je krídlatá nažka. Terapeuticky sa využívajú trojhranné listy.

DG: (Betulae folium) Drogu tvorí usušený brezový list. Listy sú dlhostopkaté, trojhranné, trochu zvráskované, na okraji ostro pílkovité, na líci sú tmavozelené a na rube svetlejšie. Pach drogy je slabý, chuť slabo horkastá.

OL: Hlavné farmakologicky účinné látky sú flavonoidy. Ďalej obsahuje silicu, triesloviny, saponíny a vitamín C.

KI: Pre uvedené účinky je nutná opatrnosť u pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami a ochoreniami obličiek. Prípravky z brezy nie sú vhodné pre tehotné, dojčiace ženy a deti. U osôb precitlivelých a alergických na rastlinné prípravky je nutná opatrnosť.

DD: zápar: 1-2 kávové lyžičky listov na šálku vody (1,5g) užíva sa niekoľkokrát denne, maximálne 12g na deň.

P: Hlavné účinné látky flavonoidy a silica pôsobia močopudne, pričom nedochádza k dráždeniu obličiek. Tiež podporujú vylučovanie solí (saluretikum). Používa sa pri zápaloch močových ciest a tvorbe močových kameňov, pri zvýšenej koncentrácii kyseliny močovej v krvi. Brezové listy sú často súčasťou diuretických a čajov čistiacich krv na jarnú očistnú kúru alebo redukčnú diétu, rovnako sa pridáva do čajov proti revmatizmu. Zvonka sa používa zápar aj odvar na ošetrenie pleti a vlasov. Extrakty z brezových listov bývajú súčasťou šampónov a pleťových vôd.

IT: Nie sú známe.

NU: V terapeutických dávkach nie sú známe žiadne nežiaduce účinky. U precitlivelých osôb môže vyvolať alergické reakcie. Silica obsahuje metylsalicylát, ktorý môže vyvolať podráždenie kože a slizníc. Preto nie je vhodná aplikácia izolovanej silice v okolí očí, na poranenú kožu a u detí, tehotných alebo dojčiacich žien.

 

 

 

ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby