slovensky: medvedica lekárska
latinsky:  Arctostaphylos uva-ursi L. Spreng., Arbutus uva-ursi L., Uva-ursi procumbens Moench.
česky: medvědice lékařská
nemecky: Echte Bären-traube
anglicky: Bearberry
rusky: Толокнянка обыкновенная
maďarsky: Medveszölö, Orvosi medvegerezd
francúzky: Busserole
španielsky: Uva de orso
taliansky: Uva orsina
poľsky: Mącznica lekarska
čeľaď: Ericaceae - vresovcovité
 

Opis:  Nízky poliehavý kríček vysoký 0,25 – 1 m s vystúpavými koreňujúcimi červenohnedými konármi, mladé konáre páperisté. Listy trváce, kožovité, striedavé. Listová čepeľ s klinovitou bázou, obrátene vajcovitá, celistvookrajová, na líci tmavozelená, lesklá, na rube bledšia, nebodkovaná. Kvety v koncových previsnutých trojkvetých až dvanásťkvetých strapcoch. Kvet päťpočetný, koruna biela alebo ružovkastá s krátkymi, naspäť zahnutými lalokmi. Semeník vrchný. Plodom je červená kôstkovica. Semeník má brusnica vrchný.

 V našich krajinách je chránená,  droga sa získava z divorastúcich rastlín Španielska, Balkánu, Talianska a Ukrajiny.

 Kvitne: apríl až máj, ale kvitne zriedka.

Zber: listy pre farmaceutické účely,  kožovité listy sa zbierajú v teplých suchých dňoch od apríla do augusta a rýchlo sa sušia pri teplote nepresahujúcej 40 °C.

Obsahové látky a účinky: Obsahuje 3 – 12 % hydrochinónových derivátov, najmä arbutínu. Ich množstvo je ovplyvnené pôvodom a časom zberu, najvyšší obsah arbutínu v listoch je v decembri a januári. Ďalšou významnou skupinou obsahových látok sú triesloviny (10 – 20 %) s adstringentným (sťahujúcim) účinkom a flavonoidy, najmä hyperozid (0,8 – 1,5%).

Použitie a recepty:   Droga Uvae ursi folium sa využíva vo forme čajoviny alebo tekutých a suchých extraktov pri zápaloch močových ciest a ako podporná liečba pri ochoreniach močového mechúra a obličiek.

Čaj:  jednorazovo sa použije 1,5 – 2 g drogy (musí byť rezaná alebo hrubo práškovaná), maximálna denná dávka je 10 g. Droga sa nesmie užívať dlhodobo a vo vyšších dávkach. U nás je droga súčasťou urologických čajovín. Pre účinnú liečbu infekcií močových ciest je vhodné súčasne užívať 1 kávovú lyžičku sódy bikarbóny  (bez obsahu alumínia - dostať kúpiť v lekárni) 3- krát denne aby bol  moč alkalický.

 Nežiaduce účinky: Pri dlhodobom a nadmernom užívaní dochádza aj ku glukozúrii (vylučovaniu cukru do moču) a k poškodeniu pečene, najmä u detí (otrava hydrochinónom, ktorý sa v ľudskom organizme uvoľňuje z arbutínu). Neodporúča sa drogu užívať v tehotenstve.

 Upozornenie: možná zámena - medvedicu lekársku je možné zameniť s brusnicou – Vaccinium vitis-idaea L., ktorá má tiež kožovité listy, tie sú však mierne podvinuté a na rube hnedo bodkované. Semeník má brusnica vrchný.

 Vo veterinárnej praxi sa list používa pri zápaloch močového mechúra, močových ciest a obličiek: http://www.liecive.herba.sk/index.php/archiv/2006/3-2006/medvedica-lekarska-medvedice-leciva-v-zverolekarstve

 


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby