Pontský kráľ Mithridat VI. Eupator Dionýsos ( 120-66 pred.n.l. ) vošiel do dejín nielen ako krutý vládca, ale i botanik, toxikológ a tvorca theriaku nazývaného aj ako Antidotum Mithridaticum. Jeho životopisci uvádzajú, že na trón nastúpil ako 13 ročný, keď záhadne na následky otravy zomreli naraz jeho rodičia. Neskoršie sa oženil s vlastnou sestrou Laodiké, ktorá sa ho neúspešne pokúsila otráviť a preto ju dal popraviť . Na jeho kráľovskom dvore a i v kráľovstve sa často vyskytovali otravy a on zo strachu, že otrávia i jeho sa začal intenzívne zaujímať o protijedy a botaniku.
Do svojich služieb prijal botanika a lekára Krataeusa, s ktorým sa spriatelil a dôveroval mu. Neskoršie sa spriatelil so slávnym lekárom Asklepiadom a egyptským lekárom Zophyrosom. Od nich čerpal mnohé námety , názory na svoje vlastné pokusy. Mithridat veril, že liečivé rastliny, živočíšne a minerálne produkty mu pomôžu pripraviť univerzálny prostriedok proti otravám. Preto zbieral liečivé rastliny a skúšal na sebe účinky produktov, ktoré sa nachádzali v okolí jeho paláca. Medzi týmito produktami dominovala najmä krv z pontských kačíc, morská cibuľa , mäso zmije, ópium , med, víno a extrakty z rastlín. Postupne vyskúšal cez 1 000 produktov, z ktorých neskoršie z 50 vytvoril theriak, ktorý aj zaviedol do terapeutickej praxi . Jeho theriak neskoršie modifikovali desiatky ďalších lekárov a lekárnikov , postupne sa vyrábal aj manufaktúrne.
Denne užíval malé dávky rozličných jedov, aby svoj organizmus donútil si na ne zvyknúť. Historici medicíny tvrdia, že tým položil základy vedy o odolnosti-imunite. Takto sa do vedy dostal termín mithridatizmus, ktorý označuje odolnosť voči jedom.
Vo voľných chvíľach najmä pod vplyvom Krataeusa sa venoval botanike. Postupne v nej dosiahol viaceré originálne výsledky, ktoré potom zhrnul do knižného diela Eupatorium. Okrem popisu účinku niektorých liečivých rastlín obsahuje aj popis viacerých jedov a protijedov.
Bol zarytím nepriateľom Rímskej ríše, ktorá mu vypovedala vojnu. Jeho kráľovstvo napadol generál Pompeius, ktorý nad ním zvíťazil. Po porážke generál rozhodol, že majú Mithridata otráviť. Jeho organizmus však jedu odolal. Preto on sám vydal príkaz telesnej stráže, aby ho sťali.
Slávny historik a encyklopedista Plínius vo svojom monumentálnom diele Naturalis historia Mithridata zhodnotil konštatovaním. On jediný pristúpil na to užívať denne jed, ale ešte pred nápojom jedovatým užíval ochranné látky-protijedy, aby sa tak stal účinkom jedu imunným. Tak vynašiel protijedy, z ktorých jeden nesie jeho meno. On bol prvý, ktorý objavil protijed.
I keď sa neskoršie ukázalo, že theriak nie je univerzálnym protijedom , jeho užívanie podporuje imunitu človeka.