KONOPNICA ŽLTKASTOBIELA

  • KONOPNICE BLEDOŽLUTÁ
  • Galeopsis segetum (L.) Necker (Lamiaceae) syn. G. ochroleuca Lamk., Dalanum segetum (Necker) Dostál.

Rovnocenné drogy majú aj druhy:

KONOPNICA PÁPERISTÁ

  • KONOPNICE PÝŘITÁ
  • Galeopsis pubescens Bess.

KONOPNICA ÚHĽADNÁ

  • KONOPNICE SLIČNÁ
  • Galeopsis speciosa Mill.syn.: G.versicolor Curt., G. grandiflora Dom. et Podp.

KONOPNICA NAPUCHNUTÁ

  • KONOPNICE POLNÍ
  • Galeopsis tetrahit L.

Konopnica žltkastobiela predstavuje jednoročnú, do 40 cm vysokú štvorhrannú páperistú bylinu s protistojnými stopkatými, vajcovito kiopijovitými, hrubo zúbkatými obojstranne hodvábnymi listami. Pazušné paprasleny sú zložené zo zo štyroch až ôsmych rúrkovito zvonkovitých päťzubých ostinkatých sírovožltých kvetov, ktoré majú dvojpyskovité koruny. Horný je vyklenutý, dolný trojlaločný, na báze s dvomi hrbolčekmi a s fialovou kresbou. Kvety majú po štyri tyčinky a vrchný semenník. Plody sú tvrdky. Pôvod má rastlina v západnej Európe. U nás ju možno nájsť prevažne v nížinných  nekultivovaných lokalitách ako sú úhory a rumoviská.

K. páperistá sa odlišuje od predchdzajúcej najmä farebne. V kvetnom ústí je svelofialová, horný pysk má svetločervený a dolný vzadu žltý.

K. úhľadná má sirovožltú, v ústí modrastú korunu. Dolný pysk má fialovú kresbu. Sporadicky sa vyskytuje v lesnatých porastoch, na čistinách a v krovinách.

K. napuchnutá má ružové až ružovočervené, zrieda biele kvety.

Pretože sú drogy biechemickými látkami aj ich zastúpením približne rovnocenné, môžu sa v zájomne zamieňať, alebo aj miešať v akomkoľvek pomere. Nevhodné je zamieňať ich za druhy z rodu Stachys, napr. s  čistcom rovným ktorý je najpodobnejší ku k. žltkastobielej. Nežiadúci je aj omyl s inými druhmi čeľade hluchavkovitých napr. s ránhojom (Sideritis L.).

Druhy obľubujú piesočnaté vápenaté pôdy.

Konopnice boli známe už v staroveku. Antickí lekári ich priraďovali  k nepálivým pŕhľavám. Zmieňuje sa o nich Plínius, Dioskoride s aj Theofrastos. Odporúčali ich najmä pri úrazoch na pomliaždeniny opuchy ale aj otvorené rany. V stredoveku ich úspešne skúšali najmä na prieduškové a pľúcne choroby, včítane tuberkulózy.

Drogu predstavuje vňať - Galeopsidis /Ochroleucae seu Dubiae/ herba; syn.: Galeopsidum herba. Pre zriedkavejší výskyt je u nás, na medicínske používanie,  aktuálne pestovanie rastliny alebo jej druhov. Výhodné sú aj šľachtené sorty.

V konopnici sa nachádza 0,1-0,25 % kyseliny kremičitej, asi 0,6-1 % kremičitanov, 5-10 % trieslovín, flavonoidy, saponíny,  horký glykozid, trochu silice a pektínové substancie. Minerálne látky tvoria celkove asi 7 %.

Účinné substancie zlepšujú látkovú premenu (metabolikum). Pomáhajú nahradiť potrebné  nerastné látky (remineralizans). V druhoch konopníc sa nachádzajú zložky dôležité pri liečbe chôrôb prichádzahjúcich v starobe (geriatrikum). V súčasnej medicínskej praxi ostáva aj vekmi potvrdená skúsenosť pri liečbe prieduškových  ochorení na lepšie vykašliavanie (expektorans). Osvedčuje sa aj na výdatnejšie močenie (diuretikum). Pre obsah sťahujúcich látok sa využíva vnútorne  ale tiež na vonkajšie postihnutia (adstringens).

Rastliny patria medzi druhy s vysokýmo obsahom kremíka. Kyselina kremičitá zlepšuje reparačné procesy, predovšetkým v spojivovom tkanive. Napomáha hojivé procesy v pľúcach, na slizniciach a v koži. Sú aj zdrojom  potrebných mikroelementov.Vhodne dopĺňajú chýbajúce dominantné minerálne  látky. Využíva to predovšekým geriatrická prax. Ordinujú sa pri chronických pľúcnych a prieduškových chorobách, artetérioskleróze a pri močových kameňoch.

Zápar sa pripravuje z 1 kávovej lyžičky na šálku vody; pije sa 2-3-krát denne. Galeopsidis herbae infusum seu decoctum  /15-25 g na 2 poháre vody/ sa pije v dávke ? pohára 3-krát denne. Na prípravu odvaru sa používa jednotlivá dávka 2 g; droga sa zaleje studenou vodou, privedie sa do varu a po 5 min. sa scedí a vypije sa cez deň. Na vonkajšie použitie sa odporúča 5-6 lyžíc na ? l odvaru; oplachy alebo obklady sa môžu opakovať viackrát denne. Pri balneoterapii  sa ordinuje až 20-40 g na celkový kúpeľ

Zvyčajne sa užíva v zmesi s inými rastlinami. Na zvýraznenie expektoračných účinkov sa pridáva Plantaginis folium, Primulae flos, Verbasci flos, Thymi herba, Serpilli herba a pod. Na prípravu remineralizujúcej čajoviny s metabolickým a diuretickým účinkom sa pridáva Polygoni /avicularis/ herba, Equiseti herba,  Urticae herba a ďalšie. Žiadúca  mineralizačná čajovina má po 25 g vňate konopníc, stavikrvu vtáčieho a  prasličky roľnej. Dáva sa sa 1 lyžica čajoviny na  2 šálky  odvaru; pije sa ? šálky 2-4-krát denne po jedení.

Doteraz neboli zistené nijaké vedľajšie škodlivé účinky.

V miestach hojnejšieho výskytu predstavujú konopnice aj vhodnú súčasť krmných zmesí pri chove dobytka.  Sú  výživným prostriedkom aj pre viaceré divé zvieratá.

Konopnice a ich výťažky sa využívajú   na prípravu farmaceutických liečív. Základná droga je súčasťou  mnohých čajovín.

Konopnice sú  veľmi užitočné aj ako medonosné rastliny.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby