slovensky: Hrdobarka páchnúca
latinsky: Teucrium scorodonia L.
česky: Ožanka čpavá
nemecky: Salbei-Gamander
anglicky:  woodland germander
rusky: Дубровник шалфейный
maďarsky: fenyérgamandor
francúzky: Germandrée scorodoine
španielsky: escorodonia
taliansky: Scorodonia
poľsky: ożanka nierównoząbkowa

Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)

 

Opis:  Hrdobarka páchnúca je trváci poloker vysoký do 60 cm. Má krátko stopkaté protistojace, srdcovito-vajcovité, ostro vrúbkované listy.  Bledé slamovožlté kvety vyrastajú z pazúch drobných listeňov a vytvárajú  strapce. Pod jednoduchým horným kvetným  pyskom je dolný štvorzubý. Tyčinky sú štyri. Vrchný semenník má dlhú čnelku. Plody tvoria štyri tvrdky. Vyskytuje sa sporadicky v svetlých lesoch, roztrúsene v Tribečskom pohorí.

Kvitne: v júni až september

Zber: ohrozený chránený druh

Obsahové látky a účinky: Drogu predstavuje vňať – Scorodoniae herba (syn. Teucrii scorodoniae herba). Zapácha podobne ostro ako cibuľa. Chuť má výraznú aromatickú a veľmi horkú. Obsahové látky má podobné ako hrdobarka horká, má však odlišné množstvo účinných látok a kvalitatívne aj kvantitatívne rozdielne zastúpenie jednotlivých silíc. Silice je iba okolo 0,08 %, triesloviny sa nachádza do 9 %. Prítomné sú horčiny a kyslý saponín. V čerstvej vňati je tiež dostatok kyseliny askorbovej (vitamínu C).

Použitie:  Liečebne sa využíva podobne ako ostatné hrdobarky. Prednostne sa odporúča na podporu vykašliavania ako účinné expektorans,  na ktorom sa podieľa najmä silica a saponín. Uvoľňovanie kŕčov hladkého svalstva – spazmolytickký účinok  umožňuje najmä vhodná kombinácia silicových zložiek. Využíva sa predovšetkým pri kolikách tráviacej sústavy, kde k normalizácii činnosti trávenia a zažívania  prispievajú aj horčiny. Ako expektoransspazmolytikum sa ordinujú 2 kávové lyžičky na šálku záparu. Pije sa dvakrát denne.

Terapeutická skupina: expektorans, spazmolytikum

Neodporúča sa zber, ani použitie hrdobarky - je zákonom chránená


Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby