Silybum marianum, čeľaď Asteraceae

CH: Jednoročná až dvojročná bodliakovitá bylina (0,5 – 1,5 m) s hrubou, priamou, v spodnej časti husto olistenou rozkonárenou stonkou. Je nápadná veľkými, bieloškvrnitými, elipsovitými a ostro zúbkatými listami so žltými ostňami. Červenofialové rúrkovité kvety so zúbkatými listeňmi guľatých zákrovov tvoria veľké kvetné úbory. Plody sú nažky s chocholcom.

DG: (Cardui mariae fructus) Vajcovité, na jednej strane zakrivené plody bez chocholca. Oplodie je lesklé, hnedočervené alebo matne sivohnedé. Plod uzatvára svetlé semeno bez endospermu. Droga je bez pachu, oplodie má horkastú a semeno olejovitú chuť.

OL: Flavonolignany, označované ako silymarín (silybín, silychristín, silydianín), olej (20 – 30 %) s vysokým podielom nenasýtených mastných kyselín (linolová, olejová palmitová), horčiny, aminokyseliny s obsahom síry, biogénne amíny (histamín, tyramín) a malé množstvo slizu.

KI: Nie sú známe.

D: Na prípravu záparu: 3 – 5 g plodu na šálku čaju a pije sa 3- až 4-krát denne. Tekutý extrakt: 4 – 9 ml denne. Celá droga: 3,5 – 15 g plodov na deň. Práškovaná droga: 12 – 15 g, čo zodpovedá 200 – 400 g silymarínu.

P: Plod pestreca sa používa v terapii ochorení pečene a žlčníka ako choleretikum, cholagogum a hepatoprotektívum. Silymarín má výrazné hepatoprotektívne účinky. Pôsobí rôznymi mechanizmami účinku: stimuláciou RNA polymerázy jadier hepatocytov, stimuláciou metabolických dejov v hepatocytoch, inhibíciou premeny hviezdicovitých hepatocytov na myofibroblasty, stabilizáciou bunkových membrán a reguláciou permeability, čím zabraňuje vstupu toxického agensa do hepatocytu.

IT: V testoch na potkanoch silymarín 100 mg/kg indukuje CYP 450. Rovnaký účinok vykazoval silybinín v skúškach in vitro. Tieto údaje slabo naznačujú, že pestrec mariánsky inaktivuje liečivá, ktoré sú metabolizované CYP 450.

NU: V bežných terapeutických dávkach nie sú známe žiadne škodlivé účinky. Vo výnimočných prípadoch sa môže vyskytnúť hnačka alebo alergické kožné prejavy.

Pestrec mariánsky

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby