Autor príspevku je v oblasti farmakológie laik, ale v knižnici má klasické diela z oblasti využitia liečivých rastlín. Pokúsil sa hľadať údaje o využití liečivých rastlín aj v ďalekej Číne, a to najmä preto, že hlavne čínskej dendroflóre sa v Arboréte Mlyňany SAV, kde pracuje, venuje veľká pozornosť.

V Arboréte Mlyňany SAV sa pracovníci zaoberajú najmä štúdiom a pestovaním cudzokrajných drevín. Sú však medzi nimi aj takí, ktorí zberajú po parku niektoré liečivé rastliny alebo ich časti, ako vňať dúšky materinej, repíka lekárskeho a kvety lipy malolistej. V tejto činnosti zostáva spomedzi bývalých a súčasných pracovníkov dodnes neprekonaný nebohý hlavný záhradník Arboréta Mlyňany SAV pán Daniel Kovalovský (20. 2. 1911 – 20. 4. 1985). Svoj jednoduchý život žil doslova a do písmena s rastlinami a pre rastliny. O jeho praktických skúsenostiach s použitím rôznych bylín kolujú dodnes mnohé mýty, ktoré sú umocnené aj doloženými prípadmi uvoľňovania energie vo forme tepla z jeho rúk pri jeho metódach liečby.

D. Kovalovský sa v roku 1960 zúčastnil spolu s bývalým riaditeľom Arboréta Mlyňany SAV Ing. Františkom Benčaťom (dnes už tiež nebohým) na expedícii do Číny. Touto expedíciou sa začala písať novodobá história Arboréta Mlyňany ako akademickej inštitúcie, pretože otvorila nové možnosti v introdukcii rastlín a uplatnení ich rozličných vlastností v prospech človeka. Popri využití drevín v lesníctve a okrasnom záhradníctve sa vždy ponúkajú možnosti prípadného využitia ich obsahových látok aj vo farmaceutickom priemysle.

Na internetovej stránke Classical Chinese Herbal Therapy sa uvádza, že zmyslom klasickej čínskej medicíny, starej viac ako 4000 rokov, je využitie rastlín a ostatných prírodných produktov za účelom upevnenia zdravia človeka alebo liečby zvierat. Dnes sa pri širokých možnostiach využitia moderných prístrojov a techník potvrdili antibiotické a dokonca protirakovinové vlastnosti týchto produktoch prírody.

Zvláštnosťou je aj individuálne predpisovanie liečivých rastlín pre každú osobu na základe predchádzajúcich konzultácií z dôvodu namiešania maximálne účinnej zmesi. Navyše predpisujúca osoba sa pokúša upraviť pre konkrétnu osobu aj špeciálnu diétu, pretože podľa klasickej čínskej medicíny sa týmto znásobuje a urýchľuje liečba predpísanými liečivami. Nie je zriedkavý jav, keď dostane dotyčný pacient od odborníka na výživu alebo od lekára odlišné usmernenia ako od liečiteľa tradičnej čínskej medicíny.

Na návšteve u takéhoto liečiteľa sa od pacienta vyžaduje maximálna otvorenosť, pretože liečiteľ nevyužíva žiadne prístroje, ani fonendoskop. Liečba začína kladením otázok o životnom štýle, stravovacích návykoch, prekonaných chorobách a môže byť doplnená jednoduchými telesnými cvičeniami alebo akupresúrou. Podľa predbežných zistení sa môže pristúpiť k návrhu liečebnej zmesi a k nepatrnej úprave diéty, ktorej účinky sa sledujú krátke obdobie, asi 1 – 2 týždne. Potom môže dôjsť k miernej úprave liečebnej zmesi. Počas celej liečby je veľmi dôležitý pravidelný kontakt liečiteľa a pacienta.

Liečivá z rastlín v klasickej čínskej medicíne sa podávajú viacerými spôsobmi. Najčastejšie je to zmes užívaná vo forme odvaru alebo záparu, ktorá sa považuje za najefektívnejšiu. Ďalej sa používajú rastlinné časti vo forme zmrazeného prášku. Pred užitím sa takáto zmes zaleje horúcou vodou. Posledná je forma užívania v tabletkách, ktorá sa medzi liečiteľmi považuje za najpraktickejšiu, ale najmenej efektívnu a liečba obvykle trvá dlhšie.

Obhajcovia klasickej čínskej prírodnej liečby si pochvaľujú dobré výsledky, ktoré sa ňou vraj dajú dosiahnuť aj v prípadoch ak „výdobytky“ západnej medicíny nie sú dostatočne efektívne. Klasická čínska prírodná liečba pomáha zlepšiť stavy pri alergiách, astme, chronických bolestiach vrátane artritídy, problémoch trávenia, depresiách, neurodegeneratívných ochoreniach, ťažkostiach súvisiacich s menopauzou, ťažkostiach  po prekonaní infekcií, pri chronickej únave, kŕčoch a strate hmotnosti.

Klasická čínska medicína nepovažuje žiadne jedlo za zázračné. Ale na rozdiel od západnej medicíny neprehodnocuje kalórie a množstvá, ale učí, že vyvážená strava v sebe sama zahŕňa tento princíp. Podobne je to s prístupom k jedlám teplým, chladeným, korenistým a sladkým. Čo sa týka tepelne upravovaných jedál, klasické čínske liečiteľstvo poukazuje na procesy, ktoré vyvoláva takto konzumovaný pokrm v ľudskom tele. Tak napríklad reďkovka vraj organizmus veľmi ochladzuje. Väčšina koreňovej zeleniny a niektoré druhy mäsa organizmus ohrievajú. Takto si môže sám človek upraviť životosprávu podľa toho, či má pocit chladu alebo cíti, že má telo prehriate.

Problémy s opuchmi alebo pri nadmernej tvorbe hlienu upozorňujú na nadmerný obsah tekutín v organizme. Pitie veľkého množstva vody nie je určite v tomto prípade riešením. Horké a ostré jedlá môžu pomôcť pri týchto problémoch. Chren a horčica sa po stáročia s úspechom využívajú na odvodnenie s cieľom obohatiť mäsitú stravu. Ako ochladzujúce a odvodňujúce jedlá sa odporúčajú jedlá so zvýšeným podielom ryže, jačmeňa a zeleru.

Čo sa týka chuti a arómy, aj tu sa klasická čínska liečba odvoláva na pocity pacienta. Mnohé korenisté jedlá pôsobia ohrievajúco a posilňujúco, čo je veľmi vhodné pri niektorých typoch artritídy.

Pri klasickej čínskej liečbe sa nemôže opomenúť ani pitie čaju (záparu, odvaru), pretože táto činnosť je integrálnou súčasťou života v Číne, ktorá siaha do obdobia 2737 p.n.l. Jeho história súvisí s nariadeniami cisárov, aby sa voda pred použitím nechala zovrieť a predišlo sa tak mnohým ochoreniam. Do vriacej vody sa neskôr pridávali rôzne prímesi, čo bolo začiatkom pitia čaju. Z čajov málo známych v Európe sa pije v Číne čaj z kvetu chryzantémy a to spolu s jedlom, pretože podporuje trávenie a činnosť pečene. Pôsobí taktiež pri bolestiach hlavy, pocitoch závratu a unavených (červených) očiach. Biele chryzantémy v čajovinovej zmesi podporujú jasné videnie, žlté a červené kvety účinkujú pri bolestiach hlavy, pri podráždených očiach a podporujú znížovanie krvného tlaku. Iným hojne používaným čajom je čaj z ďumbiera lekárskeho. Odvar z drogy utišuje podráždený žalúdok a potláča pocity na vracanie. Pomáha taktiež pri potláčaní kašľa, najmä ak sa podáva s medom. Odvar zo suchej rastliny sa používa na doliečenie prechladnutia ale až po prekonaní horúčky. S pridaním citrónu sa pokladá za jeden z najúčinnejších čajov v zimnom období.

Čaj z kvetov zemolezu (plody sú jedovaté!) a plodov zlatovky previsnutej (zlatý dážď) sú základom prastarej receptúry, ktorá pomáha potlačiť nastupujúce prechladnutie a chrípku a jeho preventívne užívanie zamedzuje prepuknutie týchto chorôb. Pri nastupujúcich prejavoch sa takýto čaj užíva 2-3 krát denne, vraj s výborným efektom.

Púpava nie je len burinou ale aj výbornou prímesou do šalátov a poskytuje aj drogu,  pre ktorú sa využíva celá rastlina. Púpavový čaj pozitívne pôsobí pri výskyte abscesov a pri infekciách močových ciest. Má antimikrobiálne, antibakteriálne a dokonca antivírusové účinky.

V Číne sa používa množstvo rôznych druhov čaju. Do mnohých sa pridáva jazmín pre jeho upokojujúco pôsobiacu vôňu. Klasická čínska medicína upozorňuje na riziko častého užívania klasického čaju z Camellia sinensis (čajovník čínsky), pretože táto rastlina akumuluje z pôdy veľa fluoridov.

Tradičná čínska medicína pamätá aj na liečbu zvierat. Má účinné prostriedky na tlmenie artritídy u psov, dysplázie kĺbov, pri kožných ochoreniach a popáleninách, pri tráviacích ťažkostiach a alergiách z krmiva a nedostatočnom vstrebávaní živín.

Čo sa týka alergií, klasické čínske liečiteľstvo ponúka alternatívny prístup pre pochopenie a tlmenie alergií. Sezónne alergie spôsobené rastlinným peľom a výtrusmi plesní a húb môžu mať pre viacerých alergikov reťazový priebeh. Táto medicína ho chápe ako prejav „prechodu vetra“ do tela človeka. Sezónne alergie alebo senné nádchy lieči klasická čínska medicína vždy spolu s úpravou diéty. Spomínaný „prechod vetra“ cez hornú časť tela je umožnený preto, lebo je oslabený tzv. Wei Qi. Je to trochu odlišný prístup ako v západnej medicíne, kde sa predpokladá, že alergici so sezónnymi prejavmi alergií majú silný imunitný systém, ktorý prehnane reaguje na alergény. Tradičné čínske liečiteľstvo sleduje hlavný cieľ a to okamžitú úľavu pacienta, ktorá spočíva v budovaní defenzívneho „Qi“, zabráneniu voľného „prechodu vetra“, a zníženiu absorbovanej vlhkosti (upchanie nosa resp. vytekanie z nosa) a potlačenie prehrievania organizmu (červené oči, podráždené oči).

Ako sa spomína na každom mieste, spolu s predpísaním príslušnej liečivej zmesi sa vždy upravuje aj diéta. Napríklad konzumácia koreňovej zeleniny, pretože ochladzuje a zvlhčuje organizmus, sa odporúča pri pocite suchých svrbivých očí. Tu dochádza k čisteniu a dezinfekcii dutín, ktoré zosilňuje čaj z kvetov chryzantémy.

Pri dlhodobých alergiách je klasická čínska liečba zameraná na posilnenie „Wei Qi“ a nastupuje ešte pred vypuknutím obdobia alergií s cieľom stabilizovať organizmus a minimalizovať symptómy alergie. V tomto môže vhodne dopĺňať metódy využívané v západnej medicíne.

Samozrejme, o čínskej klasickej prírodnej liečbe sa záujemca môže dozvedieť z viacerých zdrojov, ostáva na ňom, akú dôležitosť a význam jej začne klásť. Európania sú zväčša viac kritickí k metódam liečby získaným len dlhoročnou empíriou, najradšej prijmú dôkladnú analýzu pred samotným záverom. V tomto kontexte viem pochopiť aj postoje bývalých kolegov k experimentom pána Kovalovského. Je zvláštne, že hoci o chemizme odporúčanej drogy veľa (alebo takmer nič) nevedel, viacerí jeho pacienti si pochvaľovali okamžitú úľavu pri mnohých ťažkostiach. Asi to bude tým jednoduchým životom s rastlinami a pre rastliny.

Ing. P.Hoťka


ISSN 1335-9878

Predplatné

Sponzori

Inzercia

You-Tube kanál Herby

Kanál Herby