Vianoce sú časom radosti a veselosti s atmosférou rozžiareného stromčeka a tradičných vianočných jedál pri pokojnom stretnutí s celou rodinou ...

Na Štedrý deň platí jedno dobré porekadlo: Kto sa celý deň až do východu prvej večernej hviezdy postí, zaručene zazrie zlaté prasiatko. Nielen z tohto dôvodu majme na pamäti miernosť v jedení a vychutnaní si každého dobrého jedla pripravovaného s láskou. Nedehonestujme ho nemiernym jedením a pitím. Je úžasné prežiť vianočné sviatky v pokoji, radosti a v pozitívnom očakávaní všetkého dobrého, najmä dobrého zdravia, ktoré bolo, je a bude najväčším želaním pre nás a naše rodiny.

Pripomeňme si niektoré vhodné potraviny, ktoré sú charakteristické pre štedrovečerný stôl a nemali by chýbať ani v našej modernej dobe:

Štedrovečerná večera sa začínala prípitkom. Každý člen rodiny bol povinný pripiť si a takto si zabezpečiť zdravie na budúci rok. Všeobecne bola rozšírená povera, že na Štedrý večer sa vypité víno mení na krv. Prípitkom si rodina želala, aby sa aj o rok mohli spoločne stretnúť pri vianočnom stole. Po prípitku si každý zajedol kúsok chleba alebo vianočky. Pred večerou sa jedla tradične oblátka s medom a cesnakom. Oblátky boli symbolom pokoja, radosti a duševnej čistoty pre celú rodinu.

Medu sa pripisovala magická moc, ktorá má posilňovať lásku a dobré vzťahy v rodine, aby boli ľudia dobrí ako med. Za podobné obradné jedlo sa považoval cesnak. Na rozdiel od minulosti, dnes je už vedecky potvrdené, že cesnak má liečivé účinky. Kedysi ľudia verili, že ak zjedia na Vianoce cesnak, zabezpečí im to zdravie na celý nasledujúci rok. Na štedrovečernom stole nesmeli chýbať ani jabĺčka. Ak sa po ich rozkrojení objavila hviezdička, symbolizovalo to zdravie po celý rok. Ak sa však objavil krížik, znamenalo to príchod choroby alebo smrti. Okrem jabĺčok nesmelo chýbať ani sušené ovocie: jablká, slivky, orechy, neskôr aj hrozno. Ich konzumovanie malo zabezpečiť zdravie pre celú rodinu.

Dnešné symboly Vianoc, krásne vyzdobený stromček a množstvo darčekov ,naši predkovia nepoznali. Tradícia darčekov prišla s rozšírením zvyku zdobiť vianočný stromček, ktorý je symbolom života a prosperity. Tento zvyk sa rozšíril z Nemecka a pohltil celé Slovensko. Tradičný vianočný dar mal podobu vinša alebo piesne (odmenou bol koláč, ovocie, strukoviny). Vianoce však nadobudli aj atribút rodinnej súdržnosti, kedy by sa pri štedrovečernom stole mala zísť celá rodina a na to by sme nemali zabúdať ani dnes v uponáhľaných časoch.


You-Tube kanál Herby

Kanál Herby