Nechtík lekársky

slovensky: Nechtík lekársky

latinsky:Calendula officinalis

česky: Měsíček lékařský

anglicky: pot marigold, ruddles, common marigold or Scotch marigold

nemecky: Ringelblume

francúzsky: Souci 

španielsky: botón de oro, caléndula, mercadela o maravilla

taliansky: calendola o fiorrancio

poľsky: Nagietek lekarski

maďarsky: orvosi körömvirág

Čeľaď:  astrovité (Asteraceae)

Nechtík lekársky pochádza zo Stredomoria a Blízkeho východu. Už v stredoveku bol obľúbený ako okrasná kvetinka a v súčasnosti sa znova dostali do popredia jeho liečivé účinky. Je pestovaná najmä v Sírii a v Egypte. Starí Egypťania prisudzovali nechtíku omladzujúce účinky; Hindovia nechtíkom vyzdobovali chrámové oltáre; Starogréci a Rimania dochucovali nechtíkom jedlá a krášlili jedlá; Maththoli sa domnieval, že nechtík pôsobil účinnejšie navonok; V americkej občianskej vojne bol používaný na ošetrenie otvorených rán.

Droga: Zbierame celé plnokveté úbory, alebo len lupienky kvetov. Kvitne od júna do augusta.

Účinné látky: Obsahuje hlavne silice, saponín, asi 19% horčiny kalendenu a kalendulinu, rôzne karotenoidy, kyselinu salicylovú. Hlavným nositeľom účinku sú polyacetylenové zlúčeniny.

Liečivé účinky: Nechtíku sa prisudzujú rozmanité účinky a to antiseptické, hojivé, sedatívne, hypolipemické (znižujúce množstvo tuku v krvi), estrogénne a spermicídne (usmrcujúce spermie). Okrem toho pôsobí proti vírusom, zápalom, opuchom, vredom, hadiemu uštipnutiu a cudzopasníkom. Upravuje nepravidelnú menštruáciu a znižuje krvný tlak. Osvedčil sa ako lokálny prostriedok na ošetrenie kožných chorôb a najmä povrchových poranení. Vnútorne sa uplatňuje ako cholerický, protivredový, protizápalový, tlak znižujúci a sedatívny prostriedok (ale musí sa užívať s mierou). Posledné výskumy mu pripisujú aj protirakovinovú pôsobnosť. Čajový odvar z bylinky nesmie prekročiť jednu minútu.

Ľudové liečiteľstvo:  uplatňuje už spomínanú indikačnú oblasť, okrem toho ako zložku kúpeľov, má však aj široké interné užitie, od menštruačných problémov až po prevenciu, podpornú liečbu, na ukľudnenie a pod. Moderná kozmetika tiež plne využíva nechtík ‒ pridáva sa alebo olejové výťažky do hojivých krémov, na popraskané ruky, zapareniny a pod.

Recepty:

Nechtíkový olej si možno pripraviť aj doma: úbory sa natlačia do priehľadnej fľaše so širokým hrdlom, uzavrie sa a postaví na okno za sklo; za niekoľko dní začne vytekať olejovitá oranžová tekutina a usadzovať sa na dne. Olej sa používa rovnako ako výluhy alebo výťažky.

Masť - ľudový recept: 2 hrste čerstvých úborov sa nadrobno posekajú, pridajú do 250 g čerstvej nesolenej bravčovej masti. Zmes sa nechá iba zovrieť; treba dať pozor ‒ kypí. V chlade sa nechá celú noc a ráno sa prihreje a precedí cez plátno. Vytlačený zvyšok možno použiť na obklady (napr. pri kŕčových žilách). Skladuje sa v chladničke (maximálne 3 mesiace).

Kvapky - ľudový recept: čerstvý kvet alebo lupienky sa dajú do fľaše, doplnia sa liehom (40 %) 1/2 ‒ 1 cm nad kvet, 14 dní sa maceruje v teple. Užíva sa 10 ‒ 15 kvapiek na podporu krvného obehu, pomáha pri ochorení čriev a žalúdka, zápale močových ciest a zvonka na zapálené žily, pleseň na nohách, riedenú tinktúru možno použiť na rany, výrony, opuchy, preležaniny  a pod.

Nechtík by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a zamieňať s ozdobnými druhmi, ako nechtík francúzsky, africký a i.

Vedľajšie účinky: možný výskyt alergie. Rastlina odpudzuje hmyz, tiež dažďovky, preto sa pestuje aj v zeleninových záhonoch. Prináša však riziko alergických reakcií.

Skúmajú sa vedecky ďalšie možnosti uplatnenia, ako sú protizápalové účinky, proti opuchom, liečba tumorov a i. Výsledky sa priebežne publikujú

 


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby