Na skrášlenie a zlepšenie kvality pleti môžeme použiť produkty úrody zo záhradky, prípadne zásoby našej kuchyne.

Čaje a med

Čaj je v Rusku je veľmi obľúbený napoj. Nemenej cenný je pri použití v starostlivosti o pleť, zvlášť ak ide o pleť starnúcu.

Lyžicu sypaného čierneho čaju zalejeme pohárom vriacej vody, polhodinu necháme vylúhovať. Kozmetickými tampónmi namočenými v čaji zvlhčujeme pokožku tváre, krku a dekoltu. Pri mastnejšej pleti pridáme do čaju trochu citrónovej šťavy.

100 gramov medu zmiešame s dvomi polievkovými lyžicami výluhu silného čierneho čaju. Vzniknutú zmes nanášame na tvár a necháme pôsobiť 15 minút. Potom  tvár opláchneme vlažnou, najlepšie minerálnou vodou. Maska je vhodná pre suchú, starnúcu a unavenú pleť, tiež pri žltom nádychu pleti na jej rozjasnenie a zosvetlenie.

Pre zlepšenie vzhľadu pleti fajčiarok je vhodný zelený čaj zmiešaný s čajom z lipového kvetu. Aplikujeme na tvár ako pri prvom recepte.

Ovocné masky

Jablká nastrúhame na drobnom strúhadle a nanesieme na tvár a krk. Necháme pôsobiť 15 minút, opláchneme vlažnou vodou. Keď je pleť suchšia, nanesieme pred aplikáciou masky krém. Maska je veľmi vhodná na mastnejšiu a aknóznu pleť, osvieži ju a vyživuje vitamínmi.

Bobule hlohu – najprv treba vybrať kôstky, potom pomelieme, pridáme smotanu a med, aby vznikla kaša. Nanesieme na tvár a krk na 10 minút, opláchneme vlažnou vodou. Táto maska zlepšuje elasticitu pleti, sťahuje póry, odstráni jej únavu.

Višňa – maska zo zmesi višňovej šťavy a zemiakovej múky (suroviny zmiešame v takom pomere, aby vznikla kaša). Maska je vhodná na mastnú pleť. Nanesieme zmes na 20 minút, potom zmyjeme vlažnou vodou. Maska zlepšuje farbu pleti, sťahuje póry. Pre výživu a nasýtenie pleti vitamínmi môžeme naniesť priamo na tvár aj rozpučené višne a necháme pôsobiť 20 minút. Potom umyjeme vlažnou vodou.

Droždie – v prípade, že je pleť mastná zmiešame droždie s vodou do konzistencie smotany. Vzniknutú zmes naniesieme na tvár, krk a dekolt na 15 minút. Opláchneme vopred pripraveným odvarom z byliniek, najvhodnejšie sú rumanček, šalvia, lipový kvet. Pri normálnej alebo suchej pleti je vhodné droždie zmiešať s akýmkoľvek rastlinným olejom.

Zábaly na zlepšenie kvality vlasov

Dve polievkové lyžice rozmarínu zalejeme pollitrom vodky. Necháme dva týždne vylúhovať v temnej miestnosti, každý deň pretrepeme. Použijeme nádobu z tmavého skla. Po dvoch týždňoch precedíme. Je to vynikajúci výživový prostriedok na posilnenie vlasových korienkov.

Nanáša sa na pokožku hlavy na noc. Zmyje sa až ráno. Po zlepšení je vhodné na udržanie dobrého stavu vlasov aplikovať 2-krát týždenne dve hodiny pred umytím vlasov.

Vaječné žĺtka (počet žĺtkov si zvolíme v závislosti od dĺžky vlasov) vyšľaháme v sklenej nádobe spolu s kefírom alebo acidofilným mliekom. Vzniknutou zmesou umyjeme vlasy, šampón pritom vynecháme. Opláchneme vopred pripraveným záparom zo šalvie pri mastných vlasoch, z pŕhľavy v prípade oslabených vlasov a odvarom z lipového kvetu pri vlasoch suchých.

Na oslabené vlasy je vhodné použiť doma pripravený balzam z listov brezy. Polievkovú lyžicu brezových listov zalejeme pohárom vriacej vody, necháme vylúhovať dve hodiny, potom scedíme. Nanášame na celú dĺžku vlasov.


ISSN 1335-9878

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby