Mučenka pleťová – Passion flower
MUČENKA PLEŤOVÁ – PASSIFLORA
Odborný názov – Passiflora incarnata L., mučenkovité – Passifloraceae – vňať: Passiflorae herba.

Ovíjavá rastlina s asi 5 m dlhými slabými byľami s trojlalokovitými listami, veľkými kvetmi osobitnej zaujímavej stavby; sú  bielej alebo mäsovo-červenej, príp. takmer fialovej farby, vo vnútri je hustý veniec purpurovočervených vedľajších korunných lupienkov. Rastie v južnej časti USA a kultivuje sa v tropických i subtropických oblastiach sveta. Vňať sa importuje najmä z USA a Indie.

Nadzemná časť sa zberá v dobe kvetu a šetrne suší. Pre získanie homeopatickej ? sa pestuje, pretože sa musia spracúvať čerstvé kvety.

Obsahové látky tvoria predovšetkým harmalové alkaloidy (požiadavka minimálne 0,01 %), ktorých obsah kolíše podľa štádia vývoja (harmán, harmal, harmín, príp. harmalol), flavonoidy (1,5 –  2,5 % - vitexín a jeho deriváty – najdôležitejšia zložka), kumarín (umbeliferón), maltol; harmínu a  iným harmalovým  alkaloidom sa dlhý čas pripisovala sedatívna účinnosť.

Potvrdzuje sa použitie čaju i galeník pri nervovo podmienenej nespavosti, pri nervozite, rozličných stavoch stresov, epilepsii a tetane. Možno liečiť aj srdcovú neurózu, nepravidelnosť krvného obehu, ľahko zvýšený krvný tlak, najmä v spojení s valeriánou, chmeľom alebo s ľubovníkom – pri poruchách spánku. Čaj sa pripraví z 1 čajovej lyžičky vňate na 150 ml vriacej vody, 10 min. Sa macuje, pije sa šálka ? h pred spaním. Tvorí zložku európskych sedatív, v potravinách ako prírodná príchuť. V roku 1978 bola v Rumunsku  patentovaná v žuvačke (mučenková žuvačka).

Homeopatická „Passiflora“ sa používa predovšetkým pre lepší spánok. Užíva sa  Ø a D1 – D2, asi 3 h pred spaním 5 – 20 kvapiek, opakovať tesne pred spaním. Užíva sa aj vyššia dávka (do 60 kvapiek – podľa účinnosti a potreby, príp. v zmesi s valeriánovou a pomarančovou tinktúrou). Okrem toho sa užíva aj ako protikŕčový, protibolestivý prostriedok a pri reumatizme.

Vedľajšie účinky v alopatii a homeopatii nie sú známe.

Interakcie: treba sa poradiť s lekárom o vhodnosti užívania. Bez konzultácie s lekárom neužívať pri chrípke, alergii, ak sa súčasne užívajú sedatíva, barbituráty, svalové relaxanciá a pri záchvatoch.

Dôležité: neužívať v gravidite, pri kojení, môže spôsobiť ospalosť, nezamieňať v terapiii s mučenkou modrou pleťovou.


 

Muškát – pelargónium –  Scented geranium

 Rastie na všetkých kontinentoch, najmä však v južnej Ázii. Jeho domovinou je USA. Väčšina   muškátov pochádza z Mysu dobrej nádeje v Afrike.V Európe boli pomerne neznáme až do roku 1847, kedy francúzsky kozmetický priemysel využil príjemnú vôňu muškátovej silice. Z listov muškátu omamného vydestilovali silicu s jemnou ružovou vôňou, ktorá sa podnes používa v kozmetike a arómoterapii. V 19. storočí si dávali črepníky s muškátmi do domu a rozmiestňovali ich tak, aby sa dlhé ženské sukne pri chôdzi dotýkali rastlín, a tým sa z nich uvoľňovala vôňa. V lete ich zasa vysádzali do záhrad, črepníky zakopávali aj pozdĺž chodníkov.

Muškáty množíme skoro na jar výsevom zo semien, alebo na jar a koncom leta odoberáme vrcholové odrezky (z prezimovaných rastlín) a dáme zakoreniť do piesku.

Pestujeme ich v črepníkoch.

U nás sa muškáty využívajú v kozmetike, na varenie, aromatizovanie vonných zmesí, bylinných vankúšikov a pod. Vonná silica sa používa na masáže pri predmenštruačných ťažkostiach, zápaloch kože, na ekzémy, lišaje, herpes a na suchú pokožku. Pridávame ich tiež do masážnych olejov na tonizáciu nervového systému.

Kvety sa pridávajú do šalátov, listy pokrájané na drobno alebo ich zápar používame ako vonnú prísadu do omáčok, želatíny, vajcového krému, do masla, džemov, sirupov a vínneho octu. Zápar z listov sa pije ako aromatický čaj alebo sa pridáva do vína. Pokrájané listy dochucujú pečeňové paštéty.

Silica z listov je často zložkou parfumov, krémov a zápar z listov pôsobí ako mierne adstringens. Používa sa na čistenie pleti a zlepšenie prekrvenia bledej pokožky. Pridáva sa aj do kúpeľov.

Ľudové  použitie na Západe:

  • ako pesticídum
  • pri virózových infekciách

Vedľajšie účinky: kontaktujte  lekára pri  alergii, zápaloch  kože spôsobených kontaktom s rastlinou.

Interakcie: nie sú známe.

Dôležité: neužívať v gravidite, pri kojení, pri alergiách, môže sa ako pesticíd v záhrade.

Súčasnosť: väčšina údajov v liečbe z iných krajín zahŕňa aj výskum na zvieratách a ľuďoch – je však zatiaľ nedostatočný.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby