čeľaď: Lamiaceae
Ľudové názvy: materidúška, živilka, kukučky
Opis: Trváca poliehavá bylina (T. vulgaris – vždyzelený poloker) s drobnými fialovočervenými až červenými koncovými kvetmi v papraslenoch. Plody sú tvrdky.
Rastie na suchých a slnečných miestach, najmä na lúkach, stráňach a kopcoch.
Drogu (Serpylli herba) tvorí usušená vňať rastliny bez drevnatejúcich častí. Byľ je oblá s okrúhlovajcovitými, takmer sediacimi listami s mierne ohnutým okrajom. Drobné kvety sú fialovej farby, zoskupené v koncových papraslenoch. Droga má príjemný aromatický pach a korenistú, horkastú chuť. Drogu (Thymi herba) tvoria takmer štvorhranné chlpaté byle so sediacimi, pozdĺžne vajcovitými až čiarkovitými listami. Kvety sú biele alebo purpurové v praslenoch.
Kvitne: od mája do júna.
Zber: máj - august
Zbiera sa kvitnúca vňať. Pri zbere sa odstrihujú nezdrevnatené časti vňate ešte pred kvitnutím alebo na začiatku kvitnutia. Sušíme prirodzeným teplom v tenkých vrstvách na vzdušných miestach. Keďže rastlina je nízka, usadzuje sa na nej veľa prachu a pri dažďoch aj blato. Preto treba usušenú drogu preosiať na site s okami 2 x 2 mm. Pomer zoschnutia: 4:1. Pomerne dobre sa suší, a zvyčajne neplesnivie.
Obsahové látky a účinky: Hlavnou účinnou látkou je silica (tymol, karvakrol, citral). Droga ďalej obsahuje triesloviny, flavonoidy a triterpény. ( obsahuje aj horčiny). Obsah silice podmieňuje antibakteriálny a antiseptický účinok drogy. Pôsobí aj ako expektorans, bronchospazmolytikum a antiflogistikum. Indikuje sa v terapii zápalových ochorení dýchacích ciest, ústnej dutiny a faryngu vo forme záparov, výplachov a kloktadiel. Občas sa z drogy používajú aj kúpele na celkové povzbudenie.
Použitie a recepty: používa sa pre protibakteriálne, protivírusové a protiplesňové účinky silice a liečivé účinky ostatných obsahových látok vnútorne a aj ako kloktadlo na zmiernenie bolesti pri zápaloch hrdla a ústnej dutiny, na odhlienenie a zmiernenie kašľa, tráviace poruchy - najmä proti hnačke, pri únave alebo nervovej vyčerpanosti či precitlivenosti, proti ekzémom a zápalom kože.
Recepty:
Zápar : 1 čajová lyžička na šálku sa zaparí vriacou vodou, krátko sa vylúhuje. Užíva sa niekoľkokrát denne.
Prísada do kúpeľa: na celý kúpeľ sa pridá 200 g dúšky
Tinktúra : fľaša sa po hrdlo naplní kvetmi, zalejú sa ražným alebo ovocným liehom, nechajú sa 14 dní stáť na slnečnom mieste. Užíva sa 2 – 6 ml 3-krát denne, prípadne 5 – 15 ml denne.
Olej : kvety sa voľne nasypú fľaše a zalejú za studena lisovaným olejom asi dva prsty nad kvetmi. Necháme 14 dní stáť na slnečnom mieste.
Sirup : kvety a stonky sa naložia do pohára, navrstvia sa cukrom a silne natlačia. Nechajú sa 3 týždne stáť na slnečnom mieste. Po scedení treba cukrom presýtené stonky a kvety opláchnuť vodou a vodu pridať do sirupu. Sirup sa pomaly zahusťuje na sporáku, nesmie vrieť a nemá byť prihustý.
Ľudové liečiteľstvo: súčasť čajovín proti kašľu, lieči aj zastarané a chronické ochorenia , pomoc pri čiernom kašli, na posilnenie organizmu pri nervovej vyčerpanosti, uvoľňuje kŕče pri menštruácii, pri plynatosti šálka záparu s citrónom pomáha pri dlhotrvajúcom čkaní, pri zápachu z úst. Zvonka: kúpele malých neprospievajúcich detí, reumatické bolesti ? obklady.
Nežiaduce účinky: V terapeutických dávkach sa nezaznamenali žiadne nežiaduce účinky drogy. Izolovaná silica môže vo vysokých dávkach pôsobiť dráždivo až toxicky.
Toxické príznaky tymolu: srdcová zástava, kŕče, závraty, bolesť žalúdka, hyperémia - prekrvenie, bolesti hlavy, zápal, nauzeu, lapanie po dychu a vracanie.
Upozornenie: Prípravky s obsahom silice nie sú vhodné pre deti do 2 rokov. Izolovaná silica sa pre obsah tymolu nesmie užívať samostatne, ani priamo aplikovať na pokožku.
Terapeutická skupina: expektorans, bronchospazmolytikum a antiflogistikum
Zaujímavosť: Je to mimoriadne premenlivý druh. Podobné účinky má aj dúška tymianová (Thymus vulgaris), ktorá sa u nás iba pestuje. Izolovaná silica je súčasťou masti vyrábaných na prekrvenie pokožky. Vo Francúzsku sa používa aj ako korenina, silica je obľúbená pri výrobe voňaviek.