Je naša pokožka schopná v lete sama sa ochrániť pred intenzívnymi lúčmi slnka? Čo jej dožičiť pred opaľovaním? Ako ju chrániť počas opaľovania a čo pomôže, ak sa už spálime? Poradíme vám.

Naša pokožka nie je neustále vystavená slnečnému žiareniu, pigment sa preto v tomto čase ukladá v hlbších vrstvách kože. Náhle slnenie nás preto môže ohroziť – môže vyvolať popáleniny, horúčku, úpal, alergie alebo rakovinu kože... Aj keď následky sa nemusia ihneď takto drasticky prejaviť – radšej neriskujme! Naša pleť má totiž pamäť. Negatívne pôsobenie UV žiarenia sa v priebehu života sčítava. Nečakajme preto, kým nám slnko vyrúbi nepríjemnú daň a myslime na prevenciu!

Jedinečná ochrana pred spálením

Podľa kožných lekárov môžu napomôcť zdravému opáleniu antioxidanty dodávané organizmu v podobe výživových doplnkov. Prispievajú k udržaniu zdravého stavu pokožky, zlepšujú jej odolnosť voči slnečnému žiareniu a tvorbe zhubných novotvarov.

Dva až tri týždne pred plánovaným pobytom na slnku zvyšujme prísun betakaroténu. Podporuje pigmentáciu, teda produkciu melanínu. Organizmu dožičme i vitamíny A, E, CD, koenzým Q 10 a iné antioxidanty. Podľa možnosti si vyberáme vitamíny získané z prírodných zdrojov, vyrábané najmodernejším biotechnologickým procesom, ktorý biologicky aktívne látky chemicky nemení a nezbavuje ich prirodzených vlastností. Osvedčené sú kanadské vitamíny Jamieson v cenovo výhodných rodinných baleniach. Ochranu nášho organizmu pred spálením zabezpečí aj najkompletnejší antioxidačný multivitamín NT-OX, ktorého špeciálne zloženie tvorí "rafinovaný tím" vitamínov - A, C, E, betakarotén, selén, lykopén, luteín, extrakt zo smien hrozna a zeleného čaju – vzájomne sa podporujúcich v boji proti voľným radikálom. K ochrane pleti pred slnkom i proti vráskam prispejú aj multivitamíny Vita-Vim Super, Vita-Vim Regular či Vita-Vim For Women.

Ani krok bez opaľovacej kozmetiky

Pri opaľovaní je nevyhnutné používať opaľovaciu kozmetiku s filtrami proti neviditeľnému UV žiareniu. Pri jej výbere si všímajme veľkosť ochranného faktora prípravkov. Ide o dôležitú informáciu, z ktorej si odvodíme, aký dlhý čas možno stráviť na slnku do prvého sčervenania pokožky.

Napríklad: ak je prvé sčervenanie na nechránenej pokožke badateľné po 20 minútach, tak prípravok s OF 12 ju ochráni počas 12x20 minút, teda celkove 4 hodiny.

Z bohatej ponuky opaľovacích emulzií, krémov, olejov, balzamov, pien či mliek si vyberajme jednak podľa individuálnej znášanlivosti prípravkov, ich kvality či renomovanosti výrobnej firmy, ale i podľa kožného fototypu a zemepisných šírok. Mali by obsahovať UV B a najmä UV A filter – chráni našu kožu pred nežiadúcimi účinkami dlhovlnného i krátkovlnného žiarenia buď mechanicky alebo chemicky. Mechanický filter pôsobí na povrchu kože ako zrkadlo, ktoré slnečné lúče odráža, chemický filter sa do kože vstrebáva a pohlcuje žiarenie, ktoré do nej preniklo.

Čím máme citlivejšiu pokožku a dovolenkujeme južnejšie, tým vyšší ochranný faktor by sme mali voliť. Pri pigmentačných škvrnách používajme krémy s OF 30 a viac. Prípravky s vysokým OF vyberajme aj na ochranu nosa a pier.

Ako chrániť detskú pokožku ?

Detská pokožka je v porovnaní s pokožkou dospelých podstatne tenšia a citlivejšia a nemá ešte vyvinutý systém ochrannej pigmentácie. Jej vrchná, zrohovatená vrstva je navyše veľmi jemná, teda oveľa citlivejšia na pôsobenie UV lúčov než pokožka dospelých. V prvých rokoch života odporúčajú lekári deťom používať slnečné ochranné prípravky nielen bez chemických filtrov, ale i bez alkoholu, parafínových olejov, farbív a konzervačných látok – aby sa predišlo alergickým reakciám a podráždeniu pokožky. Zvláštnu skupinu detských opaľovacích prípravkov tvoria špeciálne ochranné výrobky pre deti s UVA a UVB filtrom a obsahom minerálnych ochranných pigmentov. Vyrobené sú zväčša na prírodnej báze, napríklad detská kozmetika Bübchen. Opaľovacie mlieka z radu detskej prírodnej kozmetiky Bübchen Baby Kids s obsahom minerálnych ochranných pigmentov chránia jemnú detskú pokožku pred UVA a UVB žiarením podľa najnovších štandardov (EU/Colipa Norm.). Vďaka extrémne vysokému ochrannému faktoru (OF 30 a OF 50) predlžujú ochranu pokožky pred spálením 30– až 50–násobne. Obsah provitamínu B5 a vitamínu E má na jemnú detskú pleť ožiarenú slnkom upokojujúci a regeneračný účinok. Napomáha udržať jej opálenie a chráni ju pred stratou vlhkosti. Oba prípravky umožňujú okamžitú ochranu pleti už po 1 minúte po nanesení, sú extra vode odolné a hypoalergénne. Ak sme minuli svoj opaľovací prostriedok, pokojne si požičajme od detí, veď čo je dobré pre detskú pokožku, prospeje aj pokožke dospelých.

POZOR! Deti do pol roka nesmú byť vystavené priamemu slnku a menšie deti držme stále v polotieni.

Regenerácia po opaľovaní

Po dlhšom opaľovaní pokožka potrebuje zmierniť negatívne pôsobenie žiarenia. Blahodarne na ňu pôsobí vlhkosť a ochladenie. Dožičme jej chladivé telové mlieko alebo pleťovú masku či iné prostriedky po opaľovaní s upokojujúcimi účinkami. Vhodné sú aj hydratačné a mastné prípravky. Dôležité je, aby sa pokožka upokojila, ale jej póry neuzatvorili. Očistime ju od zvyškov opaľovacieho krému pleťovým mliekom, spláchnime chladivou vodou a vzápätí nanesme upokojujúci hydratačný krém, mlieko či gél s rôznymi prísadami vitamínov a rastlinných výťažkov – najlepšie s obsahom panthenolu, bisabolu, azulénu či Aloe vera. Skrátime tak zároveň i čas potrebný na regeneráciu pokožky.

Ak sa nám podarilo spáliť, citlivú a bolestivú pokožku upokojí aj hydratačný gél s hojivým a chladivým účinkom z Aloe vera. Pomôže aj panthenol v spreji alebo špeciálne prípravky po opaľovaní, napríklad s obsahom heliotropínu, spomaľujúceho zároveň aj zápalové procesy, nechtíka či alantoínu. Podráždenú pokožku utišujú a vracajú jej vlhkosť. Zároveň urýchľujú jej regeneráciu. Kým sa následky nezmiernia, slnku sa vyhýbajme. Urobme všetko preto, aby nás dôsledky opakovaného spálenia nezaskočili vážnejším ochorením v neskoršom období.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby