Pŕhľava dvojdomá

slovensky: Pŕhľava dvojdomá
latinsky: Urtica dioica
česky: Kopřiva dvoudomá
anglicky: Stinging Nettle
nemecky: Grosse Brennessel
francúzsky: Ortique diod´que
španielsky: Ortiga mayor
taliansky: Ortica maschia
poľsky: Pokrzywa zwyczajna
maďarsky: Nagy csalán
rusky: Крапива двудомная
Urticaceae

 

Trváca bylina so vzpriamenou štvorhrannou stonkou. Protistojné listy sú tmavozelené, stopkaté, vajcovitého tvaru s hrubo zúbkatým okrajom s malými kopijovitými prílistkami. Drobné zelené kvety sú zložené v pazušných metlinách. Celá rastlina je pokrytá pŕhlivými trichómami. Predmetom zberu je list (Urticae folium) a niekedy vňať (Urticae herba). Vhodné na zber sú mladé, zdravé rastliny pred kvitnutím.

Obsahové látky: Listy obsahujú chlorofyl, karotenoidy, minerálne látky, flavonoidy, triesloviny, organické kyseliny, sacharidy a vitamíny.

Farmakologické účinky: Zlepšuje celkovú látkovú premenu, na organizmus pôsobí tonizujúco. Chlorofyl má antiseptické vlastnosti, podporuje granuláciu a epitelizáciu kožných rán. Flavonoidy pôsobia diureticky, preto sa ordinuje aj pri opuchoch, zápalových ochoreniach močových ciest, pri zvýšenej tvorbe kyseliny močovej (dna). Pre obsah vitamínov a minerálov sa odporúča po vyčerpávajúcich ochoreniach, pri diétach a poruchách výživy, ale aj preventívne pre zdravých ľudí s vysokou fyzickou a psychickou záťažou. Býva súčasťou diuretických, metabolických, detoxikačných, antidiabetických a reumatických čajových zmesí. Mladé vňate sa môžu využiť aj ako zelenina do šalátov a jarných kúr k posilneniu organizmu a na podporu trávenia.

Kontraindikácie a interakcie: Nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy a deti do 2 rokov. Užívaniu by sa mali vyhnúť tiež citliví jedinci, alergici, osoby nad 65 rokov a pri ťažkostiach s predstojnicou. Môže ovplyvniť účinok antidiabetík, diuretík a liekov na úpravu krvného tlaku.

Toxikológia: V terapeutických dávkach pri vnútornom užívaní nemá nežiaduce účinky. Čerstvá rastlina má pŕhlivé účinky, ktoré pôsobia pálivo a svrbivo na pokožku. Bolesť sa zmierni potretím postihnutého miesta mydlom, vodou. Sušená droga nemá svrbivý účinok.

Recepty:

Odvar: sa pripraví z 1 kávovej lyžičky na šálku vody, varí sa 3 minúty, nechá sa vylúhovať 1 hodinu. Po precedení sa užíva 3-krát denne. Alebo sa môžu použiť 2 polievkové lyžice na 1/2 l vody


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby