Čistec vlnatý

Slovensky: Čistec rovný
Latinsky: Stachys recta
Česky: Čistec přímý
Anglicky: yellow woundwort 
Nemecky: Aufrechter Ziest
Rusky: Crapaudine
Francúzsky:
Španielsky:
Taliansky: Erba strega
Poľsky: Czyściec roczny
Maďarsky: Tisztes hunyász

 (Lamiaceae)

 


 

 

 

Je trváca bylina s rozkonáreným, hľuznatým podzemkom s výškou asi 20 – 60 cm, stonka priama alebo vystúpavá, rozkonárená, husto chlpatá, listy vajcovité až kopijovité, vrúbkovano pílkovité alebo takmer celistvookrajové. Kvety sú 1 – 2 cm dlhé, korunu majú žltú, na dolnom pysku nachovo bodkovanú, sú sediace, laloky dolného pysku široké a tupé, kalich bez vyčnievajúcich rebier, usporiadané v papraslenoch v pazuchách listeňov.  Kvitne v máji až septembri, hmyzoopelivý. Plodom sú podlhovasté, 2 - 2,5 x 1,5 - 1,8 mm veľké, hnedé tvrdky, v strede so zreteľným rebrom.

Pochádza z južnej a strednej Európy a na Balkánu. Na Slovensku sa vyskytuje hojne, vo vyšších horských oblastiach roztrúsene, na výslnných kamenistých stranách, na medziach, okrajoch lesov, najmä v dubinách a agátových lesoch. Obľubuje vápnité a kamenisté, ale hlbšie pôdy; rastie aj v krasových územiach. Môže sa získať zberom z prírody.

Drogu poskytuje usušená vňať Stachydis herba (syn: Stachydis rectae herba) Pomer zosušenia je 5:1.

Medzi osahové látky patrí: betonicín, cholín, trigonelín, stachydrín, alantoín, iridoidový glykozid (harpagozidy), silica, triesloviny, horčiny a i.

Liečivé účinky: protizápalové pôsobenie vďaka alantoínu a harpagozidu urýchľuje hojenie vnútorných rán v tráviacom trakte. Triesloviny majú sťahujúci účinok (adstringens) a horčiny povzbudzujú trávenie. Droga účinkuje proti hnačkovitým chorobám (antidiaroikum), pri zápaloch ústnej dutiny.

Použitie: usušená kvitnúca vňať sa používa na prípravu záparu, odvaru, počas črevných viróz. Pri nehojacich sa kožných ranách sa odporúča použiť zápar, na vyplachovanie úst a kloktanie (gargarizmatikum).

Ľudové liečiteľstvo: V minulosti sa u nás používal zápar z vňate čistca – Stachydis herba aj na čistenie krvi a pri reumatických ochoreniach (na masáž) a pri dne. Predpokladá sa, že za tento účinok sú zodpovedné predovšetkým iridoidné glykozidy. Čistec sa používal na očistný kúpeľ aj pri "urieknutí" detí i dospelých, ktoré mali sprevádzať prejavy ako nutkanie na zvracanie, bolesti žalúdka, nízky tlak a s tým súvisiaca bolesť hlavy, celková úzkosť a pod.

Pri dodržaní terapeutických dávok sa nezistili žiadne škodlivé účinky.

 

 


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby