RASTLINY pri ochorení:

Ekzém

Je povrchový zápal kože, ktorý vyvoláva alergická reakcia na rozličné škodliviny. Vyskytujú sa pomerne často a majú sklon k recidívam. Základom liečby je odstránenie vyvolávajúceho agens a podávanie lokálnych dermatík medzi ktoré sa zaraďujú aj rastlinné liečivá. Ordinujú sa kombinácie antiseptických, trieslovinových a saponínových drog, pri zvýšenej nervozite a nepokojnosti sa pridávajú upokojujúco pôsobiace rastliny. Indikujú sa podľa aktuálneho stavu ekzému a celkového zdravotného stavu pacienta.

Aloa pravá (aloe pravá) – Aloë vera

Aloa je drobná tropická rastlinka so svetlozelenými, dužinatými listami so zubatým okrajom, dorastajúca do výšky cca 60 cm. Obsahové látky: Terapeutický účinok aloy je viazaný na komplex účinných látok. Významné sú najmä proteíny a glykoproteíny, mono-polysacharidy a antrachinónové deriváty. Droga ďalej obsahuje aminokyseliny, vitamíny, stopové prvky (Mn, Fe, Cu, Zn, Ca, Mg, K, Pb) a fenolické kyseliny.

Kozmetické účinky: Na vonkajšie

použitie sa osvedčila lieková forma gélu na veľmi suchú pokožku, najmä pri ekzémoch a na citlivú pokožku tváre. Aplikuje sa počas dňa 3 – 5-krát. Má však široké uplatnenie aj pri poštipnutí hmyzom, kožných vyrážkach, spálenín zo slnka, pri nehojacich sa ranách, pri kvasinkových infekciách kože a ako kožný zvlhčovač.

Toxikológia: Pri vonkajšom používaní gélu sa nezaznamenali žiadne nežiaduce účinky.

Ďatelina lúčna (jetel luční)  – Trifolium pratense

Trváca bylina s ružicou prízemných listov, červené kvety sú v hlávkach.

Obsahové látky: Obsahuje flavonoidy, triesloviny, silicu, farbivá, kyseliny, vitamíny C a E.

Kozmetické účinky: Zápar sa používa ako kožné dezinficiens, pri ekzémoch. Spolu s inými rastlinami sa pridáva do kúpeľov pri svrbení pokožky, mokvavých ekzémoch, popáleniach, na zle hojace sa rany a zahnisania.

Toxikológia: Pri vonkajšom použití sa nezaznamenali žiadne nežiaduce účinky.

Fialka trojfarebná (violka trojbarevná) – Viola tricolor

Jednoročná až trváca bylina s rozkonárenou stonkou s podlhovastými listami a trojfarebnými kvetmi s ostrohou.

Obsahové látky: Účinná je kyselina salicylová, slizy, triesloviny, flavonoidy, karotenoidy, kumaríny, saponíny, vitamín C a alfa-tokoferol.

Kozmetické účinky: Externe sa používa pri rôznych kožných ochoreniach, ako sú ekzémy, impetigo, akné, pruritus. Pomáha pri dlhotrvajúcich a ťažko liečiteľných vyrážkach na tvári, ušiach a krku. V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj čerstvá vňať na zle sa hojace rany.

Toxikológia: Pre obsah kyseliny salicylovej nie je vhodná na použitie u malých detí.

Hamamel virgínsky (Vilín virginský) – Hamamelis virginiana

Drevina s lysavejúcimi konármi a žltými kvetmi.

Obsahové látky: Účinné látky sú triesloviny, flavonoidy, saponíny a silica.

Kozmetické účinky: Zvonka sa využívajú sťahujúce, protizápalové, hemostyptické a venotonické účinky rastliny pri liečbe zápalov kože a slizníc, hemoroidov, zápalov žíl a tiež sa vo forme masti aplikuje na rany.

Toxikológia: Nezaznamenali sa žiadne nežiaduce účinky.

Nechtík lekársky (měsíček lékařský) – Calendula officinalis

Jednoročná bylina s rozkonárenou stonkou a sediacimi chlpatými, lopatkovitými listami. Na koncoch stoniek vyrastajú oranžové kvetné úbory.

Obsahové látky: Kvetné úbory obsahujú silicu, flavonoidy, triterpénové alkoholy, fenolové kyseliny, horčiny a polyacetylény. Ich zafarbenie je podmienené obsahom žltých a červených karotenoidových farbív dobre rozpustných v tukoch (karotény xantofyly).

Kozmetické účinky: Nechtík je najznámejšie hojivé antiseptikum, má sťahujúci účinok, podnecuje prekrvenie pokožky, pôsobí protizápalovo a podporuje tvorbu granulačného tkaniva. Osvedčilo sa jeho podávanie pri rôznych nehojacich sa hnisavých kožných afekciách, najmä pri vredoch predkolenia a dekubitoch, kde po vyčistení rany urýchľuje epitelizáciu a tvorbu granulačného tkaniva.

Veľmi priaznivo podporuje regeneráciu jaziev. Vodné výťažky sú vhodné na výplachy pri zápalových ochoreniach rodidiel. V kozmetike sa nechtík používa do prípravkov na suchú a citlivú pleť. Často sa kombinuje s inými druhmi kozmeticky pôsobiacich rastlín. Sú súčasťou krémov, pleťových vôd na suchú a citlivú pokožku. Výťažok z nechtíka môže byť účinný aj vo forme kúpeľa alebo obkladov. Toxikológia: Ojedinelo sa môžu vyskytnúť alergie u pacientov citlivých na rastliny čeľade Asteraceae.

Ovos siaty (oves setý) – Avena sativa

Jednoročná kultúrna tráva pestovaná ako obilnina. Steblo má hladké, lysé a previsnuté kvety tvoria metlinu.

Obsahové látky: Obsahuje proteíny, polysacharidy, saponíny, fytosteroly a vitamíny skupiny B, vitamín K a E, zo stopových prvkov obsahuje jód, bróm a zinok.

Kozmetické účinky: Ovos je obilnina bohatá na výživné látky. Extrakt z ovsa sa vďaka jeho výživným, upokojujúcim a zvláčňujúcim účinkom používa na výrobu kozmetických prípravkov pre suchú, veľmi suchú až atopickú a citlivú pokožku.

Toxikológia: Nezaznamenali sa žiadne nežiaduce účinky.

Rebríček obyčajný (řebříček obecný) – Achillea millefolium

Trváca bylina s dvojito perovito delenými listami a bielymi kvetmi v koncových úboroch.

Obsahové látky: Účinné látky tvorí silica, polyíny, triesloviny, fenolové kyseliny, triterpény, steroly, dusíkaté látky, kumaríny a minerálne soli.

Kozmetické účinky: Rebríček patrí do skupiny antiflogistík. Zvonka sa dáva na obklady a kúpele pri ekzémoch a hemoroidoch. Celkový kúpeľ potláča zápaly kože, zbavuje ju odumretých buniek, rozširuje póry. Extrakt býva súčasťou regeneračných, hojivých a upokojujúcich krémov, pridáva sa aj do pleťových vôd, masiek aj ústnych vôd a prípravkov vlasovej kozmetiky.

Toxikológia: Pri používaní je nutná opatrnosť u citlivých jedincov na čeľaď Asteraceae. Pri nevhodnom kombinovaní môže vyvolať alergické dermatitídy, zápaly, citlivosť voči svetlu.

Repík lekársky (řepík lékařský) – Agrimonia eupatoria

Trváca bylina s jednoduchou priamou stonkou zakončenou riedkym strapcom drobných, žltých kvetov.

Obsahové látky: Hlavné účinné látky predstavujú katechínové triesloviny. Droga ďalej obsahuje triterpény, kyselinu kremičitú, amid kyseliny nikotínovej, stopy silice a železa.

Kozmetické účinky: Pre obsah trieslovín má hojivý, sťahujúci, čistiaci a dezinfekčný účinok. Zvonka sa používa vo forme obkladov, výplachov a kúpeľov pri zápalových kožných ochoreniach, hnisavých vyrážkach, vredoch predkolenia, tiež pri drobných poraneniach a omývaní rán po chirurgických zákrokoch. Výborne sa osvedčuje pri ošetrovaní mastnej nečistej pleti, ako prísada do kúpeľa.

Rastlinné kúpele

Voda nielen osviežuje, môže aj liečiť. Do kúpeľa pridávame rozličné prísady podľa účelu, ktorý chceme kúpeľom dosiahnuť. Kúpeľom sa môže liečiť suchá, mastná či nečistá pokožka, alebo ním podporiť celkovú regeneráciu. Priaznivé výsledky sa dosahujú kúpeľmi tiež pri ekzémoch, poruchách látkovej výmeny, pri reumatoidnej artritíde a degeneračných kĺbových ochoreniach, ako aj pri liečení ochorení z prechladnutia. Rastlinný kúpeľ je možné pripraviť rôznymi spôsobmi, ale všeobecne sa používa 250 g drogy. V prípade sedacieho kúpeľa sa použije len tretina množstva. Najčastejší spôsob prípravy kúpeľa je urobiť si z drogy zápar, t.j. zaliať príslušné množstvo drogy vriacou vodou a po 15 minútach scediť a naliať do kúpeľa. Iný jednoduchší spôsob prípravy rastlinného kúpeľa je naplniť odváženým množstvom drogy plátené vrecko, zaviazať ho šnúrkou a položiť ho na dno vane. Potom napustiť horúcu vodu a po 15 minútach sa pripúšťa voda až kým dosiahneme potrebnú teplotu. Vrecko necháme ponorené vo vode aby sa mohol obsah ešte vylúhovať.

Kúpeľ z repíka lekárskeho

Pripraví sa zápar z 200 g vňate repíka v 3 litroch vody. Po 20 minútach sa zápar scedí a naleje do vane naplnenej vodou. Kúpeľ má sťahujúci, hojivý, čistiaci účinok.

Kúpeľ z ovsa:

Pripraví sa zo slamy asi 100 g na 3 litre vody, 20 minút sa slabo povarí a potom sa precedí do kúpeľa. Očisťuje pokožku, priaznivo pôsobý na malé kožné zápaly, ekzémy a robí pleť jemnou a mäkkou. Odporúča sa pre citlivú pleť, ktorá neznáša mydlo.

Kúpeľ z nechtíka

Na omývanie rán a výplachy sa ordinuje 2 polievkové lyžice drogy na 1 liter záparu.

Kúpeľ z rebríčka

Používa sa ako kúpeľová prísada na sedací alebo celkový kúpeľ. Pripraví sa zo 75g drogy na 1 liter  vriacej vody, nechá sa macerovať 20 minút a výťažok sa vleje do pripravenej vane. Pri zle sa hojacich  ekzémoch sa odporúča pridať do kúpeľa výluh z rebríčka 1:10.

Aromatická čajovina do kúpeľa

Pamajorán, materiná dúška, levandula, šalvia a mäta rovnakého množstva (50 g) sa pripraví zápar, ktorý sa po scedení naleje do vane naplnenej vodou. Čajovina je vhodná aj na obklady. Má dezinfekčný a antiseptický účinok.

Výborné účinky majú kúpele zo silicových drog, ktoré dodávajú kúpeľu nielen vynikajúcu vôňu, ale majú aj liečivý antiseptický, dezinfekčný a epitelizačný účinok.

Zoznam vybraných silíc používaných do kúpela pri kožných problémoch :

slovenský názov

slovenský názov

český názov

latinský názov

účinky

Bazalková silica

Bazalka pravá

Bazalka vonná

Ocimum basilicum

Do kúpeľa pri akné.

Bergamotová silica

Citrónovník bergamotový

Citroník bergamotový

Citrus bergamia

Protizápalové a hojivé účinky. Používa sa pri psoriáze.

Cédrová silica

Borievka virgínska

Jalovec virginský

Juniperus virginiana

Na kožné a vlasové choroby, pri starostlivosti o pleť.

Citrónová silica

Citrónovník pravý

Citroník limonový

Citrus limon

Na mastnú pokožku, akné aj na lupiny.

Čajovníková silica

Melaleuka striedavolistá

Kajeput střídavolistý

Melaleuca alternifolia

Pri infekciách kože a slizníc, mykózach a kandidózach.

Grapefruitová silica

Grapefruit

Grapefruit

Citrus paradisi

Pri akné a celulitíde.

Kadidlová silica

Kadidlovník

Kadidlovník

Boswelia carterii

Má regeneračné účinky na pleť, podporuje hojenie rán.

Levandulová silica

Levanduľa úzkolistá

Levandule lékařská

Lavandula angustifolia

Pri akné, ekzémoch, popáleninách aj po slnku.

Limetová silica

Citrónovník limetový

Citroník pomerančový

Citrus aurantifolia

Vhodný do kúpeľa na mastnú pokožku.

Pačulová silica

Pačula pravá

Pačule pravá

Pogostemon cablin

Má antiseptické a protizápalové účinky, vhodná na suchú pleť a regeneráciu pokožky.

Rumančeková silica

Rumanček kamilkový

Heřmánek lékařský

Matricaria recutita

Má výrazné protizápalové a hojivé účinky.

Šalviová silica

Šalvia lekárska

Šalvěj lékařská

Salvia officinalis

Protizápalové účinky, proti nadmernému poteniu.

Yzopová silica

Yzop lekársky

Yzop lékařský

Hyssopus officinalis

Zlepšuje hojenie rán, proti nadmernému poteniu.


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby