Krvavec lekársky (Krvavec toten), Sanguisorba officinalis L., Ružovité - Rosaceae

Opis: Trváca bylina s mohutným, rozkonáreným podzemkom, prízemnou ružicou nepárnoperovito zložených listov a rozkonárenou stonkou zakončenou klasom červených kvetov. Plody sú nažky.

Výskyt: Rastie hojne na vlhkých lúkach a pasienkoch od nížin do horských oblastí.

Zber a úprava: Zbierajú sa korene s podzemkami (Radix et Rhizoma sanguisorbae), ktoré sa zbierajú začiatkom jesene (august, september). Po vykopaní a umytí v studenej vode sa odstránia nadzemné časti a meteriál sa rozreže na 15 - 20 cm dlhé časti. Spočiatku sa suší voľne na vzduchu a potom v tenkej vrstve najlepšie pri teplote do 40oC. Nie je vhodné sušiť drogu na železných sitách, lebo černie. Drogu možno uchovávať 5 rokov.

Obsahové látky: Korene a podzemky obsahujú 25 % trieslovín, okolo 30 % škrobu, silicu, vitamín C atď.

Použitie: V praxi sa podzemok krvavca používa ako prostriedok sťahujúci, protizápalový, krvzastavujúci a antimikrobiálny. Baktericídny účinok je osobitne výrazný u mikróbov spôsobujúcich paratýfus a dyzentériu. Ľudové veterinárstvo odporúča používať krvavec pri žalúdkových, črevných, maternicových a obličkových krvácaniach, pri enterokolitídach a hnačkách. Zvonka sa odvar používa pri zápaloch ďasien (gingivitis) a sliznice dutiny ústnej (stomatitis). Vo veterinárnej praxi sa odvar z koreňov a podzemkov krvavca požíva pri črevných ochoreniach, pri zápaloch a vredoch žalúdka. Vonkajšie použitie je indikované pri popáleninách, zápaloch sliznice dutiny ústnej, nosovej a hltana. Teľatám sa odvar krvavca (1: 10 - 1 : 20 ) podáva vnútorne ako sťahujúci, krvzastavujúci a potopudný prostriedok v dávke 3 - 5 ml na 1 kg živej hmotnosti, t.j. teľaťu o hmotnosti 30 - 40 kg dáme pol pohára, pri dyspepsii jeden pohár (200 ml). Odvar dávame 3 - 4- krát denne 1 hodinu pred podaním mlieka (mledziva).

Krvavec lekársky

 


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby