Malva sylvestris, čeľaď Malvaceae

CH: Dvojročná až trváca bylina s poliehavou tenkou stonkou, dorastajúcou do výšky 25 – 120 cm. V pazuchách dlaňovito päťzárezových listov s okrúhlymi lalokmi vyrastajú fialkastoružové kvety na dlhých stopkách. Plody tvoria diskovité útvary.

DG: (Malvaeflos, Malvae folium) Drogu tvoria tmavofialové kvety s piatimi opačne vajcovitými korunnými lupienkami s tmavšími žilkami. Drogu tvoria aj dlhostopkaté päťlaločnaté až sedemlaločnaté listy, na báze srdcovité, okrúhle až obličkovité, s nepravidelne pílkovitým okrajom.

OL: Hlavná obsahová látka je sliz. Droga obsahuje aj triesloviny. Zafarbenie kvetu podmieňuje významný antokyánový glykozid, označovaný ako malvín.

KI: Nie sú známe.

D: Na prípravu záparu: 1,5 g (1 kávová lyžička) kvetnej drogy, 2 g listovej drogy na šálku (200 ml) čaju, prípadne 5 g kvetnej alebo listovej drogy na deň; pije sa 2- až 3-krát denne. Tekutý extrakt: 2 – 8 ml.

P: Sliz pôsobí povrchovo. Nevstrebáva sa a na sliznici hrtana vytvára ochranný film, čím bráni dráždeniu na kašeľ. Pôsobí mucilaginózne a pre obsah trieslovín mierne adstringentne. Slez sa ordinuje pri bolestivých zápaloch ústnej dutiny, hltana a horných dýchacích ciest. Osvedčil sa pri zápaloch bez expektorácie a pri neproduktívnom dráždivom kašli. Menej sa využíva v terapii ochorení tráviacej sústavy.

IT: Fytofarmaká s obsahom slizov pri súbežnom užívaní s niektorými liečivami rozpustnými v tukoch znižujú vstrebávanie napríklad vitamínov A, D, E, K, hypolipidemík a i., ale predlžujú účinok látok rozpustných vo vode.

NU: Pri užívaní terapeutických dávok nie sú známe žiadne nežiaduce účinky.

Slez lesný

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby