Produkty z aloy z južnej Afriky

Rastlina aloe je svetoznáma pre jej liečivé pôsobenie. Rastie v južnej Afrike. Už starovekí Egypťania v biblickom čase túto rastlinu poznali a vážili si ju pre jej terapeutický účinok. Dávno pred príchodom prvých Európanov do južnej Afriky ju domorodci používali ako liečivo.
Od tých čias sa aloa používa pre svoje vynikajúce vlastnosti. Námorníci ju používali na ošetrovanie kože poškodenej prácou s plachtami, lanami a morským vzduchom. Africkí otroci priniesli alou do Nového sveta. Egyptskí a grécki lekári staroveku zanechali opis a nákresy tejto liečivej rastliny. V roku 1945 sa v Japonsku produkty z aloy po prvý raz s veľkým úspechom použili pri ošetrovaní popálenín spôsobených nukleárnym výbuchom. Počas storočí sa kapská aloa (Aloe ferox) používala na medicínske a homeopatické masti a tinktúry. Kapská aloa sa medzičasom stala celosvetovo uznaným a ceneným prírodným produktom, najmä v kozmetike a v alternatívnej starostlivosti o zdravie.Výrobný proces

V továrni na spracovanie aloy „Alcare“ v juhoafrickej Albertíne sa využívajú všetky časti rastliny. Listy sa pre obsah balastných látok pridávajú do chleba a iných jedál. Továreň v Albertíne je jediná svojho druhu na južnej pologuli. Komerčné použitie Aloe ferox sa v laboratóriách ďalej skúma. Metódy zberu (sklizně), rovnako ako výroba rôznych extraktov, z aloy sú často rovnaké ako pred 2 000 rokmi. Vyrábajú sa produkty úplne prírodné a zdraviu neškodné. Prípravky na starostlivosť o pokožku, vlasy a do kúpeľa neobsahujú živočíšne tkanivá a obsahujú 30 % – 100 % prírodného extraktu z gélu Aloe ferox. List aloy sa skladá z troch častí, zelenej vonkajšej vrstvy, žltej horkej šťavy, a strednej časti povahy gélu (želé), ktorá je biela a bez chuti. Kapská aloa je juhoafrická rastlina, rastie najmä na juhu krajiny. Rastlina a produkty z nej nemajú žiadny známy nežiaduci účinok na organizmus.
Aloe ferox nie je toxická a nie je to droga. Firmou Alcare vyrábané produkty nemajú za úlohu nahradiť liečivá alebo drogy, môžu ich účinok len zvyšovať. Preto sa môžu (po rozhovore s lekárom alebo lekárnikom) používať spoločne s inými liečivami a liekmi.

Žltú horkú šťavu z aloy (kryštály) užívali viaceré generácie ľudí, aby svoje telo zbavili nežiaducich jedov a kyselín. Pravidelne referovali o úspechoch terapie pri chorobách, ako je reuma, artritída, tenisový lakeť, bolesti kĺbov. Odporúča sa užívať malý kryštál (100 mg – 300 mg) denne s vodou a aloovým gélom ošetrovať kožu. Tehotné a dojčiace matky, ako aj osoby s veľmi citlivou pokožkou nemajú užívať horčiny.

Biela časť listu aloy, ktorá je bez chuti, sa používa na výrobu gélu a nápoja. Tieto produkty sa získavajú pri nízkej teplote, aby sa neporušili liečivé súčasti a mohli sa konzervovať. Gél je čisté aloové želé. Neobsahuje žiadne prísady a mierni bolesti a podráždenia kože, ako sú popáleniny, poškriabania, porezania, pichnutia hmyzom a pomliaždeniny. Nie je jedovaté, môže sa použiť aj na ústach. Rovnako vhodné je pri akné, bradaviciach, svrbení a na ošetrovanie ovčích kiahní. Podľa niektorých správ sa úspešne použilo pri kožnej rakovine, ekzémoch.


Aloový gél je aj základom kozmetických produktov. Preniká do kože a stimuluje rast buniek. Dáva koži vlhkosť a výživu, čím sa zlepšuje jej elasticita. Chráni kožu a pôsobí ako ochrana pred slnkom. Aloový gél s horčinami inhibuje zápaly. Pri drobných poraneniach urýchľuje liečenie kože. List poskytuje aj občerstvujúci, výživný a upokojujúci čaj. Ten obsahuje veľa balastných látok. Môže sa osladiť medom, aromatizovať citrónom.


Prof. M. Chalabala, DrSc.
Podľa Pharma und Wir 15 (6) 6-7 (2001)You-Tube kanál Herby

Kanál Herby